BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Módosít az EU a közös agrárpolitikán – erre kell felkészülniük az érintetteknek

A versenyképesség javítása az EU fontos célkitűzése. A mezőgazdaság terén is szeretné ezt megvalósítani, ezért több jogszabályon is módosítana.

Az Európai Unió tagállamainak képviselői hétfő a Mezőgazdasági Különbizottságban jóváhagyták a mezőgazdasági termékek közös piacszervezéséről szóló rendelet és a közös agrárpolitikát szabályozó két másik jogi aktus módosítására vonatkozó tárgyalási álláspontot. A módosítások célja a versenyképesség javítása, vagyis hogy a mezőgazdasági termelők kezelni tudják az előttük tornyosuló egyre nagyobb kihívásokat, és erősítsék pozíciójukat az élelmiszer-ellátási láncban.

mezőgazdaság, agrárium
Európai Unió
A mezőgazdaság számos kihívással néz szembe, ezt már az EU is felismerte / Fotó: Shutterstock

Az Európai Unió Tanácsa közleményében kiemelte, hogy a közös piacszervezésről szóló rendelet javasolt módosításai több kulcsfontosságú területre összpontosítanak, hogy megerősítsék a mezőgazdasági termelők szerepét az élelmiszer-ellátási láncban az alábbiak révén:

  • a mezőgazdasági termelők és a vevők közötti írásbeli szerződések általános kötelezettséggé tétele
  • felülvizsgálati záradék bevezetése a hosszú távú szerződések esetében, ezzel is elősegítve a mezőgazdasági termelők hosszú távú védelmét
  • a termelői szervezetek jogi elismerésére vonatkozó szabályok egyszerűsítése
  • a termelői szervezetek és társulásaik megerősítése azáltal, hogy a tagállamok a közös agrárpolitika ágazati beavatkozásain keresztül több pénzügyi támogatást nyújthatnak termelőiknek
  • az utánpótlás megerősítése céljából a fiatal termelők ösztönzése, hogy csatlakozzanak az elismert termelői szervezetekhez
  • a mezőgazdasági termékek forgalmazása során a „tisztességes”, a „méltányos” és „rövid ellátási lánc” kifejezések pontos meghatározása és az azok használatára vonatkozó feltételek tisztázása

Az Európai Bizottság azt szeretné, hogy bizonyos kivételektől eltekintve minden egyes mezőgazdasági termékszállításra vonatkozóan kötelező írásbeli szerződést vezessenek be.

Új szabályokat és könnyítéseket is kapnak a mezőgazdasági termelők

A tanács olyan módosításokat javasolt, amelyek tisztázzák, hogy kikre vonatkozik az írásbeli szerződéskötési kötelezettség. Egyúttal nagyobb rugalmasságot biztosítana a tagállamoknak, hogy mely esetekben tekinthetnek el a kötelező szerződéskötésről. A tagállamok különösen akkor dönthetnek úgy, hogy nem szükséges írásbeli szerződés, ha a mezőgazdasági termékek első vásárlója mikro- vagy kisvállalkozás, vagy ha az áruk szállítása és a fizetés egyidejűleg történik, vagy ha a szállítások értéke nem haladja meg a 20 ezer eurót (mintegy 8 millió forintot).

A bizottság szintén javasolta a mezőgazdasági termelők és vevőik közötti kötelező közvetítői mechanizmusok létrehozását, hogy az írásbeli szerződés megkötésével vagy felülvizsgálatával kapcsolatos viták esetén a feleket békés megegyezésre ösztönözze. Az adminisztratív terhek csökkentése miatt és a tagállamok sajátos helyzetét figyelembe véve a tanács arról döntött, hogy ezeknek a közvetítői mechanizmusoknak önkéntesnek kell lenniük, vagyis a tagállamok dönthetnek arról, hogy létrehozzák-e őket.

A tanács megállapodott abban is, hogy az eredeti javaslatban szereplő 18 hónapos időszakkal szemben a kihirdetéstől számított kétéves átmeneti időszakot biztosítanak a tagállamoknak és az érintett szereplőknek a felkészülésre.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.