BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nukleáris képességű szuperrakétát tesztelt az amerikai légierő

Minuteman III interkontinentális ballisztikus rakéta kilövéséről számolt be Washington. A légierő szerint ez nem számít kuriózumnak, több mint háromszáz hasonló rakétatesztet végeztek már.

Az Amerikai Egyesült Államok légiereje sikeres rakétatesztet hajtott végre. A fegyvertelen Minuteman III interkontinentális ballisztikus rakéta (ICBM) tesztindítására Kaliforniában került sor. A nukleáris robbanófej hordozására alkalmas rakétát a Vandenberg űrrepülőtérről indították kedded reggel, ez volt az első az erre a hétre tervezett két tesztindítás közül.

Amerikai Egyesült Államok
légierő, Minuteman III
nukleáris rakéta teszt
Air Force
Felvétel a Minuteman III egy korábbi rakétatesztjéről / Fotó: Hanah Abercormbi / AFP

Az amerikai légierő tájékoztatása szerint a hordozórakétája a légierő közlése szerint mintegy 4200 mérföldet tett meg a Csendes-óceánban lévő tesztpályán – írta a The Epoch Times.

Thomas A. Bussiere tábornok, a Légierő Globális Csapásmérő Parancsnokságának (AFGSC) vezetője egy sajtóközleményben kiemelte, hogy a csapásmérő eszközök és a nukleáris arzenál nyújtotta védelmi képességeik Amerika nemzetközi biztonságának fontos garanciái.

Brutális erejű fegyver a Minuteman III rakéta

A légierő tájékoztatása szerint a mostani rakétateszt nem rendkívüli, a kilövést rutinszerűnek minősítették, hozzátéve, hogy hasonló teszteket a múltban már több mint 300 alkalommal hajtottak végre.

A Minutemen III interkontinentális ballisztikus rakéták képesek a robbanófej célba juttatására, és legalább 6000 mérföldet tudnak megtenni, elérve az óránkénti 15 ezer mérföldes sebességet. Ezek a rakéták az amerikai nukleáris arzenál kulcselemeinek számítanak.

Ugyan a teszt nem számít ritkának, novemberben mégis egy sikertelen Minuteman III-rakétaindításról szóltak a hírek. Szintén a kaliforniai Vandenberg bázisról akarták útnak indítani a rakétát, azonban egy anomália miatt ez meghiúsult. Habár a légierő szerint csak egy kisebb anomáliáról volt szó, a The War Zone című hadiipari szaklap aggasztónak minősítette a hibát, egy megfigyelő pedig egy olyan képet tett közzé, amelyen a kilövést követően a rakéta röppályája szokatlan ívet járt be.

Feszült időszakban történt a rakétateszt

Az amerikai rakétateszt különösen amiatt került a figyelem középpontjába, mert a feszültségek fokozódnak az orosz–ukrán háború kapcsán. Bár a felek elvileg már a békéről tárgyalnának, a múlt hónapban Vlagyimir Putyin orosz elnök olyan gyakorlatokat jelentett be az ukrán határ közelében, amelyeken taktikai nukleáris fegyverek is részt vettek.

Az orosz védelmi minisztérium akkori közleménye szerint a hadgyakorlatok első szakasza többek között Kinzsal és Iszkander rakéták bevetésével kapcsolatos volt. Mindkét típus felszerelhető nukleáris töltetekkel is.

A taktikai nukleáris fegyverek közé tartoznak a légibombák, a rövid hatótávolságú rakéták robbanófejei és nukleáris tüzérségi lőszerek is. A taktikai fegyverek jellemzően kisebb teljesítményűek, mint a stratégiai fegyverek, melyek közé a masszív robbanófejeket tartalmazó interkontinentális ballisztikus rakétákat sorolják, amelyek akár egész városok megsemmisítésére is képesek lehetnek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.