BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az amerikai gazdaság recessziójától tart a Wall Street

A Morgan Stanley, a BNP Paribas és az RBC Capital Markets számítása szerint az amerikai munkanélküliségi ráta és az infláció emelkedik a következő évben. A Wall Street-i közgazdászok még mindig az amerikai gazdaság recessziójának kockázatára figyelmeztetnek.

Továbbra is az amerikai gazdasági növekedés erőteljes lassulására számítanak a Wall Street-i közgazdászok, sőt, arra is figyelmeztettek, hogy fennáll a recesszió kockázata is.

recesszió tőzsde, stock exchange, euro, wall street
Hiába a vámok felfüggesztése, továbbra is Amerika felett lebeg a recesszió kockázata /Fotó: Shutterstock 

A Morgan Stanley, a BNP Paribas és az RBC Capital Markets csütörtökön a bruttó hazai termék 2025-re 0,1-0,6 százalékos, 2026-ra pedig 0,5-1,5 százalékos növekedésre vonatkozó előrejelzéseket adott ki. 

Számításuk szerint a munkanélküliségi ráta jövőre közel 5 százalékra emelkedik és az infláció is gyorsul.

A közgazdászok tartós pesszimizmusa némileg ellentétben áll a tőzsde jelzéseivel, amely emelkedett, mióta Donald Trump elnök szerdán bejelentette, hogy 90 napos szünetet rendel el a korábban bejelentett „kölcsönös” vámok bevezetésére a Kínán kívüli országok esetében, valamint, hogy a kínai importra kivetett vámot 145 százalékra emeli.

Az elemzők úgy látják, hogy a kínai árukra kivetett magasabb vámok nagyjából ellensúlyozzák a más országokra tervezett vámok felfüggesztését az összes amerikai importra kivetett súlyozott átlagos vámok hatását tekintve. A Bloomberg becslése szerint az amerikai importra kivetett tényleges átlagos vám a szerdai bejelentés eredményeként kis mértékben, 26,85 százalékról 26,25 százalékra csökkent.

A Goldman Sachs közgazdászai 45 százalékra teszik az idei recesszió kockázatát, szemben a vámok szerdai felfüggesztése előtti 65 százalékkal.

A bejelentést követő szerdai jegyzetben a JPMorgan Chase & Co. elemzője, Michael Feroli, arról írt, hogy a bank felülvizsgálja az előrejelzéseit, ugyanakkor jelezte, hogy „a recesszió kilátása közelebb áll”, igaz „a reáltevékenység zsugorodása az év későbbi szakaszában valószínűbb, mint nem”.

Pénteken a Federal Reserve Bank of New York elnöke, John Williams arra számított, hogy „a reál-GDP növekedése jelentősen lelassul a tavalyi ütemhez képest, valószínűleg valamivel 1 százalék alatt lesz”. A munkanélküliségi rátát a következő egy évben 4,5-5 százalék, az infláció pedig 3,5- 4 százalék közé való emelkedését várja.

Ezek a számok arra utalnak, hogy előrejelzései összhangban vannak a Wall Street-i előrejelzők legutóbbi konszenzusos becsléseivel – összegzett a Bloomberg.

Donald Trump elmagyarázta, miért kegyelmezett meg váratlanul a világnak: Kína ezért járt pórul

Az amerikai elnök szerint Kínának hallgatnia kellett volna rá, és a tárgyalóasztalhoz ülni. Ugyanakkor Trump szerint a jelenlegi kereskedelmi rendszer fenntarthatatlan.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.