BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Dán-francia bányavállalat kapott kitermelési engedélyt Grönlandon

A vegyes tulajdonú Greenland Anorthosite Mining olyan ásványra kapott kitermelési engedélyt, amely forradalmasíthatja az alumíniumtermelést. A hatalmas sziget bányászata csak lassan fejlődik, jelenleg csak két kisebb bánya működik Grönlandon.

Dán-francia bányavállalat kapott szerdán kitermelési engedélyt Grönlandon olyan holdkőzetszerű ásványra, amely forradalmasíthatja, környezetkímélőbbé teheti az alumíniumtermelést. A grönlandi hatóságok a 30 évre szóló koncessziót a Greenland Anorthosite Mining (GAM) vállalatnak biztosították a Dán Királysághoz tartozó, autonóm sziget nyugati felében.

Denmark King Frederik X visits Greenland Dán-francia bányavállalat kapott kitermelési engedélyt Grönlandon
A hatalmas sziget bányászata csak lassan fejlődik / Fotó: Ritzau Scanpix via AFP

A céget a francia Jean Boulle Group befektetési cég, valamint Grönland és Dánia befektetési alapjai támogatják. A szóban forgó ásvány az anortozit, amely a Hold kérgének egyik fő alkotóeleme, s főleg alumíniumból, kovából és kalciumból tevődik össze. A GAM első körben zúzott anortozitot tervez szállítani az üvegszálas eszközök gyártóinak, amelyeknél a kaolint válthatná ki alapanyagként. 

A további törekvések arra irányulnak, hogy a bauxitot is kiváltsák az alumíniumtermelésben, csökkentve a károsanyag-kibocsátást. Naaja Nathanielsen, Grönland ásványi erőforrásokért felelős minisztere a Reuters hírügynökségnek elmondta, hogy reményei szerint a bánya öt éven belül üzemelhet. Nathanielsen szerint az Egyesült Államok geopolitikai érdeklődése Grönland iránt még nem jelentkezett kézzelfogható befektetésként.

Az északi-sarkvidéki térség azt követően került ismét a figyelem központjába, hogy Donald Trump amerikai elnök január 20-i hivatalba lépése óta többször jelezte: szeretné, ha az ásványkincsekben, földgázban és kőolajban gazdag Grönland az Egyesült Államokhoz tartozna. A törekvést az amerikai nemzetbiztonsági érdekekkel magyarázta. 

A hatalmas sziget bányászata csak lassan fejlődik, jelenleg csak két kisebb bánya működik. A mindössze 57 ezer embernek otthont adó Grönland egy fontos belépési pont az Északi-sarkvidéken fokozatosan megnyíló új hajózási útvonalakra; emellett bőséges, de nehezen hozzáférhető ásványkincsekkel is büszkélkedhet.

Putyin: az Egyesült Államok évszázadok óta meg akarja szerezni Grönlandot – komolyan kell venni Trump tervét

Az orosz elnök emlékeztetett rá, hogy a Grönland és Izland annektálására vonatkozó amerikai tervek először az 1860-as években jelentek meg. Putyin szerint Oroszország az egyenrangú együttműködés híve az Északi-sarkvidéken, amelynek jelentősége egyre nő.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.