BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Javier Milei nem enged, tovább korlátozza a sztrájkjogokat

Most egy nyugdíjastüntetést vertek szét Argentínában. Javier Milei elnök el akarja lehetetleníteni a sztrájkokat.

Javier Milei argentin elnök egy újabb rendelettel tovább korlátozta a sztrájkjogokat. Ennek értelmében immár a „nélkülözhetetlen” szolgáltatások közé tartozik az oktatás, a távközlés és a vámszolgálat, így az ezekben az ágazatokban dolgozó munkaerő legalább 75 százalékának rendelkezésre kell állnia még a sztrájkok idején is.

Javier Milei
Mindennaposak a tiltakozások Javier Milei elnök politikája ellen Argentínában / Fotó: Francisco Loureio / Reuters 

A Buenos Aires Herald tudósítása szerint az elnöki rendelet létrehozott egy új kategóriát is, az úgynevezett „transzcendens szolgáltatásokat”, amelyek esetében a szolgáltatás 50 százalékát kell biztosítani sztrájk idején. Ezek közé tartozik többek között 

  • a gyógyszergyártás, 
  • a szárazföldi és föld alatti közlekedés, 
  • a rádió- és televíziós szolgáltatások, 
  • az ipari és banki tevékenységek, 
  • az élelmiszer-előállítás, 
  • az exportra szánt áruk és szolgáltatások.

A lap szerint 

a döntést egy másik rendeletbe rejtették,

amely a kereskedelmi haditengerészet rendszerének módosításával foglalkozik.

Javier Milei nem először korlátozza a sztrájkjogokat

A legnagyobb argentin szakszervezeti szövetség, a CGT bejelentette, hogy bírósághoz fordul, mert a rendelet „egy tollvonással, előzetes vita és elemzés nélkül próbálja elnyomni a sztrájkjogot Argentínában”. 

A gyakorlatban ez a döntés egyenlő a munkavállalók milliói alkotmányos sztrájkjogának korlátozásával

– fogalmaz a CGT közleménye.

A lap emlékeztetett, hogy Milei kormánya korábban már két alkalommal is megpróbálkozott ezzel. Először egy „megarendeletben”, amelyet érvénytelenített a bíróság, másodszor pedig egy úgynevezett bázistörvényben. Az ellenzékkel folytatott tárgyalások után azonban a sztrájkjogot korlátozó cikkelyeket kivették a törvénytervezetből, amelyet aztán el is fogadtak.

Az álláshelyek fele elveszhet a vámok eltörlése miatt / Fotó: AFP

Az elnöki rendelet egy olyan héten született, amikor Argentína legdélebbi tartományában, Tierra del Fuegóban a szakszervezetek 24 órás sztrájkot tartottak, tiltakozásképpen Milei döntése ellen, hogy csökkenti, majd végül 2026-ra teljesen eltörli a mobiltelefonok és más elektronikai cikkek importvámját.

Az ország néhány vezető elektronikai gyártójának a tartományban van a székhelye, és a szakszervezetek attól tartanak, hogy a vámok eltörlése miatt az ágazatban dolgozók több mint a fele elveszítheti a munkahelyét.

Szétverték a rendőrök a nyugdíjasok tüntetését

Argentínában minden héten tartanak tiltakozó megmozdulásokat Milei politikája ellen, szerdán sem az előbb említett volt az egyetlen: a kongresszus Buenos Aires-i épülete előtt aktivisták és nyugdíjasok tüntettek magasabb ellátást követelve. A Reuters tudósítása szerint 

többtucatnyi ember megsérült,

amikor a biztonsági erők rohampajzsokkal és gumibotokkal átnyomultak a tömegen.

Incidents During The Retirees' Protest March
A rendőrség szétverte a nyugdíjasok tüntetését is / Fotó: ZUMA Press Wire via Reuters Connect / Reuters 

Az épületben éppen ezt a kérdést tárgyalták, de határozatképtelenség miatt nem sikerült elfogadni a nyugdíjemelésre és a nyugdíjasok ellátásának folytonosságára vonatkozó törvényjavaslatokat. Milei libertárius kormánya ugyanis a közkiadások csökkentésével próbálja felpörgetni a gazdaságot, és csökkenteni a magas inflációt, a képviselői ezért ellenezték a javaslatot.

„A parlament, a demokrácia otthona nem maradhat közömbös, amikor egy nyugdíjas 379 ezer pesót (mintegy 117 500 forintot) kap havonta” – érvelt Paula Oliveto, a Polgári Koalíció képviselője a kongresszus ülésén. Esteban Paulon szocialista képviselő pedig 

azzal vádolta a kormányt, hogy éhhalálra ítél több millió, minimálbért kereső argentint.

A hírügynökség ezzel kapcsolatban emlékeztetett, hogy Dél-Amerika második legnagyobb gazdaságában a hivatalos adatok szerint lakosság 38 százaléka, mintegy 11,3 millió ember még mindig szegénységben él. 2024 első felében még 53 százalékos volt az arányuk.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.