Friedrich Merz hétfőn újabb lépést tett a német kancellárrá válás felé – miközben éles támadásokat intézett azok ellen, akikkel valószínűleg együtt kell majd kormányoznia.
A konzervatív vezető a német törvényhozók többségével együtt felsorakozott az ország jelenlegi kancellárja, Olaf Scholz elleni bizalmatlansági szavazáson, Merz azzal vádolta a balközép Szociáldemokrata Párt (SPD) és a Zöldek vezetőit, hogy megalázták az országot és annak gazdasági hanyatlását idézték elő.
Ön az országot a háború utáni történelem egyik legnagyobb gazdasági válságával hagyja hátra
– mondta Merz Scholznak, azzal vádolva az SPD vezetőjét, hogy „lejáratja Németországot” az európai partnerekkel való kapcsolattartásban.
A Scholz elleni szavazás megnyitotta az utat a február 23-ra kitűzött előrehozott választások előtt, amely a múlt hónapban összeomlott hárompárti német koalíció összeomlása után gyakorlatilag biztosra vehető volt.
A hétfői keserű vita azt sugallja, hogy ami ezután következik, az sem lesz szép, egy olyan időszakban, amikor Európa több széttöredezett, gyenge kormánnyal küzd.
A Merz vezette német jobbközép Kereszténydemokrata Unió (CDU) és konzervatív bajorországi testvérpártja, a Keresztényszociális Unió (CSU) jelenleg nagy fölénnyel vezet a közvélemény-kutatásokban. Az abszolút többségtől azonban messze vannak, így legalább egy másik párttal koalícióban kell kormányozniuk.
A hétfői vita hangulatából azonban nem ez mutatkozott meg.
A szociáldemokraták és a Zöldek újraelosztó gazdaságpolitikáját a motiváció és a versenyképesség gazdaságpolitikájával váltjuk fel
– mondta Merz.
A szociális kiadások csökkentése és a gazdaságba történő több magánberuházás mellett érvelt, és a zöld színekben politizáló Robert Habeck gazdasági minisztert „a német gazdasági válság arcának” nevezte.
Merz természetes koalíciós partnere, a Christian Lindner volt pénzügyminiszter vezette, fiskálisan konzervatív Szabad Demokrata Párt (FDP) lenne,
ők azonban mindössze 5 százalékon állnak, ami közel sem elég a törvényhozásban a többséghez, ráadásul alig haladja meg a parlamenti helyek megszerzéséhez szükséges küszöböt. Ez nem sok kellemes választási lehetőséget hagy Merz számára a koalíciós szövetségesek kiválasztásában.
A politikai közbeszéd nagy része eddig Németország belpolitikai kérdéseire összpontosított, nem pedig arra, hogy az ország miként fog megbirkózni a globális kihívásokkal, kezdve Donald Trump visszatérésétől a Fehér Házba – és annak lehetőségétől, hogy leállítja az Ukrajnának nyújtott amerikai katonai támogatást – egészen a szabad kereskedelem összeomlásáig, amely sokáig Németország exportorientált gazdasági modelljének alapját képezte.
Scholz például a hétfői parlamenti vita során alig említette Ukrajnát.
Amikor mégis megemlítette a háborút, az főként annak az üzenetnek a megerősítésére szolgált, hogy ő a megfelelő vezető a harcok eszkalálódásának megakadályozására – utalva arra, hogy ellenzi a német Taurus rakéták szállítását Ukrajnának. Merz ugyanakkor bírálta Scholzot, amiért nem tartotta be az Oroszország 2022-es ukrajnai inváziója után tett ígéretét, miszerint az évtizedek óta tartó leszerelés után alapvetően újjáépíti Németország megfogyatkozott fegyveres erőit. Ugyanakkor kevés részletet árult el arról, miből finanszírozná a német hadsereg megerősítését - pusztán annyit közölt, hogy ez költségvetési prioritás lenne.
Merz számon kérte Scholzon, hogy mit csinált az elmúlt 22 évben, amikor szociáldemokrata politikusként kormánytag, illetve kancellár volt.
Miért nem tette meg mindazokat a dolgokat, amiket itt említett? Egy másik galaxisban volt, egy másik bolygóra utazott?
Merz azonban kritikájának nagy részét Robert Habecknek, a Zöldek kancellárjelöltjének és Scholz koalícióján belüli gazdasági miniszternek tartogatta, és a tiszta energiával kapcsolatos kezdeményezésekre való összpontosítását bírálta.
„Habeck úr, ön a világ negyedik legnagyobb gazdaságának szövetségi gazdasági minisztere” – mondta Merz. „Az emberek többet akarnak tudni annál, mint hogy hogyan cserélhetik le a hűtőszekrényüket, és hogyan szerelhetnek be egy hőszivattyút a pincéjükbe.”
Merz bírálta a Zöldek azon javaslatait is, amelyek a gazdagok adóemelésére irányulnak. „Csak azt tudom mondani önöknek, hogy jó utat a javaslataikkal, aztán keressenek olyan koalíciós partnert, aki önökkel tart” – mondta.
Ezek nem mi vagyunk. Kizárt, hogy ezt a gazdaságpolitikát velünk csinálja, hogy ezt már az elején világossá tegyem
– fogalmazott Merz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.