BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csendben még valami elromlott Európában, és ebből akkor is baj lehet, ha Trumppal kiegyezik Brüsszel

Európában az eddig megbízható szolgáltatási szektor növekedési motorja akadozik, miközben az amúgy is akadozó iparban a kereskedelmi háború okozhat újabb problémákat.

A feldolgozóipar eddig egészen jól átvészelte a vámháború által okozott vihart, de a gyengébb szolgáltatási szektor jelenleg nagyobb aggodalmat jelent az euróövezet növekedése szempontjából – fogalmazott az ING keddi közleményében.

Country Flag Relations Illustrations
Kereskedelmi háború: több szektor is gyengélkedik Európában / Fotó: NurPhoto via AFP

Míg az euroövezeti  beszerzési menedzser index (PMI) romlott májusban, az Európai Bizottság gazdasági hangulatindexe valójában kismértékben emelkedett az áprilisi értékhez képest (93,8-ról 94,8-ra). Ez főként a kissé optimistább fogyasztói hangulatnak volt köszönhető, de az iparági hangulat is ismét javult.

A pénzügyi szolgáltató szerint ezen a ponton úgy tűnik, hogy májusban az általános reakció enyhe enyhülést hozott az áprilisi aggodalmakhoz képest. De figyelembe véve, hogy 

milyen gyorsan változnak a kereskedelmi háborúval és a geopolitikai aggályokkal kapcsolatos érzések, így továbbra is nehéz végleges következtetéseket levonni az európai gazdasági erejéről. 

Összességében az első negyedévi erős GDP-adat után arra számítanak, hogy a növekedés ebben a negyedévben stagnálásra lassul.

Az ING szerint az ipar esetében figyelemre méltó, hogy a kereskedelmi háborúval kapcsolatos bizonytalanság ellenére májusban 

  • javultak a rendelésállományok, 
  • csökkentek a késztermék-készletek
  •  és nőtt a termelés. 

A feldolgozóiparban a termelés hosszabb ideje csökken, de a jelenlegi fejlemények enyhe fellendülés kezdetére utalnak. Ennek valószínűsége attól függ, hogy a kereskedelmi háború eszkalálódik-e.

A szolgáltatások esetében a kép az elmúlt hónapokban gyengült. 

Március óta a bizalom jelentősen alacsonyabb szinten áll. Ez nemcsak a pesszimizmussal függ össze, hanem a szolgáltatási szektor is gyengébb keresletről és a várható foglalkoztatás lassulásáról számol be az elmúlt hónapokban. 

Úgy tűnik, ez egy szélesebb körű trend, amely elveszik a kereskedelmi fejleményekkel kapcsolatos hírekben.

Ágazati szempontból az euroövezet növekedése nem tűnik kedvezőnek. 

A megbízható szolgáltatási szektor növekedési motorja akadozik, míg a kisebb feldolgozóipar a fellendülés első jeleit mutatja, éppen akkor, amikor a kereskedelmi háború hatalmas bizonytalanságot hoz magával. 

Az ING szerint összességében „ez nem ad okot a csodás fellendülésre vonatkozó várakozásokra”. A következő negyedévekben nulla körüli növekedési ütemre lehet számítani – amihez az euroövezet az elmúlt években fájdalmasan hozzászokott.

Korábban a Világgazdaság megírta, hogy Donald Trump amerikai elnök haladékot adott a 27 országot tömörítő blokknak a június elsején életbe lépő 50 százalékos vámokra való felkészüléshez és az esetleges megállapodáshoz a vámháborúban.

A hét végi nyilatkozatok alapján a politikusok és tisztségviselők elég erősnek érzik az Európai Uniót, hogy egyenlő félként tárgyaljon az Amerikai Egyesült Államokkal. Trump mostani bejelentése lényegében visszaállította a tárgyalásokat a pénteki üzenete előtti állapotba, mivel majdnem egy hónapot adott a feleknek arra, hogy mégis megállapodásra jussanak.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.