BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Németország visszafogja Európa gazdasági gyógyulását

Európa araszolgat vissza a 2020-as évek sokkjai előtti gazdasági növekedési szintjei felé. A német gazdaság azonban továbbra is visszafogja a kontinenst a friss adatok szerint, azaz európai partnerei számára is hatalmas jelentőségű, képes lesz-e végigvinni a már a másfél héttel ezelőtti megválasztásakor gyengének bizonyult új kancellár a hatalmas kiadási-fejlesztési programot.

Közölte az Eurostat az első negyedéves adatsorokat az euróövezet és az Európai Unió gazdasági teljesítményéről, és az adatok arról tanúskodnak, hogy folyik a kilábalás, de a 2020-as évek hatalmas sokkjait megelőző növekedés még messze van, és még az az ütem is csak arra volt elég, hogy a ma még gazdagnak számító unió az előrenyomuló Kína és Egyesült Államok hátát nézze. Európa „beteg embere”, a német gazdaság továbbra is visszafogja a blokk teljesítményét. Ez különösen ott fájdalmas, ahol erősen integrálódott a gazdaság – beleértve Magyarországot is – a szenvedő német iparral.

Német gazdaság: ha Merz rendbehozza, Európának segít
Német gazdaság: ha Merz rendbe hozza, Európának segít / Fotó: DPA Picture-Alliance via AFP

Az EU és az euróövezet belföldi összterméke (GDP) egyaránt 0,3 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest, ami az unió szintjén némi lassulás a múlt év végi 0,4 százalékhoz képest – jelentette az Eurostat. Az EU GDP-je 1,4 százalékkal volt magasabb, mint 2024 első negyedében, az euróövezeté csak 1,2 százalékkal. A különbséget az adja, hogy az eurózónának Németország is tagja, ahol éves szinten 0,2 százalékkal esett vissza a GDP.

A csütörtökön közölt adatsorok pozitív pontja: 0,3 százalékkal bővült a foglalkoztatottság az euróövezetben az előző negyedévhez képest, csökkentve a félelmeket, hogy a gyenge növekedés elbocsátásokhoz vezethet – írta a Reuters.

Európai GDP: szélsőségesek a különbségek

Még csúnyábban mutatott a német adatoknál Ausztria és Szlovénia teljesítménye – amelyek a németeknél kisebb súllyal, de szintén kereskedelmi partnereink – 0,7, illetve 0,8 százalékos visszaeséssel. 

A másik véglet az elképesztő ingadozásokat mutató Írország, ahol tavaly a második negyedévben még 3,1 százalékos éves visszaesést mértek, 2025 első negyedében azonban már 10,9 százalékos növekedést. 

Az angolszászok közül az EU-ból korábban kilépett Egyesült Királyság egyébként a szintén csütörtökön közölt adatok szerint szépen növekedett, 0,7 százalékkal az előző negyedévhez képest, de az ING elemzése arra hívja fel a figyelmet: a brit éves növekedés – ha most 1,3 százalékot mértek is – legfeljebb egy hajszálnyival lesz 1 százalék felett az idén, mert az elmúlt évek sokkjai közepette a brit statisztikát nem sikerült hozzáigazítani a megváltozott inflációs folyamatokhoz, amiből az lett, hogy az első fél évben mindig nagyobb növekedést mérnek, aztán visszaesnek. 

Madártávlat: európai gazdaság – volt már jobb, német gazdaság – nagyon gyenge

Az 1 százalék körüli éves növekedési szintek a fejlett Európában mélyen a 2010-es évek 2 százaléknál is magasabb rátái alatt járnak. Pedig az EU már akkor is lemaradóban volt a valamivel gyorsabban növekvő Egyesült Államok és főleg az akkor 6-7 százalékos éves ütemnél tartó Kína fejlődéséhez képest. A németek lelassulása előbb megkezdődött, mint a többi euróövezeti gazdaságban, már 2018-ban, majd ezt olyan sokkok követték az európaiak, illetve a németek számára, mint 

  • 2020-tól a Covid-világjárvány, majd lecsengése környékén a globális szállítási nehézségek, 
  • 2022-től az ukrajnai háború, a szankciós politika, az inflációs cunami az energiaválság tetejébe, amit a németek számára az Északi Áramlat gázvezeték felrobbantása és atomerőművei bezárása is súlyosbított, 
  • az utóbbi egy évben pedig a vámháború, amely már a kínai autóbehozatal elleni tavaly őszi uniós vámkivetéssel elkezdődött a németek számára, és kiszámíthatatlan, mit hoznak az idei tárgyalások az Egyesült Államokkal.

A német gazdaság, „Európa iparházának” lemaradása a 20-as évek sokkjainál jóval előbb kezdődött, és a közgazdászok már régóta sürgetik az infrastruktúra és az ipari-technológiai versenyképesség rendbe hozását célzó intézkedéseket. A zöldfelinduláshoz az utóbbi években társult a hadiipari felpezsdülés sürgetése is, miután a korábban pacifista Európa az ukrajnai háború farvizén és Donald Trump új amerikai elnök sürgetéseire újra rátalált militarista énjére.

Friedrich Merz német kancellár, aki másfél hete precedens nélküli módon elbukta megválasztásának első körét, már az előző Bundestaggal elfogadtatott egy ezermilliárd eurós programot. Európában sokan ettől remélik az európai gazdaság felpörgetését, ha a kancellárnak sikerül felvizesés nélkül végrehajtani, és a vámháború sem okoz maradandó sebeket az európai gazdaságnak.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.