Az év első négy hónapjában havonta gyorsuló ütemben nőtt a kínai iparvállalatok nyeresége a pekingi statisztikai hivatal keddi jelentése szerint. A kínai ipari vállalatok nyeresége 2025 első négy hónapjában 1,4 százalékkal, 2117,02 milliárd jüanra nőtt az előző év azonos időszakához képest, ami jelentős növekedés az első negyedévi, január–március közötti 0,8 százalékos növekedés után.
Áprilisban az iparvállalatok nyeresége már 3 százalékkal nőtt éves bázison a márciusi 2,6 százalék után a pekingi nemzeti statisztikai hivatal, az NBS kedden publikált jelentése szerint. Az iparvállalatok nyereségre vonatkozó adatait a fő tevékenységükkel legalább 20 millió jüan (2,79 millió dollár) éves forgalmat lebonyolító vállalatoktól gyűjti be a statisztikai hivatal.
A magánszektor nyeresége erőteljesen fellendült, 4,3 százalékkal nőtt az első négy hónapban, szemben a január–március közötti 0,3 százalékos csökkenéssel. Az állami tulajdonú vállalatok nyeresége viszont még nagyobb mértékben csökkent, mínusz 4,4 százalékkal 1,4 százalék után. Iparágak szerint a nyereségnövekedés a mezőgazdaságban 45,6 százalékos, a színesfémolvasztásban 24,5 százalékos, az elektromosgép-gyártásban 15,4 százalékos volt.
A speciális berendezések gyártásában 13,2 százalék, az általános feldolgozóiparban 11,7 százalék, a számítógép- és kommunikációs berendezések gyártásában 11,6 százalék volt a nyereségnövekedés mértéke. Ugyanakkor a szénbányászat nyeresége 48,9 százalékkal, a kőolaj- és gázkitermelés nyeresége 6,9 százalékkal, az autógyártásé pedig 5,1 százalékkal csökkent.
Május elején a pekingi kormány átfogó gazdaságélénkítő csomagot jelentett be. A kamatcsökkentések és a hatalmas likviditásinjekciók célja a növekedés fellendítése. A program támogatást ígér az Egyesült Államokkal folytatott vámvitában érintett kínai vállalatoknak a belföldi értékesítésük bővítéséhez.
Megerősítette Kína hosszú távú hazai és külső államadósság-kötelezettségeinek elsőrendű A1 szuverén osztályzatát hétfőn a Moody’s Ratings. A nemzetközi hitelminősítő ugyanakkor érvényben hagyta a besorolás negatív kilátását, elsősorban arra hivatkozva, hogy a legnagyobb partnergazdaságokkal kialakult kereskedelmi feszültségek hosszan tartó negatív hatást gyakorolhatnak Kína adósprofiljára.
A Moody’s a hétfőn Londonban ismertetett döntés indoklásában kiemelte, hogy 21 fokozatból álló osztályzati skáláján Kína besorolása a negyedik legmagasabb szinten van, és a minősítést terhelő hitelkockázatok alacsonyak.
Van egy kínai tartomány, amin a magyar gazdaság teljesítménye múlik
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a kínai Kuangtung tartomány kormányzójával, Vang Vej-csunggal folytatott egyeztetését követően kijelentette, hogy a kelet-ázsiai ország ezen részében milliószámra működnek a legmodernebb iparágak globális vezető vállalatai. A cégek közül sokan Magyarországon is jelen vannak, és több mint tízezer munkahelyet hoztak létre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.