BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Úgy kapkodják el a kiégett ingatlanokat Los Angelesben, mint a cukrot

Az ingatlanügynököket is meglepte a nagy érdeklődés. Az ingatlanfejlesztők mellett a spekulánsok is harcolnak a telkekért Los Angelesben.

A tapasztalt ingatlanközvetítők legnagyobb meglepetésére szó szerint elkapkodják a januári erdőtűzben kiégett, eladásra kínált ingatlanokat Los Angelesben, az érdeklődésre és az árakra senki sem számított. A tűzvész okozta kár egy csöppet sem riasztotta el a vásárlókat – éppen ellenkezőleg.

Wildfire in Pacific Palisades USA Los Angeles
Los Angeles Palisades városrészében még emelkedett is a ingatlanok ára a tűzvész után / Fotó: Middle East Images / AFP

Az eladási forgalmat követő ATTOM adatai szerint több mint 160 üres és kiégett ingatlan került a piacra az elpusztult 13 ezerből, és az ingatlanközvetítők nem szépítik a valóságot, a mérgező anyagokat is tartalmazó romokról készített felvételeket is felteszik az oldalakra.

Minden egyes meghirdetett telekre legalább tíz érdeklődő jut, elsősorban ingatlanfejlesztők és építőipari vállalkozók – nyilatkozta egyikük a The Washington Postnak. A katasztrófák esetében megszokott módon 

megjelentek a spekulánsok is, akik készpénzt ajánlanak a kétségbeesett tulajdonosoknak.

Irányár felett kelnek el a kiégett ingatlanok

Szinte minden eddig eladott ingatlan az irányár felett kelt el – igaz, ezek jóval alacsonyabbak a tűzvész előttinél. Los Angeles leggazdagabb városrészében, Palisadesben azonban így is jó árat kapni a telkekért, a csúcs eddig hárommillió dollár. (Egy dollár 367 forint.)

A többnyire munkások és középosztálybeliek lakta Altadenában azonban sokan kénytelenek elfogadni szégyenletesen alacsony ajánlatokat, ha úgy érzik, muszáj eladniuk az ingatlanjukat.

Egyelőre nem menekülnek tömegesen Los Angelesből az emberek

Tömeges elköltözésről azonban egyelőre szó sincs, bár a tűz január 7-i kezdete és február vége között a két városrészben eladásra kínált 163 ingatlan jelentősen meghaladja az elmúlt kétévit, amikor ebben az időszakban csak öt darab került piacra.

Legalább 17 ingatlan el is kelt – több tízezer dollárral az irányár fölött. Egy 350 ezer dollárért kínált ingatlanra több mint 11 vevő jelentkezett, és közülük kettő több mint félmillió dollárt ígért. Egy másikat 400 ezerért hirdetek meg, és nyolc ajánlat érkezett rá, a legmagasabb 545 ezer dollár volt.

California Wildfires
A tulajdonosok egy része kivár az eladással / Fotó: Middle East Images via AFP

Az altadenai árak azonban különösen alacsonyak, főleg a telkek nagy méretét figyelembe véve. Ez a spekulánsok miatt lehet így; a lap tudósítója látott egy 400 ezer dolláros ajánlatot egy olyan ingatlanért, amelyet a tulajdonosai 1,3 millió dollárért vettek meg 2022-ben.

Palisadesben éppen ellenkező a helyzet. 

Az ingatlanügynökök 50 százalékos árzuhanástól tartottak, ehelyett több mint 10 százalékkal emelkedett az ingatlanok értéke.

Tömegesen kerülnek majd piacra az ingatlanok

A lap által megszólaltatott egyik ingatlanügynök arra számít, hogy legalább ezer kiégett ingatlan kerül majd előbb-utóbb piacra, de a tulajdonosok egy része kivár, hogy lássa, hogyan alakulnak az árak.

A kivárást azonban sokan nem engedhetik meg maguknak, különösen a nyugdíjasok és a fix fizetésből élők, akik ráadásul nagyobb valószínűséggel nem rendelkeztek biztosítással a horribilis díjak miatt.

A jó üzlet reményében megjelentek már a kisebb és a más amerikai tagállamokban működő ingatlanfejlesztők és építési vállalatok is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.