Molnár Ildikó, az Egán Ede KMKF falugazdásza elmondta: az idei fagykár nagyon komoly károkat okozott. „A kajszi- és őszibarack, a korai alma- és szilvafajták gyakorlatilag teljesen elfagytak. Aki nem rendelkezett valamilyen fagyvédelmi megoldással, annak a gyümölcstermése idén gyakorlatilag nullára redukálódott” – fogalmazott.
A falugazdász hozzátette, hogy a meggy, téli alma és körte esetében a termés egy része ugyan megmaradhatott, de jelentős a veszteség. A bogyós gyümölcsfélék viszont – mint a ribizli, málna, köszméte – viszonylag jól túlélték a fagyokat, ezekből várhatóan lesz piacra jutó mennyiség.
A gyümölcságazat mellett a szabadföldi zöldségtermelés is megsínylette a tavaszi időjárási anomáliákat. A korai burgonya, csemegekukorica és káposztafélék mellett a palántázott paradicsom is fagykárt szenvedett. Molnár Ildikó szerint az uborkát fóliában termelők még viszonylag jobban meg tudták védeni a termést, és hamarosan megjelenhet a piacokon a helyi fűtetlen termesztésű uborka.
A paradicsom esetében a fóliás állományokban várható ugyan némi hozam, de a primőrök piacra kerülése késlekedik, és ez komoly hatással lehet a szezonális árakra is.
Ukrajna-szerte is hasonló kihívásokat tapasztaltak a gazdák. Az Ukrán Nemzeti Bank előrejelzései szerint a kalászosok terméshozama enyhén javulhat a tavalyihoz képest, részben az alacsony bázis miatt. Az Összukrán Agrártanács szerint a legnagyobb károk nem a gabonaféléket, hanem a gyümölcsöket és az olajnövényeket érték.
A Copernicus európai klímafigyelő szolgálat és a Meteorológiai Világszervezet szerint Európa kétszer olyan gyorsan melegszik, mint a világ többi része. Ez a jelenség közvetlenül is hatással van Ukrajna agrárövezeteire, hiszen
a gyors felmelegedést gyakran hirtelen lehűlések követik,
amelyek az érzékeny fejlődési szakaszban lévő növények esetében komoly károkat okoznak. A hideghullámokat követő csapadékszegény időszakok pedig tovább nehezítik a növények regenerációját. A kárpátaljai mikroklímát a hegyvidéki viszonyok még tovább differenciálják: egyes völgyekben lokálisan extrém fagyok léptek fel, miközben másutt alig regisztráltak mínuszokat.
A gyümölcstermesztők kifejezetten nehéz helyzetbe kerültek, mivel az ültetvények kevesebb mint ötöde rendelkezik fagyvédelmi eszközökkel. A termelők jelentős része csupán reménykedhetett a kedvező időjárásban. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy a hőmérséklet-ingadozások egyre kevésbé kiszámíthatók, így hosszú távon már nem elég a remény, technológiai válaszokra, korszerű megoldásokra van szükség. A logisztikai nehézségek is rányomják bélyegüket az ágazatra.
A vasúti szállítás megdrágulása rontja a versenyképességet, és a világpiaci árak jelenlegi csökkenése sem kedvez a profittartalom megtartásának.
A gyümölcs- és zöldségpiac ellátásában jelentős zavarok lehetnek a következő hetekben. Az eper például már most is hiánycikknek számít a helyi piacokon, ami hirtelen áremelkedéshez vezetett. A cseresznye és a korai szilva szezonja is jelentősen csúszik, sőt, előfordulhat, hogy az idei évben egyes fajtákból egyáltalán nem kerül friss áru a standokra. Molnár Ildikó falugazdász szerint szinte biztos, hogy
a legtöbb gyümölcsöt idén csak fényképen látjuk viszont.
A helyi terméskiesés miatt várhatóan nő az importfüggőség, ami viszont az árak további emelkedéséhez vezethet, különösen az alacsonyabb jövedelmű háztartások számára jelentve terhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.