BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az Apple örökre megváltoztatja az iPhone-ok kinézetét – az MI-forradalom viszont még várat magára

A 2025-ös WWDC-n az Apple bemutatta a teljes operációs rendszercsaládra kiterjedő új Liquid Glass dizájnt, valamint új funkciókat az Apple Intelligence keretében, mint a valós idejű fordítás és az MI-alapú hívásszűrés. A vállalat visszafogott léptekkel halad az MI-integráció terén, ugyanakkor megnyitja platformját fejlesztők előtt, és együttműködést kezd az OpenAI-jal. Bár a Siri továbbra is fejlesztés alatt áll, az Apple stabil, adatvédelmet középpontba helyező stratégiával kíván lépést tartani a riválisokkal.

Az Apple 2025-ös Worldwide Developers Conference (WWDC) eseménye nem hozott forradalmi áttörést a mesterséges intelligencia terén, ám számos fontos fejlesztést és irányváltást jelentett be, melyek hosszú távon komoly hatással lehetnek az ökoszisztémára. A vállalat a dizájnmegújulásra, a fejlesztői rugalmasságra és a fokozatos, adatvédelmet előtérbe helyező MI-integrációra helyezte a hangsúlyt – miközben láthatóan kivár a nagyszabású MI-versenybe való teljes belépéssel.

Az Apple örökre megváltoztatja az iPhone-ok kinézetét – az MI-forradalom viszont még várat magára
Az Apple örökre megváltoztatja az iPhone-ok kinézetét – az MI-forradalom viszont még várat magára / Fotó: Camilo Concha

Liquid Glass és változás az operációs rendszerben

A WWDC egyik legnagyobb bejelentése az új Liquid Glass dizájn volt, mely minden Apple-eszköz operációs rendszerében megjelenik. Az áttetsző, valós idejű rendereléssel reagáló felületek a Vision Pro augmented reality eszköz világából merítenek ihletet. Az új megjelenés nemcsak vizuálisan friss, hanem funkcionálisan is dinamikusabb: a világos és sötét módhoz alkalmazkodva, a felhasználó mozgására is reagál.

A dizájnváltás érinti a kezelőfelületek alapvető elemeit, tehát gombokat, csúszkákat, menüsávokat, oldalsávokat és navigációs sémákat.

A fejlesztők már meg is kapták az új API-kat, hogy időben felkészülhessenek az őszi éles bevezetésre.

Az Apple egy másik jelentős lépésként átnevezi az operációs rendszereit, melyek mostantól a megjelenés évét viselik majd. Így például az iPhone következő szoftverfrissítése nem iOS 19, hanem iOS 26 néven jelenik meg. A lépés célja az egységesítés és az évenkénti kiadási ciklusok átláthatóbbá tétele.

Apple Intelligence: fókuszban a használhatóság és az adatvédelem

Habár sokan látványos MI-újdonságokra számítottak, az Apple idén is inkább fokozatos, felhasználóközpontú fejlesztéseket jelentett be az Apple Intelligence égisze alatt. Ezek közül kiemelkedik:

  • élő nyelvi fordítás üzenetekben, FaceTime-ban és telefonhívások során – az egyik félnek sem szükséges iPhone-t használnia,
  • Workout Buddy, egy új fitneszalkalmazás, mely MI-generált hanggal edzés közben kommunikál,
  • Call Screening funkció: ismeretlen hívás esetén az iPhone automatikusan válaszol, lekérdezi a hívás célját, és szövegesen továbbítja a felhasználónak.

Emellett a vállalat lehetővé teszi, hogy külső fejlesztők hozzáférjenek a készülékeken futó nagy nyelvi modellekhez, és integrálják azokat saját alkalmazásaikba. Fontos hangsúly, hogy a felhasználók dönthetnek arról, megosztják-e adataikat ezekkel az appokkal – tovább erősítve az Apple adatvédelmi pozícióját.

OpenAI-partnerség és a Siri-hiány

Az Apple új együttműködést jelentett be az OpenAI-val: a ChatGPT technológiája bekerül az Image Playground nevű alkalmazásba, mely így képgenerálási lehetőségeket kínál – felhasználói engedélyhez kötött adatmegosztással. Ez az első lépés az Apple nyitása felé a külső MI-partnerségek világában, mely a versenytársakkal szembeni lemaradás ledolgozásának fontos eszköze lehet.

A konferencia egyik legnagyobb hiányossága ugyanakkor a Siri-frissítések elmaradása volt.

A tavaly beígért dinamikusabb, személyesebb asszisztens fejlesztéseit egyelőre nem sikerült bevezetni. Craig Federighi szoftverfejlesztési alelnök szerint ezek még „nem érték el a szükséges minőségi szintet”.

A bejelentések után az Apple részvényei 1,5 százalékot estek, ami jól mutatja a befektetői várakozásokat az MI-verseny kapcsán. Elemzők szerint az Apple még mindig „óvatosan, de tudatosan halad”, és elképzelhető, hogy a jövőben nagyobb MI-felvásárlásokra is sor kerül, ha a vállalat gyorsítani akar a mesterséges intelligencia stratégiáján.

Megrepedt az Apple növekedési sztorija – két fronton is gond van a szolgáltatásokkal

Az Apple szolgáltatási üzletágát két friss fejlemény is megrázta: egy amerikai bíróság szerint a cég megsértette a korábbi App Store-döntést, miközben 22 év után először csökkent a Safari-keresések száma. A befektetők aggodalommal figyelik, hogy ezek a jelek megtörhetik-e a magas nyereségtartalmú szolgáltatási szegmens eddigi lendületét. Ha a növekedésbe vetett hit meginog, az Apple-árfolyam sem marad érintetlen.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.