Kína hajlandó többet tenni a Fehér Ház „illegális fentanilkereskedelemmel kapcsolatos aggodalmainak kezelésére”, de csak akkor, ha a Trump-kormány visszafogja magát a vámháborúban, és nem bünteti az ázsiai gazdaságból érkező termékeket további adóemelésekkel.
„Washingtonnak nagy köszönetet kellett volna mondania Kínának azért, amit eddig tett az Amerikába áramló fentanil kereskedelmének korlátozásáért. A Trump-kormány által kivetett vámokat ezért is elfogadhatatlannak tartjuk” – közölte Mao Ning, a külügyminisztérium szóvivője.
A kínai kormány azonban kész arra, hogy keményen fellépjen a kábítószer előállításához szükséges anyagok gyártása, valamint azok kereskedelme és csempészete ellen
– tette hozzá a szóvivő.
A hónap elején Peking egy „fehér könyvet” tett közzé, amelyben nyilvánosságra hozta a fentanil-alapanyagok gyártásának és exportjának visszaszorítására tett erőfeszítéseit az elmúlt években.
A Biden-kormányzat alatt az Egyesült Államok és Kína azt mondta, hogy a fentanil azon kevés területek egyike, amelyeken a két ország együttműködhet. A két fél tavaly Pekingben külön megbeszéléseket folytatott a témáról.
Donald Trump amerikai elnök januári hivatalba lépése óta 20 százalékkal emelte a kínai árukra kivetett vámokat az országnak az amerikai fentanilválságban játszott szerepe miatt. A függőséget okozó kábítószer, amelynek az előállításához szükséges alapanyagokat főként Kínában és Mexikóban állítják elő, évente több tízezer túladagolásos halálesethez vezet az Egyesült Államokban.
Az Allianz becslése szerint a kínai árukra kivetett további 20 százalékos amerikai vámok 0,6 százalékkal csökkentenék a kínai GDP növekedését idén és jövőre. A cég azonban továbbra is 4,6 százalékos idei és 4,2 százalékos 2026-os kínai gazdasági növekedést vár, abból a feltételezésből kiindulva, hogy az állami ösztönző intézkedések enyhíteni tudják a vámok hatását.
Peking lépése azonban jócskán enyhíthetné a feszültségeket a két ország között, csökkentve a Trump-kormány indokait a vámok további emelésére, a kábítószer-kereskedelem elleni harcon keresztül pedig akár a további kínai–amerikai együttműködés előtt is megnyílhat az ajtó.
Kína nem ijed meg az amerikai vámoktól, azt ígéri, hogy a végsőkig harcol
Peking készen áll vámháborúra, kereskedelmi háborúra és bármilyen más háborúra is. Kína szerint, aki nyomásgyakorlással próbálkozik, az elszámolta magát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.