BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jelentős veszélyt jelentenek a háborúkból bűnbandákhoz kerülő fegyverek

A délszláv háborúk befejezését követően temérdek illegális fegyver maradt magánkézben a Balkánon. Emiatt a 90-es években és azt követően jócskán megerősödtek a bűnszervezetek. A Vucic elnök által vezetett Szerbia mindent megtesz, hogy begyűjtse a fegyvereket, de még mindig akad tennivaló. Európa számára most az orosz–ukrán háború jelent fenyegetést. Ukrajnában ugyanis már így is virágzik az illegális fegyverkereskedelem, s félő, hogy a nyugati fegyverek rossz kezekbe kerülnek. A Magyar Nemzetnek nyilatkozó szakértő szerint az illegális fegyverkereskedelem mindig is jó üzlet volt.

 A Times szombaton arra hívta fel a figyelmet cikkében, hogy Ukrajna forradalmat él át a lőfegyverek világában, mivel több fegyvert importál, mint a világ bármely másik országa. „A fegyverkereskedők szorosan figyelik az ukrajnai tűzszünetet, és ami a háború után történik, az az egész világon visszhangra találhat” – áll a cikkben. Azt ugyanakkor senki sem tudja, hány fegyver kering az országban, és azt sem, hogy mi lesz ezekkel a fegyverekkel a konfliktus vége után. Szakértők attól tartanak, hogy a jelenleg Ukrajna területen koncentrált fegyverek kifolynak az országból Európába, Afrikába és a Közel-Keletre.

Illusztráció. Fegyverek maradnak a háború után a civileknél (Fotó: AFP)
Fegyverek maradnak a háború után a civileknél / Fotó: AFP (képünk illusztráció)

Korábban, március 21-én a Journal du Niger arról számolt be, hogy ukrán M120 Molot aknavetőket és hozzájuk tartozó ukrán nyelvű használati utasításokat találtak Nigerben terrorista állásokon. A veszély tehát releváns.

A Balkánon továbbra is nagy a kereslet a fegyverekre. Tanulmányok és kutatások szerint ebből a régióból még mindig jelentős számú fegyvert szállítanak feketén az Európai Unióba. Az onnan származó eszközök egy kiemelt része a szerbiai Zastava-gyárból került ki, de Albánia és Horvátország is fontos forrás. Erről ír a Magyar Nemzet cikke. Szerbiában ugyanakkor az elmúlt években javult a helyzet, miután Aleksandar Vucic államfő és a kormány több akciót is indított a fegyverek beszolgáltatására. Ennek ellenére az Európában jelen lévő illegális fegyverek egy része még mindig a Nyugat-Balkánról származik.

A délszláv háborúkban rengeteg fegyver került civilek kezébe. Erről beszélt a lapnak nyilatkozó történész. Nagy Tibor videóinterjújában kiemelte: a térségben hagyományosan kultusza van a fegyvertartásnak, generációról generációra adják tovább azokat az emberek. Egyes bűnbandák pedig meggazdagodtak az illegális kereskedelemből – tette hozzá.

Az orosz–ukrán háború lezárását követően egy újabb veszély fenyegeti Európát. A várhatóan további új, keletről érkező fegyverek is megjelennek majd a feketepiacon. A háborúpárti országoktól Ukrajnának adott fegyverek rossz kezekbe kerülve bűnözői csoportok megerősítését is szolgálhatják.

A Magyar Nemzetnek nyilatkozó szakértő kiemelte azt is, hogy a délszláv testvérháborúk és az orosz–ukrán testvérháború okozta sebek csak nagyon nehezen gyógyulnak. Nagy Tibor szerint több generációnak kell kihalnia, mire a népek között normalizálódhat a viszony.

A Világgazdaság tavaly írt arról, hogy az amerikai védelmi minisztérium egy jelentés szerint nem tudja, hol van 62,2 millió dollár összértékű fegyver, amelyeket Ukrajnába küldtek. A következtetéseket a Pentagon főfelügyelője ismertette, miután értékelte, hogy a védelmi minisztérium hatékonyan ellenőrzi-e az ukrán fegyveres erőknek átadott védelmi eszközöket.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.