Megerősítette Kína hosszú távú hazai és külső államadósság-kötelezettségeinek elsőrendű A1 szuverén osztályzatát hétfőn a Moody’s Ratings. A nemzetközi hitelminősítő ugyanakkor érvényben hagyta a besorolás negatív kilátását, elsősorban arra hivatkozva, hogy a legnagyobb partnergazdaságokkal kialakult kereskedelmi feszültségek hosszan tartó negatív hatást gyakorolhatnak Kína adósprofiljára.
A Moody’s a hétfőn Londonban ismertetett döntés indoklásában kiemelte, hogy 21 fokozatból álló osztályzati skáláján Kína besorolása a negyedik legmagasabb szinten van, és a minősítést terhelő hitelkockázatok alacsonyak.
A hitelminősítő elemzése szerint az A1 besorolást a nagy, dinamikus kínai gazdaság és az innovációs kapacitás támasztja alá. Ez annak ellenére is érvényes, hogy a Moody’s várakozása szerint a kínai hazai össztermék (GDP) potenciális növekedése 2030-ig a 3,4–4 százalékos sáv környékére lassul – áll a cég indoklásában.
A Moody’s szerint az adósságteher valószínűleg tovább emelkedik, de ezt részben ellentételezi a nagy hazai megtakarítástömeg által alacsonyan tartott kamatszint.
A kínai pénzügyi rendszer jelentős kötött keresletet biztosít a hazai állampapírok iránt, a tőkekorlátozások pedig stresszidőszakokban is hozzájárulnak a pénzügyi stabilitáshoz – hangsúlyozza hétfői elemzésében a hitelminősítő.
A Moody’s szerint a legutóbbi folyamatok azt jelzik, hogy javul a kínai gazdaság növekedésének minősége. A cég kiemeli, hogy 2023 óta a szakpolitikai döntéshozók figyelme az ingatlanszektor háttérbe szorulásával párhuzamosan egyre inkább a magas termelékenységű ágazatokra összpontosul.
Az innovációs jelzőszámok egész sorának javulása és a mesterséges intelligencia nagyarányú alkalmazása azt mutatja, hogy innovációval hatékonyabban lehet elérni a magasabb termelékenységre alapuló növekedést
– fogalmaz hétfői elemzésében a Moody’s Ratings.
Egy másik nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings a múlt hónapban leminősítette Kínát, mindenekelőtt azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósság-teher.
A Fitch az addigi A pluszról egy fokozattal a továbbra is elsőrendű befektetői osztályzatnak számító A-ra rontotta Kína hosszú futamú szuverén devizaadósság-kötelezettségeinek besorolását. Ez az osztályzat egy fokozattal gyengébb a Moody’s által Kínára érvényben tartott, hétfőn megerősített A1 besorolásnál, a Fitch ugyanakkor az új kínai osztályzatra stabil kilátást adott.
A Fitch Ratings a múlt havi leminősítéshez fűzött indoklásában kiemelte, hogy várakozása szerint a hazai össztermékhez mért kínai államháztartási hiány az idén 8,4 százalékra emelkedik a tavalyi 6,5 százalékról, elsősorban a kormány által kezdett költségvetési gazdaságösztönzés miatt.
A hitelminősítőt prognózisa szerint ebben a környezetben a GDP-arányos kínai államadósságráta – amely 2019-ben 37,9 százalék volt – az idén 68,3 százalékra, 2026-ban 74,2 százalékra emelkedik, és 2029 végére eléri a 80 százalékot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.