Vietnám válhat Donald Trump januárban hivatalba lépő amerikai elnök következő célpontjává, az ázsiai ország külkereskedelmi többlete ugyanis jelentős mértékben nő az Egyesült Államokkal szemben, ami éppen elég indok lesz az új adminisztráció számára, hogy büntetővámokat vessen ki.
A kommunista országban jelentős ipari bázissal rendelkeznek olyan amerikai multinacionális vállalatok, mint az Apple, a Google, a Nike és az Intel, az amerikai külkereskedelmi többletet illetően azonban csak Kína, az Európai Unió és Mexikó előzi meg.
A csütörtökön nyilvánosságra hozott amerikai adatok szerint a kétoldalú forgalomban a vietnámi többlet az év első tíz hónapjában elérte a 102 milliárd dollárt, ami 20 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest. (Egy dollár 390,2 forint.) Vietnámi adatok szerint január és november között az Egyesült Államok volt az ország legnagyobb exportpiaca 108,9 milliárd dollárral, legnagyobb beszállítója pedig Kína 130,2 milliárd dollárral. Az ország azonban változatlanul jó kapcsolatot ápol Moszkvával is.
„Trump számára a fő mérőszám a kereskedelmi deficit, és a vietnámi szám rossz. Az ország ideális jelölt a korai fellépésre, mert nem tud könnyen megtorló intézkedéseket hozni” – nyilatkozta a Reutersnek Deborah Elms, az ázsiai székhelyű Hinrich Alapítvány kereskedelempolitikai vezetője.
A megválasztott elnök a kampányban akár 20 százalékot elérő vámot helyezett kilátásba a teljes amerikai importra, a fia és egyik fő tanácsadója, Eric pedig az amerikai kereskedelmi kamarák által Hanoiban szervezett üzleti konferencián
Vietnámot is megemlítette azon országok között, amelyek „lenyúlják” az Egyesült Államokat.
Nem meglepő, hogy az eseményen több üzletember és kereskedelmi szövetség képviselője aggodalmát fejezte ki a Vietnámra esetleg kivetendő büntetővámok miatt.
„Ez jelenti az egyik legnagyobb aggodalmat a Vietnámban működő koreai iparvállalatok számára” – ismerte el a konferencián Szun Hong, a dél-koreai kereskedelmi kamara vezetője. A jelen lévő cégek közé tartozik többek között a Samsung Electronics, amely az okostelefonok és elektronikai eszközök egyik fő exportőre Vietnámból az Egyesült Államokba.
A hírügynökség szerint figyelmeztető jel Vietnám számára az is, hogy Trump Peter Navarrót nevezte meg vezető tanácsadójának kereskedelmi és feldolgozóipari kérdésekben.
Navarro a hírhedtté vált Project 2025 című könyv egyik szerzője, amelyben a Heritage Foundation foglalta össze, hogyan szervezheti át a republikánus elnök a szövetségi kormányt. Navarro pedig külön kiemelte, milyen hatékonyak lennének a Vietnámra kivetett vámok az amerikai külkereskedelmi deficit lefaragásában.
„Navarro az előző Trump-kormányzat alatt közismert volt arról, hogy az amerikai feldolgozóipar növelésének, a magas vámok kivetésének és a globális ellátási láncok hazatelepítésének a híve” – emlékeztetett Nguyen Hung, az ausztrál RMIT University vietnámi intézményének ellátási láncokkal foglalkozó szakértője.
Vietnám profitált azokból a kereskedelmi korlátokból, amelyeket Trump az első ciklusában Pekinggel szemben vezetett be, és amelyek arra ösztönözték a gyártókat, hogy áthelyezzék a termelést Kínából, és ahová egyelőre még menekülhetnek a cégek, amelyek meg akarják úszni a Mexikónak és Kanadának is beígért büntetőintézkedéseket.
Mivel azonban Vietnám exportjának közel egyharmada most az Egyesült Államokba irányul, javítania kell az áruk és alkatrészek nyomon követhetőségét, hogy eloszlassa azokat az aggodalmakat, hogy csupán a Kínában gyártott termékek összeszerelő helyeként használják – mondta Hung.
Szakértők szerint
az ország részben ellensúlyozni tudná nagy kereskedelmi többletét az Egyesült Államokból származó importjának növelésével,
beleértve esetleg a cseppfolyósított földgázt (LNG), gyógyszereket és repülőgépeket. Nem világos azonban, hogy a vietnámi hatóságok támogatják-e ezeket az intézkedéseket, sem pedig az, hogy azok milyen nagyságrendűek lehetnek.
Deborah Elms például nem hiszi, hogy Vietnám képes lenne gyorsan és elég amerikai terméket vásárolni ahhoz, hogy számottevően csökkentse a külkereskedelmi többletét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.