BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Parajdi sóbánya: elúszott a jövő, pedig elkerülhető lett volna a tragédia - videó

Az egész környék gazdasága az összeomlás szélére kerül a turisták nélkül. Volt terv a patak elvezetésére, a munkát már tavasszal el kellett volna kezdeni.

Egyértelmű, hogy meg kell találni és meg kell büntetni a felelősöket a parajdi sóbánya ügyében – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a Kossuth rádiónak adott interjújában.

reménytelenség
Parajdi Sóbánya – mostanra csak a reménytelenség maradt / Fotó: Inquam Photos / Alex Nicodim / Reuters 

„Korábban is voltak apró befolyások, amelyeket kozmetikázott a Salrom. Azt gondolom, hogy a megoldás – amiről kora tavasszal beszéltek, és ehhez el is készült a terv – a Korond-pataknak az elterelése” – nyilatkozta Kelemen Hunor. Hozzátette: „Hogy mióta tudják ezt a problémát, és hogy miért nem csinálták meg a munkát, nem tudom, nem látom ebben a pillanatban” – mondta, de úgy véli, 

valószínűleg korábban is el lehetett volna végezni a munkálatokat.

Már márciusban megszületett a kivitelezési szerződés a patak elterelésére, és el is akarták kezdeni a munkát, azonban az esőzések miatt ez nem valósult meg. „Hogyha mulasztás van, akkor az biztos, hogy két helyen van: az Országos Sóipari Társaságnál, a Salromnál, valamint a Román Vízügynél, hisz a patakmedernek a szabályozása az ő feladata” – mondta. Hangsúlyozta: a felelősöket meg kell találni és meg kell büntetni.

Segítség a helyieknek

Kelemen kiemelte: 

azon kell dolgozni, hogy hogyan lehet megmenteni a munkahelyeket, és hogyan lehet visszaadni az emberek reményét, hogy van jövője Parajdnak.

A vizet ki kell pumpálni a sóbányából, és csak ezután lehet geofizikai és statikai mérésekkel megállapítani, hogy mi állítható helyre, illetve honnan lehet folytatni a munkát. A román és a magyar kormány próbál segíteni, hogy megmentsék a parajdi sóbányát, és segítsék a katasztrófa következményei által sújtott helyieket. Kelemen szerint azonban legalább három-négy hónap, amíg ki lehet annyira üríteni a vizet a bányából, hogy a méréseket el lehessen kezdeni. 

Az első lépést féléves távlatban kell megtervezni

– tette hozzá.

Egész Székelyföld vonzereje csökken

Nemcsak Parajd, hanem az egész környék jövőképe veszélybe került a bányakatasztrófa miatt – fejtette ki a Krónika megkeresésére dr. Horváth Alpár egyetemi oktató, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem egyik tagozatának igazgatója. Azt mondta, 

a bányába érkező turisták nem feltétlenül csak Parajdon szálltak meg, hanem szomszédos településeken is, tehát ezeknek az idegenforgalmára is ki fog hatni a mostani katasztrófa. 

Akik a bánya jótékony hatás miatt érkeztek, sokszor 10-12 éjszakát maradtak.

Csak összefogással élheti túl a Sóvidék ezt a katasztrófát, de néhány év alatt újraépülhet a sóvidéki turizmus. Parajd Hargita megye harmadik legforgalmasabb települése volt Tusnádfürdő és Csíkszereda után. Egész Székelyföld egyik legnagyobb látványossága semmisült meg – összegzett.

Csak a hivatalosan minősített szálláshelyek száma Parajdon elérte a 120-at, és ehhez még hozzájönnek a „szürkén-feketén működő legkisebb magánszállások” – hangsúlyozta. 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.