BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Hacker, conceptual illustration

London hekkerhadsereget állít fel Putyin ellen, és nem sajnálják rá – ennyit tankra se költenek

Kiberharcosokból állít fel ármádiát az Egyesült Királyság. Hogy a britek számára milyen fontos a hekkerhadsereg, jelzi, hogy a felállítására többet költenek, mint a Challenger tankokra. Az új egységnek 2027-ben már működnie kell.

Kiberparancsnokság, mesterséges intelligencia, digitális célháló vagy egyszerűen csak hekkerhadsereg – ilyen neveket használ a brit sajtó arra az új egységre, amelyet az Egyesült Királyság hadserege készül irdatlan összegért felállítani.

Hekker hadsereget állítanak fel a britek: igazán nagyban űznék, amit mások sem apróznak el a modern hadviselésben
Hekkerhadsereget állítanak fel a britek: igazán nagyban űznék, amit mások sem apróznak el a modern hadviselésben / Fotó: Science Photo Library via AFP

A tervet John Healey védelmi miniszter jelentette be csütörtökön. A cél szembeszállni az olyan államok hasonló célokra használt kibererőivel, mint Vlagyimir Putyin elnök Oroszországa.

Healey – jelentette többek közt a Daily Mail – elmondta, hogy a védelmi felülvizsgálat részeként 2027-re állítanák fel az új hálót, hogy helytálljanak a „folyamatos és fokozódó intenzitású kiberhadviselésben”.

A hekkerekre többet fordítanak, mint a tankokra

Hogy mekkora jelentőséget tulajdonítanak a modern hadviselés ezen frontjának, azt mutatja a hekkerármádiára szánt összeg: egymilliárd font, azaz 480 milliárd forint. Összehasonlításul: a következő években Challenger tankokból álló hadseregét is korszerűsíti a szigetország, de még erre se szánnak ennyit: mindösszesen alig több mint 900 millió fontot 2030-ig.

A billentyűzet háborús fegyverré vált

idézi a The Telegraph a minisztert. A „kiber- és elektromágneses parancsnokságot” Sir Jim Hockenhull tábornok vezeti majd azzal a feladattal, hogy védekezzék a kibertámadások ellen és koordinálja a támadó műveleteket a nemzeti kibererővel. Azaz: természetesen már eddig is voltak erőforrásai a nyugati államnak a kiberhadviselésben, ezeket erősítik most meg, és a kiberármádiát nem csak védekezésre alkalmaznák.

Hekkelés, hekkerhadsereg: illegális vagy törvényes?

A hekkelés köznapian illegális tevékenység, de legálisan is alkalmaznak hekkereket vállalatok és államok is, ha ezt a tevékenységet természetesen nem is a reflektorfényben űzik. Kiberharcra szakosodott kormányzati szervezetek és csoportok is ismertek, mint

  • az Egyesült  Államokban a U. S. Cyber Command (USCYBERCOM), az NSA hírszerző szervezetnél a Tailored Access Operations (TAO), 
  • Oroszországban a Felderítő Főcsoportfőnökség (GRU) 26165-ös egysége (a „Fancy Bear”) és és az FSZB-hez kapcsolódó csoportok, 
  • Kínában a hadsereg 61398-as egysége, az APT10 és az APT41, 
  • Észak-Koreában a Bureau 121, a Lazarus csoport,
  • Iránban az APT33, az APT34 („OilRig”, azaz „olajfúró torony"), 
  • Izraelben a 8200-as egység a katonai hírszerzésnél.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.