Az európai vezetők szerint elfogadhatatlan, hogy a kontinens jövőjét érintő megállapodásokat a térség legfontosabb szereplői nélkül kössék meg. Több kormányfő és miniszter is rámutatott arra, hogy Európa jelentős katonai és pénzügyi támogatást nyújtott Ukrajnának, és ezt figyelembe kell venni a békefolyamat során – írja a Magyar Nemzet.
A Trump és Putyin közötti egyeztetések híre különféle reakciókat váltott ki az európai politikai vezetők körében. Jean-Noel Barrot francia külügyminiszter leszögezte, hogy „nem lehet igazságos és fenntartható béke Ukrajnában az európai országok részvétele nélkül”.
Ezt az álláspontot erősítette meg Annalena Baerbock német és José Manuel Albares spanyol külügyminiszter is, akik kijelentették, hogy Ukrajna jövőjéről csak Kijev és az Európai Unió részvételével lehet dönteni.
Hanno Pevkur, Észtország védelmi minisztere szintén hangsúlyozta, hogy „Európa nemcsak katonai támogatást nyújtott Ukrajnának, és szankciókat vezetett be Oroszország ellen, hanem jelentős mértékben hozzájárul az ország újjáépítéséhez is, ezért teljes joggal várja el, hogy helyet kapjon a tárgyalóasztalnál”.
A NATO védelmi minisztereinek találkozóján Boris Pistorius német védelmi miniszter kijelentette, hogy Európa nem fog „mellékszereplőként” részt venni a tárgyalásokon.
Hasonló véleményt fogalmazott meg Kaja Kallas, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője is, aki szerint „egy olyan békemegállapodás, amely figyelmen kívül hagyja Európát, kudarcra van ítélve”.
A legnagyobb aggodalom az európai vezetők részéről az, hogy egy Ukrajna bevonása nélkül kötött megállapodás Oroszország számára kedvezne, és lehetőséget biztosítana Putyinnak arra, hogy megerősítse pozícióját. Dovile Sakaliene litván védelmi miniszter szerint „illúzió azt hinni, hogy Trump és Putyin olyan megoldást fog találni, amely minden fél számára elfogadható”.
Donald Trump döntése, hogy egyedül vállalja a béketárgyalások közvetítését, jelentős feszültséget keltett Európában. Az Euronews elemzése szerint Trump az európai vezetőket és a nyugati szövetségeseket kihagyva önálló félként lépett fel, ami alapvetően megváltoztathatja az ukrajnai háborúról szóló tárgyalások dinamikáját.
Miközben az európai országok vezetői kiállnak a saját szerepvállalásuk mellett, az Egyesült Államok továbbra is a legnagyobb támogatója Ukrajnának. A Kiel Institute for the World Economy adatai szerint Washington több katonai és majdnem annyi pénzügyi segítséget nyújtott Kijevnek, mint az Európai Unió tagállamai együttvéve.
Bár az EU-s vezetők nyilatkozatai határozott fellépést tükröznek, továbbra is kérdés, hogy milyen tényleges eszközökkel tudnak beavatkozni a tárgyalási folyamatba. Ha Donald Trump és Vlagyimir Putyin valóban megállapodásra jut Ukrajna feje felett, az európai vezetőknek kevés lehetőségük marad a közbeavatkozásra. Eközben pedig az orosz–ukrán háború a harmadik év végéhez közeledik, a konfliktus utáni újjáépítés költségei pedig napról napra nőnek.
Borítókép: Az Európai Parlament épülete Brüsszelben (Fotó: AFP)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.