BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Járattörlések: eddig 1400 vonal érintett, utazási káosz lesz Európában

A nyár a nyakunkon, nem túl biztató, hogy az európai repülőterek és a turisztikai szervezetek kongatják a vészharangokat. Késések, járattörlések, már tavaly nyáron megízlelhették az utasok, hogy repülővel utazni nem biztos, hogy a leggyorsabb megoldás. Az ágazatban jelentkező munkaerőhiány tovább gyűrűzhet a szállodaipar, az utazási irodák, az autókölcsönzők irányába. A héten a SWISS 1400 járatot szüntetett meg, mi jöhet még?

A hét közepén közölte a Lufthansa-csoporthoz tartozó SWISS, hogy ezernégyszáz nyári járatot szüntet meg. Sokkolóan magas számról van szó, és iparági elemzők szerint nem csak a levegőben lesz némi turbulencia, hanem a földön, a foglalási rendszerekben és az európai utazási tervekben is – számolt be a járattörlések hátteréről a neves turisztikai portál. De vajon mivel jár mindez?

járattörlések Swiss Airbus A220 Landing
Járattörlések, késések, káoszt várható nyáron az európai repülőtereken /Fotó: NurPhoto via AFP

A Világgazdaság is írt róla korábban, hogy a légiipari munkaerőhiány komoly késéseket és fennakadásokat okozhat a nyári csúcsidőszakban. Így nem is olyan meglepő a hír, hogy SWISS ekkora járatcsökkentésre kényszerült. A portál szerint ez nem egy „alig észrevehető” korrekció a menetrendben, ez egy teljes körű működési átalakítás. A SWISS, Európa egyik legelismertebb légitársasága, 1400 nyári járatot szüntet meg – ez a szám túl nagy ahhoz, hogy figyelmen kívül lehessen hagyni, mert annak a jele, hogy a pilótahiány elérte a kritikus szintet. A cikk szerint ez a fennakadás utazási káoszt idézhet elő Európa szerte, a dominóhatást nem lehet elkerülni.  A járattörlések miatt Zürich és Róma, valamint Párizs és Prága között is szünetel a menetrend. Ahogy a SWISS csökkenti a járatait, elkezdődik a dominóhatás, hétvégi kiruccanások, nászutak, üzleti utak egy szempillantás alatt válhatnak semmivé.

 

A járattörlések megállíthatatlan káoszt okoznak? 

Persze kérdéses, mennyire megalapozott a cikk vészjósló hangneme, mindenesetre azt írják, ez egy mélyülő válság, amely alapjaiban rengeti meg az európai utazást. A járattörlések elsődleges oka a pilóták hiánya. Kiszivárgott adatok szerint jelentős a be nem töltött állások száma a légitársaságnál. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a hamarosan érkező Airbus A350-900-as repülőgépeinek pilótáinak átképzése még folyamatban van, ami hosszabb időre kivonja a tapasztalt pilótákat a napi repülésből. Ráadásul az újonnan aláírt kollektív szerződés úgy szabályozta a pilóták munkaidejét, hogy mintegy 70 teljes munkaidős pilótaállással növelte a személyzeti igényt. Konkrét útvonalakat még nem hozták nyilvánosságra, az 1400 járattal csökkentett járatszám a SWISS hálózatának minden szintjét érinti:

  • Az Európán belüli rövid távú útvonalakon, például Zürich és Berlin, Párizs vagy Milánó között csökkentett járatsűrűséggel kell számolni.
  • Az Észak-Afrikába vagy a Közel-Keletre irányuló desztinációk esetén hétvégi járattörlésekkel vagy alacsonyabb besorolású repülőgépekkel szembesülhetnek az utasok.
  • A kulcsfontosságú úti célokhoz – mint például New York, Johannesburg vagy Tokió – kapcsolódó hosszú távú járatok szezonális visszaeséseket szenvedhetnek el.

2025 nyarán jelentős kihívásokkal kell szembenéznie a globális légiforgalomnak, és emiatt a repterek, légitársaságok és utazási irodák már most vészharangot kongatnak. A megugró kereslet, a legnagyobb repülőterek (Frankfurt, Heathrow, Schiphol) folyamatos munkaerőhiánya hosszabb sorokat, járatkéséseket, törléseket eredményezhet.

A nyári légiforgalom kockázati tényezői:

  • Az európai légtér telítettsége és az irányítók hiánya miatt egyre több járat kerül átirányításra vagy késik.
  • Az Eurocontrol légiirányító szervezet szerint akár 30-40 százalékkal is megnőhet a késések száma a nyári csúcsszezonban.
  • Több országban (például Franciaország, Németország, Olaszország) sztrájkok várhatók a nyár folyamán, ami súlyos fennakadásokat okozhat.
  • A Boeing és Airbus szállítási nehézségei is tovább fokozzák a gondokat.

Mit tanácsolnak a szakértők?
   1. Korai reptéri érkezés: legalább 3 órával a járat előtt.
   2. Kézipoggyásszal utazás – ha lehetséges, a poggyászkezelési problémák miatt.
   3. Utazási biztosítás kötése.
   4. Rugalmasság: ha lehet, kerüljük a csúcsidőpontokat (péntek délután, vasárnap este).
   5. Közvetlen járatok előnyben részesítése az átszállási kockázatok csökkentése miatt.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.