BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"Óriási egyetemi csalási botrány" az Egyesült Királyságban - főként románok érintettek

Diákok ezreit gyanúsítják azzal, hogy csalárd módon vettek fel több száz millió fontot az Egyesült Királyság egyetemi hitelrendszerén keresztül – írja a The Sunday Times.

A The Sunday Times című brit napilap kiterjedt vizsgálata szerint sok olyan ember van, akiknek „egyáltalán nincs tudományos szándékuk”, de minden évben beiratkoznak az egyetemi kurzusokra, hogy hitelt vegyenek fel, „anélkül, hogy visszafizetnék azokat”. „Kitalált diákokról és egy hatalmas egyetemi csalási botrányról szól” az eset – írja a lap.

egyetemi csalás
Durva egyetemi csalásra derítettek fényt Angliában / Fotó: Kittyfly

A legtöbb hallgató az úgynevezett franchise egyetemekre iratkozott be – ezek kis főiskolák, amelyekért fizetnek, hogy kurzusokat kínáljanak a bejáratott egyetemeknek. A feltárt információk szerint legalább hat franchise-rendszerű főiskola van, ahol a diákok csalárd jelentkezését azonosították. Diákok ezreit gyanúsítják azzal, hogy csalárd módon követeltek több száz millió fontot az Egyesült Királyság egyetemi hitelrendszeréből. A brit tisztviselők „szervezett toborzásról” beszélnek, különösen román állampolgárokról.

A 2022–2023-as évben a Diákhitel-társaság (SLC) 3563 gyanús hitelkérelmet azonosított, összesen csaknem 60 millió angol font értékben – de a The Sunday Times által megismert dokumentumokból kiderült, hogy a közelmúltban végzett vizsgálatok jóval magasabb, több száz millió fontra becsült csalási lehetőségre utalnak.

A franchise-alapú főiskolák olyan hallgatókat vesznek fel, akik nem beszélnek megfelelően angolul, vagy elfogadják a Duolingo-tesztekről készült képernyőképeket az angol nyelvtudás bizonyítékaként.

Egyes franchise-szolgáltatókkal rendelkező egyetemeken a tavalyi jelöltek 35-55 százaléka román állampolgár volt. Egy egyetemi alkalmazott szerint a franchise képzésre beiratkozó hallgatók „lemorzsolódnak”, miután megkapták első 4000 fontos fenntartási hitelüket, majd a következő évben újra jelentkeznek, hogy újra igényeljék a pénzt. Egy franchise-rendszerű főiskola tavaly 234 millió font bevételt ért el, és három év alatt 1266 százalékkal növelte nyereségét.

Miután a hallgatókat felvették a franchise képzésre, tandíjat és fenntartási kölcsönt igényelhetnek a fő egyetemen keresztül. A tandíjhitelt közvetlenül a fő egyetemnek fizetik, amely a megállapodás szerinti részt átutalja a franchise-szolgáltatónak és a munkaerő-közvetítőnek.

A személyi körülményektől függően évi 13 700 font összegű fenntartási hitelt közvetlenül a hallgató bankszámlájára fizetik be három részletben, félévente egyszer. A pénzt csak azután fizetik vissza, hogy a hallgató befejezte az egyetemet, és évente több mint 25 ezer fontot keres. Ha nem éri el ezt a küszöböt, a visszatérítés soha nem történik meg. Az adósság 40 év elteltével törlődik.

A Hot News.ro beszámolója szerint ebben a tanévben eddig 71 ezer román igényelt diákhitelt, szemben a 19 ezer lengyel, 16 ezer olasz és 12 ezer portugál állampolgárral.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.