BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Drámai beszéd: nem akárki mondta a szemébe a németeknek a rideg valóságot – Merz megint nincs biztonságban

Figyelmeztetett az új német gazdasági miniszter. A német gazdaság képtelen a növekedésre és Katherina Reiche szavai azt vetítik előre: alig állt fel az új kormánykoalíció, a pártjai máris egymásnak feszülnek egy kulcskérdésben.

Történelmi gazdasági válságot él át Németország – figyelmeztetett pénteken a frissen felállt koalíciós kormány kereszténydemokrata (CDU) gazdasági minisztere, Katherina Reiche. A berlini családi vállalkozások napján elhangzott beszéde arra hívja fel a figyelmet, hogy még két hete sem jött létre a koalíció, a vezető konzervatívok és a korábbi kancellárt adó Szociáldemokraták (SPD) máris egymásnak feszülnek a gazdaságpolitika kérdéseiben.

A német gazdaság ilyen válságot még soha nem élt meg a szövetségi köztársaság időszakában – figyelmeztet az új gazdasági miniszter, aki adócsökkentést sürget
A német gazdaság ilyen válságot még soha nem élt meg a szövetségi köztársaság időszakában – figyelmeztet az új gazdasági miniszter, aki adócsökkentést sürget / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

Mindez újabb jele a repedéseknek Friedrich Merz kancellár támogatásában, amire korábban nem is mutathatott volna rá jobban semmi, mint az a precedens nélküli eset, hogy megválasztásának első fordulójában nem kapta meg a többséget a Bundestagban. A német gazdaság állapotától erősen függ a többi európai gazdaság is, beleértve Magyarországot.

Reiche az eseményen arról beszélt, mindent meg fog tenni, hogy gyorsabban csökkenjen a társasági adó, mint arról a CDU-CSU szövetség és az SPD korábban megegyezett koalíciós tárgyalásain. Részleteket a jövő hét elejére ígért. 

A társasági adót a CDU gyorsan csökkentené, az SPD tessék-lássék

Az átfogó társaságiadó-reform a CDU-CSU egyik kulcsígérete volt a kampányban, de az SPD ellenállásába ütközött, és az egyezség az lett, hogy csak 2028. január 1-jétől kezdik el csökkenteni az adót. A 15 százalékos ráta évi egyszázalékos kurtítása azt jelentené, hogy csak 2032-re érnék el a megcélzott 10 százalékot, messze a kormány mandátumán túl. 

Ez kevés segítség a gazdaságnak, hiszen a vállalatok többsége strukturális reformért áhítozik adócsökkentés formájában, ami szerintük nemcsak későn érkezik, hanem nem is elég – írta a német üzleti lap, a Handelsblatt.

Reiche szerint mindenképpen gyorsabban és mélyebben kell a társaságiadóba metszeni, „de meglátjuk, mire jutunk a koalíciós partnerünkkel”. Erre szükség van a gazdasági növekedéshez. A gazdaság állapotáról a miniszter vigasztalan képet festett.

Ez a legsúlyosabb gazdasági válság, amit története során a Németországi Szövetségi Köztársaság látott

– mondta. Hozzátette: az országon csődhullám söpört át és sok kis- és közepes vállalkozást fojtogat a recesszió.

Német gazdaság: nem csak külső tényezők miatt szenved, a növekedésért meg kell dolgozni

A kormány legújabb gazdasági előrejelzése szerint a gazdaság idén stagnál – ez lesz a harmadik egymást követő év növekedés nélkül. A következmények – mondja Reiche –, „drámaiak”: állások és innovációs energiák enyésznek el. 

A miniszter kitért arra is, hogy habár a helyzet külső tényezők eredménye, mint az ukrajnai háború, belföldi eredetű is: a gazdaságban túl kevés változott az elmúlt években.

A külső tényezők nem jelenthetnek kifogást Németország hanyatlására három éven keresztül

– sózott oda a koalíciós partnernek. 

Közgazdászok azonban már Olaf Scholz SPD-s kancellár 2021-es hatalomra kerülése előtt figyelmeztettek arra, hogy Németország olyan infrastrukturális és versenyképességi hátrányokat halmozott fel, amelyeket kezelni kell. 

Ezt követően ipari lobbik ellenezték az olcsó orosz energiáról való leszakadást, vagy a kínaiakra kivetett uniós autóvámot, de le kellett nyelniük, ahogy a német atomerőművek még korábban elhatározott bezárását is. A versenyképesség további romlása, a gazdaság bukdácsolása kulcsszerepet játszott a Szociáldemokraták bukásában – akiket azonban a CDU-CSU ismét hatalomra segített, fenntartva a politikai karantént a választásokon másodiknak befutó jobboldali AfD-vel szemben.

Németország elfelejtette hogyan kell növekedni? A növekedés nem magától történik, és a növekedés nem tart ki, ha nem gondozzuk. Növekedés nélkül a társadalmunk magját veszítjük el

– fogalmazott Reiche asszony.

Németország visszafogja Európa gazdasági gyógyulását
Európa araszolgat vissza a 2020-as évek sokkjai előtti gazdasági növekedési szintjei felé. A német gazdaság azonban továbbra is visszafogja a kontinenst a friss adatok szerint, azaz európai partnerei számára is hatalmas jelentőségű, képes lesz-e végigvinni a már a másfél héttel ezelőtti megválasztásakor gyengének bizonyult új kancellár a hatalmas kiadási-fejlesztési programot

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.