Noha a koronavírus-járvány után a természetes gyémántok ára kilőtt, ma már 8 százalékkal olcsóbbak, mint 2020 első negyedévében, miközben a mesterségesen létrehozott drágakövek ára ennél sokkal nagyobb mértékben, 75 százalékkal esett Paul Zimnisky gyémántipari elemző adatai szerint.
A mesterséges gyémántok előállítása egyre olcsóbb, ami a természetes ékkövek piacár is rányomja a bélyegét, ami nem is csoda, hiszen ugyanarról az anyagról van szó, a kettő típus közötti különbség szabad szemmel láthatatlan. Ráadásul a mesterséges gyémántokhoz jóval kisebb eséllyel is tapad vér. A The Wall Street Journal összefoglalója szerint a helyzet annyira rossz, hogy az Anglo American tulajdonában lévő De Beers, az egyik legnagyobb gyémántbányász a csiszolatlan drágakövek árát 10-15 százalékkal csökkentette decemberben.
Botswana, az egyik legnagyobb gyémánttermelő ország pedig az ország gazdaságának 1,7 százalékos csökkenésére számít a gyenge kereslet miatt. A világ legnagyobb gyémántpiacán, az Egyesült Államokban a vásárlók ugyanis boldogan döntenek a mesterséges gyémántok mellett, így
míg novemberben a természetes gyémántok forgalma 0,7 százalékot csökkent, a mesterséges kövekből 12,5 százalékkal több kelt el.
A Knot nevű online esküvőtervező platform felmérése szerint ma már a házasodók több mint a fele mesterséges gyémánt díszítette jegygyűrűt vesz, noha 2023-ban ez az arány még csak 46, 2019-ben pedig 12 százalék volt. A kereslet a természetes gyémántok iránt Kínában is gyenge, hasonlóan a luxustermékek más kategóriáihoz. Ráadásul a kínai ékszerboltokban is egyre inkább aranyat vesznek a vásárlók, és egyre kevésbé gyémántot.
A kereskedőknek pedig minden okuk megvan arra, hogy a mesterséges gyémántokat kínálják inkább, hiszen a gyártás költsége gyorsabban zuhan, mint a mesterséges köveket tartalmazó ékszereké. Az olcsóbb ékszerek pedig új vásárló kör számára is elérhetők. A mesterséges gyémántok előállításának piacára alacsonyak a belépési költségek és a legnagyobb gyártó India még támogatja is a termelőket, így a nagykereskedelmi árak folyamatosan esnek.
A bányavállalatok, mint a De Beers abban reménykednek, hogy az árkülönbség idővel akkorára tágul, hogy a mesterséges és természetes gyémánt teljesen különálló kategóriákká válnak.
Egy másfél karátos mesterséges gyémánt már ma is 80 százalékkal olcsóbb, mint egy természetes, noha a különbség 2018-ban még csak 40 százalék volt.
A kereskedők a különbséget azzal próbálják eltüntetni, hogy nagyobb mesterséges gyémánttal kínálnak jegygyűrűt, ám ennek a folyamatnak is vannak határai. Így míg korábban egy 1-1,5 karátos gyémánt 2 karátos mesterségesre cserélése 1500 dollárral magasabb profitot hozott az eladónak, ma már az ugyanakkora profit eléréséhez is 3 karátos mesterséges gyémántot kell értékesíteni egy, a Boston Consulting Group és a De Beers által készített jelentés szerint.
Az eladók haszonkulcsa Zimnisky szerint a mesterséges gyémántokon már túl van a 90 százalékos csúcson, de még mindig jóval magasabb, mint a természetes gyémántokon elérhető 30-40 százalék. Ha a haszon azonos mértékűre süllyedne az előbbin is, úgy egy egy karátos mesterséges gyémánt 275 dollárba kerülne a kiskereskedelemben, szemben a természetes gyémánt 4200 dolláros árával.
Egyelőre úgy tűnik, hogy a fiatal amerikaiak boldogan veszik a mesterséges változatot, és a természetes gyémánt értékállósága mellett is nehéz érvelni, miközben annak csökken az ára. A bányászok részéről ezért óriási munka lesz termékük becsületének és népszerűségének helyreállítása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.