BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Részvénypiac: óriási volt a buli, most beütött a másnaposság

Az amerikai kiskereskedelmi forgalomról szóló adatokat várja a piac, ez jelzést ad arra nézve, hogy a vámháború milyen hatást gyakorolt az amerikai fogyasztók költekezési hajlandóságára. A részvénypiac egy elemző megfogalmazása szerint most másnapos az elmúlt napok óriási bulija után.

Gyengült a részvénypiac csütörtökön, a dollár is megingott, mivel a hét eleji piaci hátszelek okozta eufória elillant. A kereskedők az amerikai kiskereskedelmi forgalomról szóló statisztikákat várják.

részvénypiac
Másnapos a részvénypiac az óriási buli után / Fotó: AFP

Az olajárak csökkentek annak a várakozásnak nyomán, hogy megszülethet egy amerikai–iráni nukleáris megállapodás: a Brent nyersolaj határidős ára és az amerikai nyersolaj ára egyaránt több mint 2 százalékkal esett vissza.

Az amerikai államkötvényhozamok emelkedtek, és a referenciaértéknek számító 10 éves papír hozama egy hónapos csúcsra nőtt, részben annak nyomán, hogy Donald Trump elnök költségvetési csomagja több ezermilliárd dollárral növelné az Egyesült Államok államadósságát – vagyis több papírt kellene piacra dobni, amelyeket a befektetők csak magasabb felárral vennének meg.

Buli utáni másnaposság

A befektetőket a hét elején számos jó hír fogadta: az amerikai–kínai kereskedelmi háború fegyverszünetétől kezdve egészen a Közel-Keletről érkező, címlapokra kerülő befektetési megállapodásokig, amelyek Donald Trump Arab-öböl menti körútja során születtek – ezek a fejlemények új életet leheltek a megtépázott globális részvénypiacokba.

Csütörtökre azonban a legtöbb optimizmus elillant: az MSCI Japánon kívüli ázsiai–csendes-óceáni részvényindexe 0,15%-kal csökkent, míg a Wall Street-i határidős indexek enyhén estek, miután az éjszakai kereskedésben csak mérsékelt nyereséget értek el. 

Óriási bulink volt, most mindenki másnapos, regenerálódunk, és a következő nagy bulira várunk

 – kommentálta a helyzetet a Reutersnek Tony Sycamore, az IG piaci elemzője.

A részvénypiac továbbra is bizonytalan

Bár az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi megállapodás megkötésének reménye némi okot adott az ünneplésre a piacok számára, Trump kereskedelempolitikájának átláthatatlansága továbbra is tartós bizonytalanságot okoz a globális gazdasági kilátásokkal kapcsolatban. A befektetők más országokkal kötendő kereskedelmi megállapodások részleteire is várnak. 

Úgy érzem, van némi vonakodás a piac további emelkedésével kapcsolatban

– mondta Tony Sycamore. „Nem gondolom, hogy a külföldi befektetők rohannának visszatérni az amerikai részvényekben korábban tartott túlsúlyos pozíciókhoz, mert a bizalom megrendült az elmúlt hónapok eseményei – a vámok és a törvényhozók lépései – miatt.”

Európában is borús nyitásra lehetett számítani: 

  • az EUROSTOXX 50 határidős index 0,17, 
  • a határidős DAX 0,23 százalékkal csökkent, 
  • az FTSE határidős jegyzései alig változtak. 
  • Japánban a Nikkei 0,85, 
  • Kínában a CSI300 0,63, 
  • a hongkongi Hang Seng index 0,55 százalékkal csökkent.

A befektetők most az amerikai kiskereskedelmi eladások csütörtöki adataira, valamint a Walmart – az amerikai kiskereskedelmi szektor barométere – gyorsjelentésére vártak, hogy felmérhessék a fogyasztói bizalom állapotát.
Egy csalódást keltő eredmény felerősítheti a recesszióval kapcsolatos félelmeket a világ legnagyobb gazdaságában. A Federal Reserve elnöke, Jerome Powell is beszédet mond a nap folyamán – a figyelem arra irányul majd, ad-e jelzést az amerikai kamatkilátásokról.

Ismét gyengült a dollár

A devizapiacon a dollár nehezen tudta megtartani a hét eleji erősödést

  • 0,55 százalékkal gyengült a jennel szemben, az 145,99-es szintre csökkent. 
  • Az euró 0,2 százalékkal 1,1193 dollárra emelkedett.

A dél-koreai wonhoz képest a mozgások már második napja különösen hektikusak voltak, miután hírek szerint Choi Ji-young, Dél-Korea pénzügyminiszter-helyettese találkozott az amerikai pénzügyminisztérium nemzetközi pénzügyekért felelős államtitkárával, Robert Kaproth-tal május 5-én, hogy megvitassák a dollár/won piacot.

Washington kommunikációja szerint az USA nem törekszik a dollár gyengítésére a vámügyi tárgyalások részeként – ez valamelyest megnyugtatja a devizapiacokat, de továbbra is tartanak attól, hogy az amerikai kormányzat mégis egy ilyen stratégiát követ. A wonnal szembeni legfrissebb dollárgyengülés emlékeztetett a tajvani dollár e havi példátlan erősödésére. A dollár legutóbb több mint 0,8 százalékos mínuszban volt a wonhoz képest, 1 395,52-nél. 

Bár kevés a konkrétum, és ezek a megbeszélések egy folyamat részét képezhetik, a figyelem ismét az alulértékelt, az USA-val szemben nagy kereskedelmi többlettel rendelkező devizák felértékelődési lehetőségére irányul a gyengülő dollárkörnyezetben

 – írták a Goldman Sachs elemzői egy feljegyzésben.

Az azonnali piacon az arany ára 1,2 százalékkal unciánként 3 141,16 dollárra csökkent.

Kulcsfontosságú események, amelyek csütörtökön befolyásolhatják a piacokat:

Az Egyesült Királyság előzetes GDP-adata (I. negyedév)

Az euróövezet előzetes GDP-adata (I. negyedév)

Az Egyesült Államok kiskereskedelmi eladásai (április)

A Walmart gyorsjelentése

Jerome Powell, a Fed elnökének beszéde

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.