Magas patogenitású madárinfluenza H5N1 vírus jelenlétét erősítettek meg a dél-afrikai Marion-szigeten, miután a mintákat visszaszállították a szárazföldre – közölte az ország környezetvédelmi minisztériuma vasárnap a Bloomberg beszámolója szerint.
A minisztérium szerint a szigeten 2024-ben született 1900 vándor albatroszcsibe közül mintegy 150 elpusztult, és a kifejlett barna skuák, királypingvinek, óriáspehely és kormos albatroszok is érintettek. A Marion-sziget és a szomszédos Prince Edward-sziget a világ egyik legjelentősebb tengeri madárvédelmi területe, ahol több millió madár költ, amelyek 31 fajt képviselnek.
„A kifejlett tengeri madarak elhullása nagyobb aggodalomra ad okot, mint a fiókák, mivel a legtöbb faj csak három-tíz éves korban kezd el szaporodni, és a legtöbb érintett faj évente legfeljebb egy fiókát nevel fel” – olvasható a minisztérium közleményében. „A vírus szigeten való terjedésének nyomon követésére és remélhetőleg korlátozására irányuló erőfeszítések folytatódni fognak.”
A magas patogenitású madárinfluenza 2021 óta terjedt el világszerte, és elpusztítja a házi és a vadon élő madarakat, valamint megfertőz néhány más fajt is. 2023 októberében észlelték a Dél-Amerikától délkeletre fekvő Dél-Georgia államban, tavaly februárban érkezett meg az Antarktiszra, a Marion-szigeten pedig szeptemberben találták meg az első gyanús esetet egy barna skuában. A két sziget a kutatóktól eltekintve lakatlan.
A vándor albatrosznak van a legnagyobb szárnyfesztávolsága a madarak közül, és híresek arról, hogy követik a hajókat. Világszerte körülbelül 25 000-et számolnak belőlük.
A járvány jelenti a legújabb fenyegetést a madarakra a Marion-szigeten, amely egyben a világ legnagyobb egér-irtási projektjének is a helyszíne. Az egerek felnőtt madarakat és fiókákat is esznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.