BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A párnacihába rejtett dollárok pörgethetik fel a gazdaságot: Javier Milei szemet vetett 271 milliárdra

Nem firtatják a pénz eredetét, csak költsék el. Javier Milei a dugidollárokat vissza akarja forgatni a gazdaságba.

Ambiciózus tervvel áll elő Javier Milei argentin elnök kormányzata: visszaforgatnák a válság sújtotta gazdaságba az emberek matrac alá és külföldi számlákra rejtett dugidollárjait. Becslések szerint tetemes összegről, mintegy 271 milliárd dollárról van szó, amelyet a szabályok enyhítésének köszönhetően most anélkül költhetnek el az emberek, hogy a hatóságok firtatnák a pénz eredetét.

dugi dollár
Az elnöki szóvivő jelentette be, hogy hazacsábítják a dugidollárt / Fotó: AFP

A hírt Manuel Adorni elnöki szóvivő jelentette be. „A ti dollárotok, a ti döntéseket. Ami a tiétek, az nem az államé. Felhasználhatjátok, ahogyan csak akarjátok, nem kell bizonyítani, honnan származik” – idézte a szavait az AP amerikai hírügynökség.

Ez jelentős változás a kormányzat politikájában, korábban ugyanis a világbajnok infláció miatt 

sok argentin váltotta be a feketepiacon az értéktelen pesót amerikai dollárra,

amelynek az eredetéről el kellett számolni és adót fizetni utána.

Javier Milei hivatalba lépése óta sokat tett az ország gazdaságának stabilizálásáért, jócskán lelassult a fogyasztói árak emelkedése, megszűnt a szigorú deviza-ellenőrzés, és tavaly, 14 év után először zárt többlettel a költségvetés. Az elnök támogatói szerint argentin gazdasági csoda zajlik, sok helybéli azonban nem érzi a helyzet javulását, a sztrájkjogok korlátozása ellenére mindennaposak a tiltakozások. 

A dugidollárok felpörgethetik az argentin gazdaságot

A dugidollárkészlet eltörpül a 20 milliárd dolláros program mellett, amelyről Argentína április közepén állapodott meg a Nemzetközi Valutaalappal (IMF). A kormányzat a hitelkeret-megállapodás után lazított a szigorú devizaszabályozásokon, és lehetővé tette a kötött árfolyamú peso meghatározott sávon belül mozgását.

Argentina battling with an annual inflation heading towards 200%
A magas infláció miatt az argentinok dollárba mentették a pénzüket / Fotó: Agustin Marcarian / Reuters 

A peso felértékelődne, ha a dugipénznek akár csak a töredéke is visszakerülne a gazdaságba, a Reuters szerint azonban sok argentin óvakodik bevallani, hogy mije van. A krónikus gazdasági instabilitás miatt kerülik a helyi bankokat, és inkább otthon, a matracok alatt vagy széfekben, illetve külföldi számlákon tartják a valutájukat. 

Elemzők szerint az argentinok tartják a világ egyik legnagyobb dollárkészletét külföldön.

Luis Caputo gazdasági miniszter nem volt hajlandó becslésekbe bocsátkozni azt illetően, hogy mekkora összeget remél ezzel visszaszerezni. A lépés a tavalyi adóamnesztia kibővítése, ami több milliárd dollárt forgatott vissza a gazdaságba.

Pénzmosástól tart az IMF

Egyelőre csak elnöki rendelet született, amelyet még jóvá kell hagynia a kongresszusnak, ami Caputo szerint „megvédi az intézkedést a jövőbeli kormányoktól”. A miniszter egyúttal arra buzdította az embereket, hogy „szavazzanak helyesen” az idei választásokon, hogy biztosítsák az amnesztiarendszer folytonosságát.

„Itt nem a pénzt rejtegető drogkereskedőkről van szó, hanem az argentinok nagy többségéről, akiket a rendszer évekig kizsákmányolt” – fogalmazott a gazdasági miniszter.

Argentina battling with an annual inflation heading towards 200%
Nem az a fontos, hogy honnan van, hanem az, hogy elköltsék / Fotó: Agustin Marcarian / Reuters 

Az IMF azonban azonnal figyelmeztetett, hogy a rendszernek meg kell felelnie a nemzetközi pénzmosás elleni előírásoknak. Caputo elhessegette ezeket az aggályokat. Kétli, mondta, hogy a bűnözők hivatalossá akarják tenni a pénzüket, tisztviselők pedig azzal nyugtattak, hogy továbbra is vizsgálják majd az illegális eszközökkel szerzett vagyon eredetét.

Enyhítik a szigorú adóelkerülési szabályokat

Az új intézkedések júniustól feloldják a vállalkozásokra és a hitelkártya-szolgáltatókra vonatkozó szigorú követelményeket, amelyek szerint a polgárok vásárlásait jelenteniük kell az adóhivatalnak. Enyhítik a szigorú adóelkerülési szabályokat is, így az ingatlanvásárlóknak és a közjegyzőknek nem kell jelenteniük a tranzakciókat. 

A bankok sem kérhetnek hozzáférést az ügyfelek adónyilvántartásához.

Ignacio Labaqui, a Medley Global Advisors tanácsadó cég Buenos Aires-i vezető elemzője szerint azonban „ez felhívásnak hangzik arra, hogy ne fizessünk adót”.

A Buenos Aires Herald szerint nem ő az egyetlen, aki de facto adóamnesztiának tartja a lépést, és aggódik amiatt, hogy az megnyitja az utat a pénzmosáshoz.

Magánszemélyek a rendelet hatályba lépése után 

  • tízmillió pesót (hivatalos árfolyamon számolva valamivel több, mint 9000 dollárt) utalhatnak 
  • és 50 milliót vehetnek fel 

anélkül, hogy bárki kérdéseket tenne fel. Korábban a limit mindkét esetben egymillió peso (900 dollár) volt. (Egy argentin peso 0,31 forint.)

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.