Kérdőívet küldött európai szövetségeseinek az amerikai adminisztráció, miközben gőzerővel folytatja az ukrajnai békekötés előkészületeit. Washington olyan témákról kérdezi az európai kormányokat, milyen biztonsági garanciákat hajlandók nyújtani Ukrajnának, milyen fegyvereket tudnának szállítani, hány békefenntartó katonát tudnának mozgósítani – írja a Magyar Nemzet.
Ahhoz, hogy a tárgyalóasztalhoz üljenek, az orosz és az ukrán félnek is vannak előzetes elvárásai, Washington pedig azt közölte, milyen módon ösztönzi őket, ha vonakodnának tárgyalni.
A kérdőív azt a célt szolgálja, hogy a béke feletti bábáskodást magára vállaló világhatalom egyértelmű képet kapjon róla, Európa – ahol fogadkozásokból továbbra sincs hiány, amint az elmúlt években sem volt – milyen szerepet vállal a háborút követő stabilizációban. Az amerikai külügyminisztérium egyértelművé tette: elvárja az európai partnerektől, hogy vezető szerepet vállaljanak egy hosszú távú védelmi rendszer kialakításában – írta a Financial Times és a Reuters értesüléseire hivatkozva a lap.
Uniós vezetők egyébként maguk követelték, hogy helyet kapjanak a tárgyalóasztalnál, ahogy Ukrajna is előre tiltakozott az ellen, hogy kihagyják a megegyezésből a saját sorsáról.
Sőt, Emmanuel Macron a kezdeményezést magához ragadva hétfőre válságtalálkozót hívott össze Párizsba, hogy az európai vezetők itt tárgyalják meg Ukrajna támogatásának ügyét. A „kit hívjak fel, ha Európát kérem” klasszikus kérdésére a francia elnök azt a választ adta ezzel, hogy őt. A német kancellár kizárva, Olaf Scholz épp most jelentette be, hogy visszavonul a politikától, ha egy hét múlva elveszíti a választást, és szinte kizárható, hogy nem veszíti el.
Az amerikai kérdőív hat kérdést tartalmaz, amelyek egyike kifejezetten az Európai Unió tagállamainak szól. A NATO főtitkára, Mark Rutte hangsúlyozta, hogy Európának előbb egymás között kell egyeztetnie, mielőtt válaszolna Washingtonnak.
Az, hogy az asztalhoz is odaülhessenek az európai vezetők, továbbra is kétséges.
A tárgyalások minden bizonnyal több körben zajlanak majd, és könnyen lehet, hogy a fő döntéseket egy olyan asztalnál hozzák meg, ahol nem ül majd uniós politikus. Az események felgyorsultak, szombaton kétoldalú megbeszélést folytatott Mark Rubio amerikai külügyminiszter és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter között.
A jelenlegi helyzet a kiszivárgott információk szerint, hogy egy amerikai–orosz csúcs előkészületeire nemzetbiztonsági tanácsadói szinten folytatnának tárgyalásokat Szaúd-Arábiában. De még ennek a rijádi találkozónak a részletei is képlékenyek. Most úgy tudni, ukrán résztvevők is lesznek, de Kijevben szombaton még erről sem tudtak – írta a Világgazdaság a Bloomberg jelentése alapján.
Kiderült, a sorsdöntő amerikai–orosz csúcs akár már a hónap végén jöhet, a ramadánra
Már az ukrajnai békekötéséről szóló csúcstalálkozót készítik elő. A béketárgyalások felé vezető út fontos állomása következik, valószínűleg az orosz és amerikai nemzetbiztonsági tanácsadók találkoznak az előkészítés alatt álló szaúd-arábiai megbeszélésen. A csúcs akár már a hónap végén megvalósulhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.