BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Béketárgyalások: újraindul az óra, Kijev és az EU a vesztes oldalon  

Semmibe vették a nagyhatalmak az EU-t és Ukrajnát. Donald Trump és Vlagyimir Putyin hosszas telefonbeszélgetésük után már ki is jelölték a béketárgyalások delegációit.

Megtört a jég, Trump amerikai és Putyin orosz vezető február 12-én mintegy másfél órát tárgyaltak egymással telefonon, és az eredmény mindent felborított. A béketárgyalások következő fordulója, elnöki találkozóval, Szaúd-Arábiában várható. Münchenben a biztonsági fórumon harmadik éve nincsenek oroszok, azaz ott nem lehet megbeszélés. Dmitrij Peszkov, Putyin elnök szóvivője szerint a „glavnij vizavi” – a fő partner Ukrajna kérdésében az Egyesült Államok.

Putyin Trump béketárgyalások
Vlagyimir Putyin és Donald Trump: béketárgyalások az EU és Ukrajna nélkül / Fotó: AFP

Amitől az európaiak (értsd a brüsszeli vezetést és Kijevet) hónapok, talán évek óta rettegtek, bekövetkezett. Donald Trump ukrán béketerve sokkolta Kijevet és európai szövetségeseit

– írta a Politico. Trump a Fehér Házban nyilatkozva egyetértett azzal, hogy Ukrajna nem való a NATO-ba. Moszkvában dörzsölik a kezüket, olcsóbb a rubel, nagyot ugrott a tőzsde, és már ott ólálkodnak az első amerikai befektetők. 

Béketárgyalások Brüsszel és Kijev nélkül – majd a nagyfiúk eldöntik

A gázszűkébe került európai államok fellélegezhetnek: mint a berlini Tagesspiegel figyelmeztet, a szokatlanul hideg idő miatt a gáztárolókban lévő fűtőanyag a vártnál sokkal gyorsabban fogy. Mindennél nagyobb szükség lehet a viszonylag elfogadható áron, az amerikainál olcsóbban kínált oroszországi vezetékes gázra. Amit Ukrajna vélhetően a rajta keresztül futó csővezetékeken készségesen tranzitál Nyugat- és Kelet-Közép-Európa felé. Most, hogy kipottyant a pikszisből, meg kell ragadnia minden pénzkereseti lehetőséget. És az a pár milliárd dollár, ami évente becsorog a kasszába a tranzitdíjakból, nagyon jól fog neki jönni. 

Amerika átnyúlt az EU és Zelenszkij feje fölött, és várhatóan hamarosan megállapodik Oroszországgal az ukrajnai háború befejezéséről. 

Hogy pontosan miről, azt egyelőre nem tudni. Kijelölték az amerikai tárgyalódelegációt is, amelyet Marco Rubio külügyminiszter vezet. Tagjai: Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó, Steve Witkoff, Trump közel-keleti különmegbízottja, valamint a CIA igazgatója, John Ratcliffe.  

Kiderült, a sorsdöntő amerikai–orosz csúcs akár már a hónap végén jöhet, a ramadánra

Már az ukrajnai békekötéséről szóló csúcstalálkozót készítik elő. A béketárgyalások felé vezető út fontos állomása következik, valószínűleg az orosz és amerikai nemzetbiztonsági tanácsadók találkoznak az előkészítés alatt álló szaúd-arábiai megbeszélésen. A csúcs akár már a hónap végén megvalósulhat.

Moszkva nehézsúlyúakat küld tárgyalni – amerikai befektetésekre vágynak

Moszkva, amely általában szűkszavúan nyilatkozik, ez esetben jobban megnyílt. Peszkov háttér-tájékoztatóján, amikor az orosz tárgyalódelegációról kérdezték – nyilván nem véletlenül –, két név bukkant fel, Jurij Usakové, Putyin külpolitikai tanácsadójáé és Kirill Dmitrijevé, a Közvetlen Beruházások Oroszországi Alapja (RFPI) igazgatójáé, bankáré és beruházóé. Usakov kiváló külpolitikai szakember, bármely csapat szívesen befogadná. Ám a nála jóval fiatalabb Dmitrijev az igazi ász. Ő tárgyalhat az orosz gazdaságba várt amerikai tőkéről. Amire a szankciókban tőkeéhessé vált Moszkva roppant módon vágyik. 

Dmitrijev a Stanfordon és a Harvardon végzett, abszolút profi, a nagypolitika és a titkosszolgálatok világában is otthon érzi magát. 

És Moszkva mindent tud ajánlani – és szállítani, nemcsak ígérgetni –, amivel Kijev igyekezett elvarázsolni az amerikaiakat, ritkaföldfémektől lítiumig, uránércig, titánig. 

Ezelőtt csaknem egy évtizeddel Dmitrijev tárgyalt titokban a Seychelles-szigeteken Donald Trump egyik bizalmi emberével, a Blackwater néven elhíresült amerikai katonai-biztonsági magánvállalkozás vezetőjével, Erik Prince egykori Navy SEAL „kommandóssal”, üzletemberrel. Prince már akkor több vasat tartott a tűzben, korábban (2011-ben) meglátogatta Moszkvát, vodkázott az FSZB (a KGB utódja) különleges egysége, az Alfa Csoport tagjaival, segítséget ígért a kiképzésükhöz. 

Urusla von der Leyen és J. D. Vance amerikai alelnök: kényszerű és sehova se vezető tárgyalások /  Fotó: AFP

Árnyékbokszolás

Brüsszelben, továbbá Washingtonban, az amerikai demokrata párt vezetői körében világvége-hangulat uralkodik. Ghosting (mondjuk: árnyékbokszolás) – a Neue Zürcher Zeitung ezzel az új amerikai politikai szlengszóval jellemezte a kényszerű és sehova sem vezető tárgyalást, amelyet az amerikai alelnök, J. D. Vance és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság vezetője folytatott a vámháborúról. 

Temérdek kérdés megválaszolatlan maradt. Valamiféle alkut kötnek a visszaadandó (?) ukrán területekről, de mi lesz az újjáépítéssel – mindkét oldalon, tehát a Donbaszban is, ahol jóval nagyobbak a károk? Ki fizeti és miből a számlákat, a kártérítést? A hírek szerint 

Oroszország is összeállította a maga kárlistáját.

Ezen nem kis tételekkel szerepelnek a kurszki ukrán betörés okozta károk-költségek. Zelenszkij állítólag személyesen azért rendelte el a katonailag katasztrofális kurszki akciót, hogy a területkérdés felvetődésekor ütőkártya legyen a kezében – amit most Trump egy lendületes mozdulattal kiütött.

Trump a Putyinnal folytatott telefonálása után felhívta és röviden tájékoztatta Zelenszkij ukrán elnököt a helyzetről, az orosz elnökkel folytatott megbeszéléséről. Erről – ellentétben a Putyin-telefonnal – eddig nem szivárgott ki semmi. Az oroszok már arról beszélnek, hogy 

Zelenszkij napjai meg vannak számlálva, és a valamilyen létrejövő béke (tűzszüneti) szerződést már egy új ukrán elnök fogja aláírni. 

Nem kizárt, hogy az az ember lesz, aki a kiírandó rendkívüli ukrán elnökválasztáson nyer. Erre a legesélyesebbnek látszik a jelenlegi londoni nagykövet, korábbi hadsereg-főparancsnok, Valerij Zaluzsnij. 

Európa tanácstalan elképzelhetetlenül nagy kiadásokkal szembesül

Európa tanácstalan. Úgy érzi, magára hagyták. A Brüsszellel szoros kapcsolatot tartó Kelet-Európa-elemző Timothy Ash arra biztatja a széthullóban lévőnek érzett maradék-NATO-t, keressen új szövetségeseket Amerika helyett. Törökországot, az Öböl-beli sejkségeket ajánlja – és még Kína nevét mint potenciális szövetségest is bedobja.  

 A Bloomberg elemzői összeállítottak egy becslést arról, hogy mennyibe kerülne a helyzet rendezése. Az összegek sokkolók: 

  • Ukrajna védelme, katonai felszerelése a NATO-nak a következő évtizedben 3100 milliárd dollárjába kerülne. 
  • Az EU-nak 720 milliárd dollárnyi „védelmi alapra” lenne szükséges, ehhez jönne az 500 milliárd dollárba kerülő lég- és rakétavédelem, továbbá 100 milliárd dollár a sürgős védelmi kiadásokra. 
  • Ha a fentieket hitelből fedeznék, az öt legnagyobb európai NATO-országnak 2700 milliárd dolláros kölcsönt kéne felvennie. 
  • Ukrajna gazdasági helyreállítása 234 milliárd dollárba kerülne, ennek még több mint a fele, 134 milliárd hiányzik.
  • Oroszország több mint 110 ezer négyzetkilométernyi ukrán területet foglalt el (ez az ország több mint 18 százaléka), Ukrajna a kurszki csücsökben 370 négyzetkilométer oroszországi területet ellenőriz. 

   

 

     

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.