BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Román pálfordulás: a Green Deal politikáját Trump politikájával kell helyettesíteni

Csaknem negyven állami és magáncég, hatóság, de egy energetikai munkaadói szövetség is kapott levelet Sebastian Burduja energiaügyi minisztertől, aki az „energiapatriotizmusról” és Románia érdekeinek „jogos védelméről” beszél.

Sebastian Burduja román energiaügyi miniszter csaknem negyven vállalatnak írt azzal az utasítással, hogy a Green Deal politikáját Trump politikájával helyettesítsék: „Romániának hasonló megközelítést kell alkalmaznia” – utalt Donald Trump politikájára a román miniszter. Az egyik érv, az „energiapatriotizmus” – számolt be a levélről a HotNews.ro román hírportál.

energia, Buduja, Románia
Hátraarcot javasolt a Green Deal politikából a román energiaügyi miniszter. Fotó: Anadolu via AFP

A HotNews.ro birtokába került dokumentumban a miniszter arra kéri a cégeket, hogy járuljanak hozzá egy olyan jelentés elkészítéséhez, amely többek között javaslatokat tartalmazna a Green Deal politika és néhány környezetvédelmi szabályozás európai szintű felfüggesztésére/megismétlésére. 

A levélben szereplő cégek és szervezetek között szerepel a Romgaz, a Hidroelectrica, a Nuclearelectrica, az OMV Petrom, az Engie, az E.ON, a Rompetrol, a Transelectrica, a Transgaz, a Nemzetstratégiai és Előrejelzési Bizottság, az Országos Statisztikai Intézet, a Számvevőszék és Kőolajipari Munkaadók Szövetsége.

Burduja a HotNews birtokába került dokumentumban azt írja, 

Romániának „aktívan hozzá kell járulnia az európai energiapolitika újradefiniálásához”, és „hasonló, határozott és pragmatikus megközelítést kell alkalmaznia”, mint Donald Trump vezetése alatt az Egyesült Államoknak.

Levelében leírja, hogy elemezni fogja a Green Deal hatásait, de hangsúlyozza, hogy a zöldátállás hatással van az energiaszektorra és a hagyományos iparágakra. 

A román lap egy igen fontos tényre is felhívja a figyelmet: 

Az energiaügyi miniszter nem tesz említést arról, hogy a PNRR-en, a Modernizációs Alapon és a különbözeti szerződésen keresztül Romániába több milliárd eurónyi forrás érkezik a megújulóenergia-szektor fejlesztésére. Nem világos, hogy mi történne ezzel a pénzzel a Green Deal politikájának „felfüggesztése/felfüggesztése” esetén.

Burduja február 7-ig ad lehetőséget a cégeknek, hogy benyújtsák javaslataikat.

Donald Trump beiktatása óta Sebastian Burduja többször is nyilvánosan fellépett, keményen bírálva a Green Deal politikáját. „Európa „zöldítő politikáját” „zöld sokkterápiaként” jellemezte, amelynek meg kell állnia. Burduja szerint az energiatermelési kapacitások 25 százalékkal csökkentek a környezetvédelmi politika miatt. Romániában a környezetvédelmi és energiaátállási politika a villamosenergia-termelési kapacitások 24,6 százalékos csökkenéséhez vezetett 2017 és 2022 között.

Szerinte az energiaszektorra jelentős nyomás nehezedik a szén-dioxid-kibocsátással kapcsolatos költségek miatt. Emellett a megújuló energiaforrásokra való átállás jelentős infrastrukturális beruházásokat és új technológiákat igényel – mutat rá Burduja. Ezzel összefüggésben az energiaügyi miniszter elemzést kér arról, hogy a zöldmegállapodás politikája hogyan befolyásolja a megkeresett szervezetek versenyképességét a hazai és a külföldi piacokon.

Arra kérte a vállalatokat, hogy a korrekciós intézkedésekre vonatkozó javaslataikat foglalják bele a román kormány zárójelentésébe, „az igazságos és fenntartható átmenet támogatása érdekében, illetve a Green Deal politikájának európai szintű felfüggesztése/érvénytelenítése érdekében”.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.