Az Európai Unió előtt álló gazdasági kihívások kezeléséhez az IMF szerint átfogó reformokra van szükség. A szervezet hangsúlyozza a monetáris és fiskális politika összehangolását, a kereskedelempolitika nyitottságát, valamint a strukturális reformok végrehajtását mind uniós, mind nemzeti szinten.
Az IMF javaslata szerint az Európai Központi Banknak a nyár folyamán 2 százalékra kellene csökkentenie az irányadó kamatlábat, és ezen a szinten tartania, amennyiben nem történnek jelentős gazdasági sokkok. Közép-, Kelet- és Délkelet-Európában, ahol az infláció továbbra is magasabb, a jegybankoknak óvatosan kellene lazítaniuk a monetáris politikát.
A fiskális politikában a növekvő kiadási igényeket fenntartható módon kell kielégíteni. Azokban az országokban, ahol az államadósság már most is magas, szükség van a konszolidációra és a kiadások új fontossági sorrendbe rendezésének.
Az IMF kiemeli, hogy Európának – és valójában minden régiónak – több kereskedelemre van szüksége.
A globális kereskedelmi rendszer átalakulása és az értékláncok újrakonfigurálása elkerülhetetlen. Fontos azonban, hogy ne reagáljunk túlzottan. Például az Egyesült Államok és Kína közötti vámok miatt Európába irányuló kereskedelem elterelése összességében csekély hatással lenne az EU GDP-jére, körülbelül 0,25 százalékkal. Bár egyes iparágakban jelentősebb hatások lehetnek, nem világos, hogy szükség van-e védintézkedésekre. Ha ilyen intézkedéseket hoznak, azoknak összhangban kell lenniük a Világkereskedelmi Szervezet elveivel, időben korlátozottnak kell lenniük, és világosan ismertetni kell őket.
Az IMF szerint Európának sürgős és potenciálisan nagy hatású reformokra van szüksége mind uniós, mind nemzeti szinten. Ezek közé tartozik az egységes piac mélyítése, az iparpolitika okosabbá tétele és a hazai strukturális reformok végrehajtása. Az egységes piac mélyítése érdekében szükség van
Az iparpolitika terén az IMF hangsúlyozza, hogy az iparpolitikai intézkedéseknek célzottaknak, időben korlátozottaknak és erős irányítási kerettel rendelkezőnek kell lenniük. Az uniós szintű koordináció elengedhetetlen, mivel a nemzeti szintű politikák negatív hatással lehetnek más tagállamokra, torzíthatják a kereskedelmet és megzavarhatják az egységes piac termelési mintáit.
A hazai strukturális reformoknak ki kell egészíteniük az uniós szintű erőfeszítéseket.
A kulcsfontosságú reformok közé tartozik a vállalkozások belépési akadályainak csökkentése, a csődeljárások javítása és a munkaerőpiac rugalmasságának növelése, miközben megvédik a munkavállalókat. Az IMF hangsúlyozza, hogy ezek a reformok egymást kiegészítik, és átfogó reformcsomagokat kell végrehajtani a politikai támogatás növelésére. A cél egy erősebb, dinamikusabb és ellenállóbb Európa megteremtése.
Jövőre gyorsulhat fel a magyar növekedés az Európai Bizottság előrejelzése szerint
Az Európai Bizottság friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság 2025-ben 3,6 százalékos növekedést érhet el, ami meghaladja az uniós átlagot. A gazdasági bővülés fő hajtóereje a belső kereslet élénkülése és az infláció mérséklődése lehet. A bizottság szerint a beruházások és a fogyasztás is pozitív irányba mozdulhat el, azonban a külső környezet bizonytalanságai továbbra is kockázatot jelentenek. A munkaerőpiac stabil maradhat, a munkanélküliségi ráta várhatóan alacsony szinten marad.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.