BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Ukrajna atom

Ukrajna atomerőmű-dilemmája – az olcsó bolgár reaktorok orosz-szovjet gyártmányúak

Kijev célja a meghiúsulni látszó gyors NATO-csatlakozás után az EU-hoz való közeledés. Ennek egyik lehetséges módja az energetikai együttműködés lenne - Ukrajna megvásárolná a Bulgária által rendelt két orosz atomreaktort. Ehhez azonban Moszkva aligha fog hozzájárulni.

Ukrajna szeretne (szeretett volna) Európa egyik legnagyobb villamosenergia forrásává válni. Ehhez Kijev az atomenergiát választja alapnak, hiszen Ukrajnát még a szovjet időkben az akkori moszkvai vezetés afféle energia-kirakatállamként kezelte, ennek megfelelően fejlesztette a reaktorkapacitásokat. Oroszországnak 2021-ben 38 működő atomreaktora volt, Ukrajnának 15. 

Ukrajna atom
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (IEA) munkatársa a Zaporizzsjai Atomerőműnél – Ukrajna számára egyelőre nem kitörés az atomenergia fejlesztése / Fotó: AFP

Kijev Európához szeretne tartozni, de az EU-nak sincs egységes gyakorlati atomenergia politikája. Németország, amely bár ezer gazdasági gonddal küzd, még mindig Európa legerősebb állama, kiszállt az atomenergiából – ami szerencsétlenül egybeesett az olcsó orosz földgázról való lemondással. Az EU másik meghatározó hatalma, Franciaország viszont továbbra is atomenergia párti. A közelmúltban kapcsolták rá a hálózatra a Flamanville 3 erőműcsoportban működő, az ország legnagyobb, 1600 megawatt teljesítményű atomreaktorát. 

Több mint négyszer annyiba 13,2 milliárd euróba került, mint amennyit terveztek – csaknem két évtized alatt tudták felépíteni. 

Igaz, a legkorszerűbb nyugati típus, az Európai Nyomottvizes Reaktor (EPR) működik benne. Már 2012-ben áramot kellett volna adnia az ország elektromos hálózatába.

Európa önmagával való vívódásának egyik színtere az atomenergia – és ennek az egyik színpada éppen Ukrajna. 

Kijev fő célja most, a gyors NATO-tagság reményének halványulásával az EU-ba való mielőbbi bekerülés. 

Ennek egyik gazdasági pillére lenne az ukrán atomerőművek hasznosítása, ehhez meg is kapják a transzatlanti hátszelet. Tavaly az Atlanti Tanács megbízásából tanulmány készült Ukrajna, mint Európa (egyik) energia-központja szerepéről. 

Ukrajna, mint szovjet kirakattagállam

Ukrajnából a szovjethatalom afféle kirakattagállamot akart faragni. 

  • A második világháborút követő évtizedekben hatalmas víz-, fosszilis (főként 1955-ig) és nukleáris energiaforrásokat (1956-tól) építettek ki, vontak be a projekt megvalósításába. 
  • A Dnyeper folyón egy, a világon máig egyedülálló, hat vízlépcsőből-erőműből plusz egy elektromos energiatároló vízi létesítményből álló rendszert építettek fel a szovjet időkben.

Ennek egy része (a Dnyeper folyó torkolatához legközelebb lévő kahovkai vízlépcső-erőmű) tavaly súlyos sérüléseket szenvedett. A környezeti, energiagazdálkodási károk mértéke ismeretlen. Annyit tudni, hogy a Dnyeper bal partján, Kahovkától folyásirányban felfelé mintegy 300 kilométerre lévő, hat reaktorból álló Zaporizzsjai Atomerőművet (Európa legnagyobbikát) nem érte kár. Egyrészt mert korábban leállították, másrészt a készenléti berendezések üzemeltetéséhez rendelkezésre állnak a szükséges elektromos energiaforrások. 

Ugyanakkor az orosz rakéta- és dróntámadások módszeresen pusztítják Ukrajna kritikus infrastruktúráját – főleg az energetikai létesítményeket. Az atomenergiai létesítményeket azonban nem támadják, ezt a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (IAEA) helyszínen lévő szakemberei is tanúsítják. 

A még Kijev ellenőrzése alatt álló területeken kilenc atomreaktor van, ebből több-kevesebb rendszerességgel öt működik. 

Vélhetően ez az egyik ok, amiért Kijevben az atomenergia fejlesztésében látják a jövőt. Emellett Ukrajnának kapóra jött, hogy a régiószomszéd Bulgária évtizedek óta küszködik a kozloduji mellett egy második atomerőmű felépítésének problémájával.

Kijevnek kapóra jöhetnének a bolgár erőművek

Észak-Bulgáriában, a román határnál, a Duna jobb partján Belenénél tervezték felépíteni az új atomerőművet, de a folyamatos politikai hadakozások, kormányváltások felőrölték a lakossági támogatást. Nem szerencsés módon népszavazást is rendeztek a kérdésről, amit az akkori, Belene-párti kormánykezdeményezés meg is nyert – csakhogy nagyon alacsony, 20 százalékos volt a részvételi arány, emiatt nem fogadták el érvényesnek.

Pedig

 Bulgária már meg is rendelte a Roszatomtól a két darab, egyenként körülbelül 1000 megawatt teljesítményű, nyomott-vizes (VVER-1000) atomreaktort. 

Végül is a projekt leállítása mellett döntöttek. Ekkor jelentkeztek vevőként Kijev képviselői. A VVER-típusú (a korábbi 440-es és a modernebb 1000-esek) energiablokkokból a világon mintegy hatvan egység működik, tehát kipróbált eszközökről van szó. 

A két bolgár reaktorhoz Moszkva engedélye is kellene

Kijev és Szófia erről a témáról tanácskozik évek óta, szeptemberben félévre ismét meghosszabbították a határidőt. A bolgároknak van két felesleges atomreaktora, energiatermelő berendezésekkel, amelyeket kedvező áron – mintegy 600 millió euróért – átadhatnák az ukránoknak. Maguk a bolgárok inkább a kozloduji meglévő, működő atomerőművüket bővítik – nyugati forrásokból. A reaktort a Westinghouse szállítja, a kivitelezési munkálatokat a dél-koreai Hyundai végzi.

Amiről nagyon hallgatnak Kijevben – hogy a két reaktor szovjet gyártmányú. Tehát 

az adásvételhez kellene Moszkva hozzájárulása is, ami a jelenlegi zűrzavaros időkben enyhén szólva nem garantálható.

A reaktorberendezések igen korosak, többször tízévesek, azaz azokat fel kellene újítani. Noha Ukrajnának vannak tapasztalatai a régebbi típusú VVER-1000-es nagyobb reaktorok kezelésében, kérdéses, hogy a felújítást el tudnák-e végezni.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.