Kiberparancsnokság, mesterséges intelligencia, digitális célháló vagy egyszerűen csak hekkerhadsereg – ilyen neveket használ a brit sajtó arra az új egységre, amelyet az Egyesült Királyság hadserege készül irdatlan összegért felállítani.
A tervet John Healey védelmi miniszter jelentette be csütörtökön. A cél szembeszállni az olyan államok hasonló célokra használt kibererőivel, mint Vlagyimir Putyin elnök Oroszországa.
Healey – jelentette többek közt a Daily Mail – elmondta, hogy a védelmi felülvizsgálat részeként 2027-re állítanák fel az új hálót, hogy helytálljanak a „folyamatos és fokozódó intenzitású kiberhadviselésben”.
Hogy mekkora jelentőséget tulajdonítanak a modern hadviselés ezen frontjának, azt mutatja a hekkerármádiára szánt összeg: egymilliárd font, azaz 480 milliárd forint. Összehasonlításul: a következő években Challenger tankokból álló hadseregét is korszerűsíti a szigetország, de még erre se szánnak ennyit: mindösszesen alig több mint 900 millió fontot 2030-ig.
A billentyűzet háborús fegyverré vált
– idézi a The Telegraph a minisztert. A „kiber- és elektromágneses parancsnokságot” Sir Jim Hockenhull tábornok vezeti majd azzal a feladattal, hogy védekezzék a kibertámadások ellen és koordinálja a támadó műveleteket a nemzeti kibererővel. Azaz: természetesen már eddig is voltak erőforrásai a nyugati államnak a kiberhadviselésben, ezeket erősítik most meg, és a kiberármádiát nem csak védekezésre alkalmaznák.
A hekkelés köznapian illegális tevékenység, de legálisan is alkalmaznak hekkereket vállalatok és államok is, ha ezt a tevékenységet természetesen nem is a reflektorfényben űzik. Kiberharcra szakosodott kormányzati szervezetek és csoportok is ismertek, mint
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.