Az Európai Unió tagállamainak vezető kereskedelmi tisztviselői megnövekedett bizakodásuknak adtak hangot azzal kapcsolatban, hogy sikerülhet megállapodásra jutni az Egyesült Államok vámemeléseinek visszafogásáról, miután a Trump-kormányzat előzetes megállapodást kötött az Egyesült Királysággal, valamint jelentős mértékben enyhítette a Kínával fennálló kereskedelmi konfliktust.
A csütörtöki brüsszeli találkozót megelőzően a tisztviselők üdvözölték az Egyesült Államok legutóbbi lépéseit a kereskedelmi háború enyhítése érdekében, ugyanakkor hangsúlyozták, hogy biztosítani kívánják: minden megállapodás az uniós kereskedelmi blokk érdekeit szolgálja.
Van némi ok az optimizmusra, mivel az amerikai fél részéről a feszültség csökkentésének jeleit látjuk
– idézi a Bloomberg Michal Baranowskit, a lengyel gazdaságfejlesztési és technológiai minisztérium államtitkárát. „Az EU-val folytatott tárgyalások felgyorsultak” – tette hozzá a politikus.
Az optimizmus növekedéséhez az is hozzájárul, hogy az amerikai megközelítés más területeken is egyre inkább arra utal, hogy Donald Trump amerikai elnök hajlandó visszavonulót fújni az általa kilátásba helyezett büntetővámokkal kapcsolatban, amennyiben a kereskedelmi partnerek engedményeket tesznek az Egyesült Államoknak. Ez enyhíti az Egyesült Államok gyorsan változó kereskedelempolitikájából fakadó gazdasági kockázatokat, és hozzájárul a piacok fellendüléséhez, amelyek a múlt hónapban recessziós félelmek miatt estek vissza. Maros Sefcovic, az EU kereskedelmi és gazdasági biztonságért felelős biztosa elmondta, hogy
szerdán ismét egyeztetett Howard Lutnick amerikai kereskedelmi miniszterrel, és további találkozók is tervben vannak.
Trump továbbra is harcias álláspontot képvisel az EU-val szemben; a héten azt mondta, hogy az „sok tekintetben rosszabb, mint Kína”, miközben a kereskedelmi blokk újabb ellenvámok bevezetésére készül az Egyesült Államokkal szemben arra az esetre, ha a tárgyalások kudarcba fulladnának. Az Egyesült Államok ideiglenesen elhalasztotta egyes uniós termékekre kivetett vámtarifáinak bevezetését, hogy teret adjon a tárgyalásoknak.
A kereskedelmi konfliktusok károsak; lassítják az áruforgalmat, visszafogják a gazdasági növekedést, és végső soron nincsenek győztesek
– mondta Katherina Reiche német gazdasági miniszter a találkozót megelőzően, hozzátéve, hogy reméli, „észszerű megoldás” születik. „Gazdasági erőpozícióból tárgyalunk, amit körültekintően kell kihasználni.”
Benjamin Dousa, Svédország fejlesztési együttműködésért és külkereskedelemért felelős minisztere így nyilatkozott: „Ha az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok közötti megállapodás lesz az, amit Európa is kap, akkor az Egyesült Államok számíthat ellenválaszokra a mi részünkről.
Nem fogunk megelégedni egy ilyen megállapodással.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.