Egy, az észak-afrikai és levantei országokban készült felmérés szerint a fiatalok több mint fele készül elhagyni hazáját a jobb életkörülmények, munkalehetőségek reményében. Az Arab Youth Survey felmérés szerint a 18–24 éves fiatalok 53 százaléka készül emigrálni levantei térséghez tartozó országokból (Jordánia, Szíria, Irak, Libanon, Jemen és a palesztin területek), míg Észak-Afrikában ez az arány 48 százalék.

Supporters Of Tunisian President Demonstrate In Front Of The Parliament In Tunis
Tüntetés Tuniszban – a fiatalok változást akarnak, s ha ez nem zajlik le, külföldre indulnak.
Fotó: Hans Lucas via AFP

A külföldre távozni szándékozók aránya a térség olajországaiban is 27 százalék, annak ellenére, hogy ezekben az államokban lényegesen jobbak az életkörülmények, mint a régió többi részében.

A célországok között Kanada a legkedveltebb, 34 százalékos részaránnyal, az Egyesült Államok 

a második 30 százalékkal, Németországba és az Egyesült Királyságba a válaszadók 20 százaléka, Franciaországba 17 százaléka vágyik. 

A kivándorlási vágy egyértelmű összefüggésben van az arab országok kilátástalan gazdasági helyzetével

– állapítja meg a felmérést immár tizenöt éve végző Asda’a BCW.

A levantei országokban válaszoló fiatalok 72 százaléka, az észak-afrikaiak csaknem kétharmadra szerint országuk gazdasága „rossz irányba  megy”. Szintén kétharmad körüli azok aránya, akik úgy vélik, hogy országaik kormányai nem foglalkoznak az őket érintő legfontosabb problémákkal.

A fiatalok az arab világ legnagyobb demográfiai csoportját alkotják – állapítja meg az ENSZ egy elemzése –,

a térségben minden ötödik lakos a 15–24 éves korosztályba tartozik. 

Ugyanakkor a Világbank szerint a fiatalok munkanélküliségi rátája a régióban 26 százalék, ami globálisan nézve a legmagasabb arány.

Néhány országban – Libanon, Tunézia, Líbia – a politikai helyzet instabilitása dönti romba a gazdaságot. Más államokban, mint például Egyiptomban vagy Algériában, a gazdaságirányítás idézi elő a magas munkanélküliséget, nem jut elég forrás a magánszektorba, nem képződik elég munkahely. Tunéziában például a fiatalok munkanélküliségi rátája az idei első negyedévben 40,2 százalék volt.

Libanonból a fiatalok valóságos exodusa indult meg 2019, a pénzügyi összeomlás után. A helyi deviza azóta 98 százalékkal gyengült a dollárral szemben, szegénységbe taszítva a lakosságot, gyakorlatilag lenullázva az egykor viszonylag erős középosztályt. Mivel megtakarításaik mostanra értéktelenné váltak, sok libanoni család az Öböl-országokban, Európában vagy Észak-Amerikában dolgozó rokonoktól származó pénzátutalásoktól függ. 

A Világbank 2022-ben 6,4 milliárd dollárra becsülte a Libanonba irányuló hazautalások összegét,

ami az ország GDP-jéhez való hozzájárulását tekintve a harmadik legmagasabb, 36 százalékos arány.