Rekordveszteséget halmozott fel tavaly az Európai Központi Bank (EKB), miután a kamatok is rekordmagas szinten voltak 2024-ben. Az EKB az infláció megfékezése érdekében volt kénytelen kamatot emelni, ugyanakkor a bank betétikamat-szintje tavaly június óta 4 százalékról 2,75 százalékra csökkent.
A csütörtökön ismertetett eredmények szerint a bank így 7,9 milliárd eurós veszteséggel zárta az elmúlt évet, ám az EKB szerint ez nincs hatással a stabilitására vagy épp a monetáris politika alakítására, különösen, hogy az első veszteséges évét 2023-ban jegyző jegybank arra számít, visszatér a nyereséges működéshez az elkövetkező időszakban. A veszteséget főként a kockázati tartalékból fedezték.
A veszteség behatárolja az eurózóna nemzeti bankjaihoz történő kifizetéseket, mert előbb a mostani veszeségeket kell ellensúlyozni. Tekintve, hogy ezek az összegek általában a tagállamok költségvetésében végzik, ez az országok bevételeit csökkenti – derül ki a Financial Times összefoglalójából. Az EKB 2005 és 2021 között 25,3 milliárd eurós nyereséget halmozott fel, melyből 17,2 milliárd eurót fizetett ki a nemzeti bankoknak.
Az EKB anyagi helyzete azért sincs veszélyben, mert az arany árának emelkedése miatt a nemesfémből felhalmozott készlet értéke 10 milliárd euróval, 41 milliárd euróra nőtt, miközben a devizatartalék is emelkedett 9 százalékkal, 60 milliárd euróra.
A bank nettó saját tőkéje így a veszteségek ellenére is 12 százalékkal, 50 milliárd euróra nőtt.
A bank veszteségei az elmúlt két évben főként a korábbi, gazdaságélénkítő eszközvásárlások eredményei. Ugyanis a defláció szélén táncoló eurózónában az EKB 2022-ig tetemes mennyiségű állam- és vállalati kötvényt vásárolt, egy olyan időszakban, amikor a kamatok kifejezetten alacsonyan voltak. Noha a bank mérlege 2022 óta 18 százalékot csökkent, ezekből az értékpapírokból még mindig 377 milliárd eurónyit őriz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.