A Roszatom tudósai elkészítették a plazmahajtómű laboratóriumi prototípusát a távoli űrutazásokhoz. A berendezés mágneses plazmagyorsítón alapul, és megnövelt tolóe-paraméterekkel és nagy fajlagos impulzussal rendelkezik. A fejlesztésre az oroszországi nukleáris tudományos, mérnöki és technológiai fejlesztésekre irányuló, átfogó program keretében került sor.
A változtatható impulzussűrűségű üzemmódban a mágnesplazma rakétahajtás teljesítménye eléri a 300 kilowattot – magyarázza a Roszatom közleménye a műszaki részleteket. Az ilyen hajtóművekkel ellátott űrhajó lényesen különbözik a kémiai meghajtásúaktól. Az utóbbiakban az üzemanyag és az oxidálóanyag égésével keletkező gáz hajtja az űrhajót. A plazmahajtómű a töltéssel rendelkező részecskék kiáramlása során fellépő reakcióerőt használja fel. Ezeket a részecskéket a hajtóművön belül elektrosztatikus térrel gyorsítják fel.
A plazmahajtómű a kémiaival elérhetetlen sebességre képes, emellett hatékonyan használja fel a rendelkezésre álló üzemanyagot, tizedére csökkentve a szükséges mennyiséget.
„Jelenleg a Mars elérése a hagyományos hajtóművel működő űrhajóval csaknem egy évig tartana csak oda, és ez a kozmikus sugárzás nagy dózisa miatt veszélyt jelentene az űrhajósokra. A plazmahajtóművek használatával 30-60 napra rövidülhet az utazás a Marsra. A prototípus elkészítése a projekt egyik legfontosabb állomása, hiszen ettől függ, hogy egy ilyen hajtómű használható lesz-e a jövőben az űrbeli »nukleáris vontatók« esetében, és összeségében sikerül-e csökkenteni az előállítás költségeit” – idézi a közlemény Alekszej Voronovot, a Roszatom troicki kutatóintézetének tudományos főigazgató-helyettesét.
A készülő plazmahajtómű és más hasonló eszközök prototípusának tesztelésére kísérleti állomást építettek Troickban, amelynek kulcsfelszerelése az a vákuumkamra, amellyel a világűrbeli körülményeket szimulálják.
A Roszatom szakemberei az országos űrkutatási program részeként különféle célokra szolgáló reaktorok fejlesztésében vesznek részt, beleértve a szállító és kutató űrhajók energiaellátását, valamint olyan berendezéseket és rendszereket, amelyek más bolygók felszínén lévő bázisok részei.
Az orosz ipar biztosítani kívánja a technológiai szuverenitást és a legújabb technológiákra való átállást. E munka felgyorsítására forrásokat kap az orosz államtól. Eredményeik révén a Roszatom és vállalatai új piaci réseket foglalhatnak el, növelve saját és országuk versenyképességét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.