BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Donald Trump Aranykupolája a vártnál később készülhet el

Donald Trump arról beszélt, hogy elnöki ciklusa végén működőképes lesz az Aranykupola nevű rakétavédelmi program, de egyes források szerint a technológia fejlesztés alatt áll, ezért még hosszú évekig tarthat a fejlesztés. Az Aranykupola (Golden Dome) az Egyesült Államok teljes területét védené ballisztikus, hiperszonikus és cirkálórakéták támadásaitól.

Donald Trump Aranykupola nevű rakétavédelmi programja csak részben lehet kész 2028 végén – árulták el névtelenségüket kérő források a Guardiannek. A bennfentesek szerint a projekt szakaszosan válhat működőképessé, mivel a technológia fejlesztés alatt áll, ezért még évekig nem lesz megvalósítható, hogy egy űrből indított ellenrakéta megsemmisítsen egy rakétát. Emiatt valószínűleg Donald Trump elnöksége után lehet teljesen üzemképes.

Donald Trump Aranykupolája a vártnál később készülhet el aranykupola golden dome
Donald Trump bemutatja az Aranykupola tervét / Fotó: AFP

Donald Trump az elmúlt hetekben jelentette be az Aranykupola (Golden Dome) nevű, 175 milliárd dolláros űralapú rakétavédelmi rendszert, amely az Egyesült Államok teljes területét védené ballisztikus, hiperszonikus és cirkálórakéták támadásaitól. A rendszer a híres izraeli Vaskupola mintájára készült, de annál sokkal ambiciózusabb és technológiailag összetettebb.

A Golden Dome egy csillagháborús terv modern újraértelmezése, amely a Föld körüli pályára állított műholdak és fegyverek hálózatát foglalja magában, ezzel fokozva a világűr militarizálását. Trump szerint az Aranykupola képes lesz elfogni rakétákat akkor is, ha azok a világ másik feléről vagy akár az űrből indulnak, és a valaha épített legjobb védelmi rendszer lesz. 

A programot Michael Guetlein tábornok, az Űrerő alelnöke irányítja. A projekt célja az Egyesült Államok védelmének radikális megerősítése, különösen a Kína és Oroszország által jelentett fenyegetések ellen. A költségek becslése változó: Trump 175 milliárd dollárt említett, míg a Kongresszusi Költségvetési Hivatal 542 milliárd dollárra saccolta a kiadásokat.

A program politikai vitákat váltott ki, mivel egyes szakértők megvalósíthatatlannak tartják, és aggódnak a világűr fegyverkezési versenyének eszkalációja miatt. Kanada is érdeklődik a részvétel iránt és Elon Musk részvétele is felmerült.

Elon Musk állna Trump rakétapajzsprojektjének az élére – százmilliárd dolláros üzlet lehet az Aranykupola

Elon Musk űripari cége, a SpaceX, a Palantir nevű szoftverfejlesztővel és az Anduril nevű dróngyártóval közösen pályázik Donald Trump elnök Aranykupola elnevezésű rakétavédelmi rendszerének kulcsfontosságú elemeinek megépítésére. A projekt szokatlan megközelítései, például az előfizetéses modell, komoly vitákat váltanak ki a Pentagonban.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.