Váratlan manővert intézett európai tárgyalópartnereivel szemben az amerikai elnök pénteken. Donald Trump az 50 százalékos vámjavaslatához hozzáfűzte, hogy a tárgyalások sehová sem vezetnek. A hétvégi reakciók alapján Brüsszel nem enged: ha szükséges, ellenvámokat vet be.
Donald Trump amerikai elnök június elejétől 50 százalékos vámokkal fenyegette meg az Európai Uniót, ami az ARD híradója szerint azért is különös, mert korábban a felek tűzszünetet hirdettek a vámháborúban. Éppen a tárgyalások érdekében 90 napra felfüggesztették az Egyesült Államok magasabb vámjait és az EU ellenvámjait.
Trump ultimátuma a felfüggesztés derekán érkezett,
hiszen az eredetileg júliusig szól. Éppen ezért váratlanul érte a brüsszeli adminisztrációt, és az európai piacok is beomlottak. Más kérdés, hogy az Egyesült Államok a „tűzszünet” idején is fenntartja a 10 százalékos átalányvámot az EU-ból származó importra és az Európából Amerikába érkező
Ez egy nyomásgyakorlási kísérlet, de nem hagyjuk magunkat zsarolni
– mondta az Európai Parlament kereskedelmi bizottságának elnöke, Bernd Lange. Hozzátette: ha a tárgyalások kudarcot vallanának, akkor természetesen ellenvámokat határoznának meg.
Maros Sefcovic, az EU kereskedelmi biztosa szerint az EU és az USA közötti kereskedelmet a kölcsönös tiszteletnek kell vezérelnie, nem pedig a fenyegetéseknek. Mint mondta, az EU továbbra is elkötelezett amellett, hogy olyan megállapodást érjen el, amely mindkét fél számára működik. A kereskedelmi biztos azonban azt is hangsúlyozta, hogy
az EU kész megvédeni az érdekeit Trump tarifái ellen.
Egy héttel ezelőtt, a brüsszeli találkozón az EU kereskedelmi miniszterei világossá tették, hogy csak olyan megállapodást fogadnak el, amely egyenlő félként kezeli az uniót. Leszögezték, hogy Washington megállapodása Pekinggel és Londonnal nem tekinthető modellnek az Európai Unió számára.
Brüsszel ellenintézkedéseket készít elő, és már listázta az Egyesült Államok exportjából azokat az árukat, amelyekre ellenvámokat lehet kivetni.
A lista 95 milliárd euró értékben érinti az amerikai exportot.
Anna Cavazzini zöldpárti EP-képviselő szerint Trump bejelentése erősen megnöveli az ellenintézkedések alkalmazásának valószínűségét. Míg Daniel Caspary, az európai CDU kereskedelmi szakértője úgy véli:
Az Európai Bizottság nagyon jó helyzetben van a külkereskedelmi tárgyalásokon. Az USA sem legyőzhetetlen.
Az amerikai vitával párhuzamosan az EU tárgyalásokat folytat más kereskedelmi partnerekkel. Jelenleg 44 szabadkereskedelmi megállapodás él 76 országgal. Most tárgyalnak Indiával, Indonéziával és az Egyesült Arab Emírségekkel.
Sürgősen meg kell kötni a kereskedelmi megállapodásokat olyan nagy partnerországokkal, mint India, Indonézia, a Mercosur-államok, Brazília és Argentína,
hogy alternatív piacokat nyissanak az európai vállalatok számára,
és hogy bővíthessék az ellátási láncokat. A Kereskedelmi Bizottság elnöke, Bernd Lange a jövő hét elején Washingtonba utazik, hogy beszéljen az Egyesült Államok Kongresszusának tagjaival a vámvitáról. Elemzők szerint Trump fenyegetése nem könnyítette meg ezeket a tárgyalásokat.
A Bureau of Economic Analysis adatai szerint az Európai Unióval folytatott áru- és szolgáltatáskereskedelem 2024-ben az Egyesült Államok bruttó hazai termékének mintegy 4,9 százalékát tette ki, miközben a Kínával folytatott kereskedelem csupán az amerikai GDP 2,2 százaléka volt.
Tavaly az Egyesült Államok 606 milliárd dollár értékű árut importált az EU-ból, és 370 milliárd dollárt exportált.
Komoly fejtörést okoz az elnöknek az egyensúlyhiány,
amikor a vámokat az amerikai gyártás fellendítésére próbálja felhasználni.
Bár Donald Trump kedvenc vesszőparipája az európai autók beáramlása, valójában az európai cégek amerikai értékesítését a gyógyszeripar uralja. Az Egyesült Államokba szállított európai gyógyszerek értéke tavaly 127 milliárd dollár volt, míg az autóké csupán 45 milliárd dollár. A borokból 5 milliárd dollárt, a parfümökből 4,4 milliárd dollárt értékesítettek.
A gyógyszerek primátusát csak részben magyarázza az olyan európai gyógyszeripari óriások, mint a Bayer vagy a Sanofi termelése.
Az amerikai cégek adóelkerülése az európai gyógyszerdömping kulcsa.
Számos amerikai gyógyszeripari vállalatnak van gyára Írországban, ahol alacsonyak az adók. Így lehet, hogy tavaly Írország több árut exportált az Egyesült Államokba, mint Olaszország és Franciaország együttvéve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.