A Wall Street arra számít, hogy az amerikai dollár a legutóbbi viharos rali után még tovább erősödik, elérheti a paritást az euróval szemben. Donald Trump gyengébb zöldhasút szeretne az amerikai külkereskedelmi hiány csökkentése érdekében, de a körülmények nagyon nem ebbe az irányba mutatnak.
A dollár október eleje óta 6,2 százalékkal emelkedett, ami a legjobb negyedév a Federal Reserve 2022-es kamatemelési ciklusának kezdeti szakasza óta. A piacok az ősz során kezdték el beárazni, hogy a republikánus jelölt megnyeri a novemberi választásokat és végrehajtja a kereskedelmi vámok emelésére és az adók csökkentésére vonatkozó terveit.
A Financial Times által megkérdezett nagybankok több mint fele – köztük a Goldman Sachs, a Morgan Stanley és a UBS – azt prognosztizálja, hogy a dollár jövőre még tovább izmosodik. A Deutsche Bank várakozásai szerint 2025-ben éri el az euróval szembeni paritást (vagyis azt a szintet, amikor egy euró pontosan egy dollárt ér), miután az október eleji 1,11 dollárról már 1,05 dollár körüli szintre erősödött.
Ennek következtében sok alapkezelő erősen kételkedik abban, hogy Trump esélyeit képes lesz gyengíteni az amerikai devizát a hazai ipar megsegítése érdekében. A Trump alatti gyengébb valuta ötlete „kissé valószínűtlen” – mondta Sonal Desai, a Franklin Templeton Fixed Income befektetési igazgatója.
A legtöbb gazdaságpolitikai intézkedés, amelyekkel kampányolt, valójában dollárpozitív lesz – nem pedig dollárnegatív
– tette hozzá.
Trump régóta azon a véleményen van, hogy az erős dollár indokolatlan nyomást gyakorol az amerikai gazdaságra. Elnöki esélyeinek javulásával, majd megválasztásával így ismét napirendre került a kérdés, hogy a hivatalba lépő új adminisztráció miként tudná letornázni a zöldhasú árfolyamát, ami találgatásokhoz vezetett arról, hogy a hivatalba lépő kormányzat megpróbálja-e majd lejjebb nyomni a dollárt.
Komoly problémáink vannak a valutánkkal
– mondta Trump júliusban a Bloomberg Businessweeknek nyilatkozva, arra utalva, hogy a dollár mennyire erős a japán jennel és kínai jüannal szemben. Hangsúlyozta azt is, hogy az erős dollár rontja az amerikai export nyereségességét.
Trumpnak a gyengébb dollár iránti vonzódása már első elnöki ciklusa alatt is megmutatkozott, amikor más országok szerinte tisztességtelen valutapolitikája ellen emelt szót.
Kormánya még Kínát is „valutamanipulátornak” bélyegezte a két ország közötti kereskedelmi háború közepette.
Növekedéspárti programja és a javasolt adócsökkentések – valamint a Mexikóból, Kanadából és Kínából származó importra kivetett magas vámokkal kapcsolatos tervei – azonban a jövő hónapban történő hivatalba lépése után várhatóan felpörgetik a hazai inflációt. Ez azt eredményezheti, hogy a Fed hosszabb ideig magasabb kamatlábakat tart, ami viszont több külföldi tőkét vonzhat a dollárban lévő eszközökbe – vagyis erősítheti a zöldhasú kurzusát.
A helyzet miatt komolyan fájhat a feje a következő adminisztrációnak. A lehetséges megoldások közé tartozik a költségvetési hiány visszafogása, vagy az úgynevezett „Mar-a-Lago megállapodás” kidolgozása. Ez utóbbi azt jelenti, hogy
az Egyesült Államok nyomást gyakorol kereskedelmi partnereire, hogy tervezzék meg a dollár leértékelését.
Ennek viszont az lenne a hatalmas kockázata, hogy a dollár globális tartalékvaluta státusza csorbát szenvedne – mondják az elemzők, márpedig Trump többször is nagyon határozottan kinyilvánította, hogy ez ellen mindent el fog követni. Az amerikai gazdaságtörténetben volt már hasonló kezdeményezés, a Reagan-kormányzat 1985-ben többoldalú megállapodásokat kötött kereskedelmi partnereivel a dollár leértékelődését célző devizapiaci intervenciókról – ez volt az úgynevezett „Plaza Accord” keretrendszer.
Mark Sobel, egy volt pénzügyminisztériumi tisztviselő szerint a „Mar-a-Lago megállapodás” támogatói
sajnálatosan eltúlzott elképzelésekkel rendelkeznek az Egyesült Államok Kínával szembeni befolyásáról.
Peking beleegyezése egy ilyen megállapodásba egyáltalán nem garantált. Reagan idején azért működhetett egy dollár-leértékelési megállapodás hálózata, mert abban az időszakban az amerikai irányadó kamat csökkenőben volt. A főbb devizák közötti jelenlegi kamatkülönbségek azonban nem kedveznek a gyenge dollárnak. Az elemzők kiemelik, hogy Trump elnökségének hatását a piac már nagyrészt beárazta, ezt azonban kevesen látják annak jeleként, hogy dollárrali véget ért volna, hiába Trump retorikája.
Megpróbálhatja lebeszélni a dollár árfolyamát. De a nap végén általában a fundamentumok győznek
– mondta Eric Winograd, az AllianceBernstein vezető közgazdásza.
Ahogy az már lenni szokott, ismét érvényesül a piacokon John Connally pénzügyminiszter híres 1971-es megjegyzése: a dollár a „mi valutánk, de a ti problémátok”. A JPMorgan adatai szerint a befektetők összesen közel 5 milliárd dollárt vontak ki a feltörekvő piaci kötvényekbe fektető alapokból ebben a hónapban, amivel az idei nettó kiáramlás összesen több mint 20 milliárd dollárra emelkedett. Tavaly 31, egy évvel korábban 90 milliárd volt a nettó kiáramlás.
A zöldhasú erejét régiónk is megszenvedi. Az ING Bank elemzése szerint
térségünk teljes mértékben kitett az amerikai választások utáni új körülményeknek.
Hozzáteszik, hogy
A költségvetési oldalon a közép- és kelet-európai régió rendkívül sérülékeny – írja az elemzés –, mivel a pénzügyi piacok egyre inkább a magas államháztartási hiányok indokaira összpontosítanak. Lengyelországban az idén és jövőre a GDP 5-6 százalékát érheti el a hiány. Magyarországon magas politikai kockázatot jelentenek a közelgő választások és a szoros közvélemény-kutatások. A Cseh Köztársaságban pedig jövő októberben általános választások lesznek, ami szintén megváltoztathatja a költségvetési irányt. Összességében
az ING úgy látja, hogy a következő hónapokban a közép- és kelet-európai devizákkal kapcsolatos kockázatok a gyengébb árfolyamok felé mutatnak.
Grafikonunkon jól látszik, hogy az elmúlt egy évben a dollár a forinttal szemben több mint 10, a cseh koronával szemben 6,6, a zlotyval szemben pedig több mint 2 százalékkal drágult.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.