BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Át kell alakítani a védelmi ipar finanszírozását Európában, még bankszámlát nyitni is nehéz

Európa fegyverkezne, ehhez azonban pénz kell. A védelmi ipar finanszírozása eddig reputációs kockázat volt a bankok számára, ez most változhat. A finanszírozásban nagy szerepe lehet az ESG-alapok pálfordulásának is.

Európa a védelmet teszi a blokk első számú prioritásává, de ehhez először saját bankrendszerének szabályozását kellene átalakítania. A védelmi ipar, különösen a startup szektor jelentős forráshiánnyal küzd.

védelmi ipar finanszírozás
Forráshiánnyal küzd a védelmi ipar, a bankok még ódzkodnak a finanszírozástól / Fotó: Only_NewPhoto

Sok védelmi ipari cégnek még olyan alapvető dolgokkal is problémája van, mint egy bankszámla nyitása – mondta a Bloombergnek Florian Seibel, a Quantum Systems társalapítója, amely egy Ukrajnában is használt megfigyelő drónokat gyártó vállalat. 

A banki ügyintézők azt mondják, hogy természetesen finanszírozni kellene ezt a védelmi projektet. De aztán az ügylet elakad, mert ütközik valamelyik belső szabállyal.

 

A védelmi ipar finanszírozása eddig reputációs kockázat volt Európában

Ez a panasz gyakori az európai védelmi startupok részéről. Tapasztalataik azt mutatják, hogy a bankok működési gyakorlata nem tart lépést a politikai helyzettel. Ez persze nem is csoda, hiszen az események váratlan fordulata meglepte az európai pénzintézeteket.

 Az ágazat eddig ahhoz szokott, hogy a fegyvergyártókat reputációs kockázatként kezelje. 

A jelenlegi szabályozás céljai között szerepelt a magas kockázatú ügyfelek kiszűrése, valamint a hitelnyújtás visszaszorítása olyan ágazatok számára, amelyek ütköznek az ESG-szempontokkal.

Patrick Schneider-Sikorsky, a NATO Innovációs Alap (NIF) partnere elmondta, hogy számos példát látott arra, hogy a politikai fordulat még nem szivárgott át a bankrendszerbe. Egy friss jelentésében a NIF megállapította, hogy a védelmi vállalatok továbbra is „jelentős akadályokkal” szembesülnek, amikor magánszektorbeli finanszírozást keresnek. A vagyonkezelők és bankok egyaránt az ESG-korlátozásokra hivatkozva a fegyvergyártókat „bűnös részvényekként” kezelik.

Amerika bezzeg önti a pénzt a fegyvergyártásba

Miközben Európa küzd a virágzó védelmi ipar pénzügyi feltételeinek megteremtéséért, egészen más a helyzet az Egyesült Államokban. A Bloomberg adatai szerint Oroszország 2022. februári ukrajnai inváziója óta a védelmi ipar legnagyobb kötvény- és szindikált hitelnyújtói mind amerikai bankok voltak.

A Bloomberg rangsora alapján 

  • a JPMorgan Chase vezeti a listát, több mint 28 milliárd dolláros finanszírozással, őt követi 
  • a Bank of America, 
  • a Citigroup, 
  • a Wells Fargo, 
  • a Goldman Sachs 
  • és a Morgan Stanley. 

A legmagasabban rangsorolt európai bank a BNP Paribas, amely csupán a kilencedik helyen áll.

A Deutsche Bank és a Commerzbank AG szerint ugyanakkor az adatok nem tükrözik a teljes európai képet, mivel a hiteleket gyakran közvetlenül kisebb és közepes méretű vállalatoknak folyósítják. A Commerzbank szóvivője szerint a bank nagyon erős pozíciót tölt be az európai védelmi szektorban. Ráadásul a Rheinmetallhoz hasonló nagy múltú vállalatok, amelyek banki kapcsolatai még az ESG-szabályok bevezetése előtti időszakra nyúlnak vissza, nem igazán ütköznek finanszírozási nehézségekbe.

nl20240729varpalotaloszergyar24
rheinmetall
A Rheinmetallnak nincs gondja a finanszírozással / Fotó: Nagy Lajos

A startupoknak még mindig nehéz

A kisebb vállalatok számára azonban továbbra is komoly küzdelmet jelent a finanszírozás. 

Ez egy óriási probléma Európában, amellyel az amerikai startupoknak nem kell szembenézniük

– mondta Jan-Hendrik Boelens, aki korábban a Quantum Systemsnél dolgozott Florian Seibel mellett, és nemrégiben megalapította saját cégét, az Alpine Eagle-t. A vállalat repülőgépeket és technológiát használ drónok elfogására.

Boelens elmondása szerint európai bankok olyan kérdőíveket adtak neki, amelyekben meg kellett erősítenie, hogy nem működik együtt ESG-szempontoknak nem megfelelő iparágakkal – 

ez egy olyan kategória, amely a védelmi szektort a pornóiparral egy kalap alá veszi. 

„A bank számára a kettő ugyanaz” – mondta.

Balazs Nagy, a drónelhárító technológiát fejlesztő Tytan Technologies társalapítója és vezérigazgatója szerint a vállalatának több mint 12 hónapba telt, mire egyáltalán sikerült bankszámlát nyitnia. A Tytan akkor is elutasításokat kapott, amikor már biztosított volt számára egy bajor állami támogatás. Végül 2024 végén sikerült számlát nyitniuk a Deutsche Banknál.

Új narratíva az ESG-alapoknál

A fordulat a másik oldalon, az ESG-alapoknál is érlelődik. Ezek az befektetési alapok évek óta alulteljesítenek, nem szállítják a tőlük elvárt hozamokat. A védelmi ipari trendhullámra felülve így villámgyorsan igyekeznek átfogalmazni mandátumaikat. 

Az egyik leggyakrabban elhangzó érv szerint egy ország biztonsága alapvető fontosságú a többi ESG-cél szempontjából.

Oroszország 2022-es ukrajnai inváziójától kezdve a tavalyi negyedik negyedév végéig a Morningstar Direct által a Bloomberg számára összeállított adatok szerint 

  • az aktívan kezelt alapok esetében 37 százalékkal, 
  • a passzív termékek esetében pedig 67 százalékkal nőtt azon európai ESG-alapok száma, 

amelyek portfóliójuk legalább 1 százalékát repülőgépipari és védelmi részvényekbe fektetik. Ez a fejlemény megdöbbentő fordulatot jelent az alapok piacának egy olyan szegletében, amely sokáig befektetésre alkalmatlannak tekintette az ilyen eszközöket. 

Öt-tíz évvel ezelőtt sok ESG-befektető, ha egy alapkezelő a szobában azt kérdezte: „veszel védelmi részvényeket?”, nem volt olyan, aki ezt mondta volna. Nevetséges lett volna

– mondta James Penny, a TAM Asset Management Ltd. brit befektetési igazgatója. Most olyan befektetéseket hajtanak végre, amelyeket korábban „soha nem tettek volna” – mondta.

Az ESG-befektetők számára, akiket évek óta átlag alatti hozamokkal sújtanak, ez egy olyan eszközosztályba való bekapcsolódás lehetősége, amely messze felülmúlja a piaci benchmarkokat. 

  • Az S&P Global 1200 Aerospace & Defense Index 2022 februárja óta mintegy 70 százalékkal emelkedett.  
  • Összehasonlításképpen, a Stoxx Europe 600 Index nagyjából 25 százalékkal nőtt, 
  • míg az S&P Global Clean Energy Transition Index ugyanebben az időszakban több mint egyharmadát veszítette el értékének.

A Bloomberg által összeállított adatok szerint 

  • a Rheinmetall jelenleg több mint 680, 
  • a Leonardo mintegy 485, 
  • a Lockheed Martin 375, 
  • a BAE Systems pedig 465 ESG-alap portfóliójában található meg. 

Az európai székhelyű fegyvergyártókban való részesedésvásárlás különösen jövedelmezőnek bizonyult – lásd grafikonunkat. 

Nem ez az első eset, hogy az alapkezelők lazítanak a mandátumukon, hogy „több olyan részvényt birtokoljanak, amelyek jól teljesítenek” – mondta Penny. 

A piac nagyon, nagyon ügyes abban, hogy narratívát gyártson, ha akar 

– tette hozzá. 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.