BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Méregdrága lesz Görögországban mobiltelefonálni, erre figyeljünk, ha nincs kidobni való eurónk

Fontos változások jönnek a közlekedési szabályokban. Görögország a rossz baleseti statisztikák miatt sok szigorítást vezetett be. A turistákat is érintik.

Június elejével gyakorlatilag beköszöntött a nyár, a májusi hűvös idő is látszólag már a múlté. Sokan vannak, akik a kellemes nyári időt nem klimatizált otthonaikban, vagy épp a Balatonon szeretnék tölteni, hanem külföldi nyaralásban gondolkodnak. A magyarok számára közkedvelt úti cél a tengerpart, azon belül is az egyik legnépszerűbb Görögország.

Athén, Görögország
közlekedés
Görögország változtat a közlekedési szabályokon / Fotó: Shutterstock

Bár a turizmus az ország egyik fő bevételi forrása, és évről évre rengetegen keresik fel Görögországot a világ minden pontjáról, mégis vannak olyan szabályok, amelyekre turistaként nagyon oda kell figyelni, vagy kellemetlen meglepetés ér minket. Ezeket gyűjtötte csokorba a Handelsblatt cikke.

A visszatérő vendégek számára jelentős változás, hogy az athéni parlament döntése értelmében a héten új közúti közlekedési szabályokat vezetnek be. Ennek oka az ország kedvezőtlen baleseti statisztikája, különösen a halálos balesetek számát tekintve.

Vezetés közben mobilozni és bukósisak nélkül motorozni veszélyes

Az új szabályozás értelmében, ha valakit rajtakapnak, hogy mobiltelefont használ a volánnál,

  • 350 eurót (mintegy 140 ezer forint) kell fizetnie, és 30 napra bevonják a jogosítványát.
  • Második alkalommal a bírság 1000 euró (400 ezer forint), a jogosítványt pedig hat hónapra függesztik fel.
  • A harmadik alkalom pedig már 2000 eurós (800 ezer forint) bírsággal, és egyéves vezetéstől eltiltással jár együtt.

Ugyanezek a büntetési tételek vonatkoznak azokra is, akiket bukósisak nélkül motorozáson kapnak.

A Görög Közlekedési Szövetség becslése szerint minden ötödik motoros sisak nélkül közlekedik. Ez a statisztikákon is látszik, ugyanis a motorkerékpárosok aránya a halálos közúti balesetet szenvedők között 38 százalék, miközben az EU-átlag 18 százalék. A motoros halálos áldozatok több mint kétharmada nem viselt sisakot.

Érkezik a sebességkorlátozás

Az új görög KRESZ a sebességkorlátozásokon is szigorít. A jövőben a szűk sikátorokban és utcákban 30 kilométer per óra, a városközpontok főútjain pedig 50 kilométer per óra lesz a sebességhatár. Ezzel szemben az autópályákon emelik a maximális sebességet, az eddigi 130 kilométer helyett 140 kilométer lesz megengedett.

A bírságok a sebességhatár túllépésétől függően változnak, a csúcspont 8000 eurós (3,2 millió forint) bírság és négyéves vezetéstől való eltiltás lesz, ezt azok érdemelhetik ki, akik 200 kilométer per óránál nagyobb sebességgel száguldoznak az utakon.

Különösen szigorú büntetésekkel sújtja a törvény a rögtönzött utcai versenyzést és a közutakon tanúsított agresszív magatartást, például a verekedést. A törvény 2000 eurós pénzbírságot és egyéves eltiltást ír elő az első szabálysértésért. Ismételt elkövetés esetén a büntetés 4000 euró és két év vezetéstől való eltiltás, harmadik alkalommal pedig 8000 eurós bírság és négy év jogosítványbevonás jár.

Súlyosan szankcionálják az ittas vezetést

Az új szabályozás szerint tilos a dohányzás a volánnál 12 év alatti gyermekek jelenlétében. Az ittas vezetés határértéke pedig 0,5 ezrelék lesz. Akit ennél magasabb alkoholszinttel csípnek nyakon, az 1000 eurós (400 ezer forint) bírságra és a vétség súlyosságától függően akár tíz évig terjedő vezetéstől való eltiltásra számíthat.

Erre figyeljünk turistaként Görögországban

A szakértők azt tanácsolják, hogy ha autóval utazunk Görögországba, akkor mindenképpen érdemes teljes körű utasbiztosítást kötni. A hatóság adatai alapján ugyanis a görög utakon közlekedő, mintegy 8 millió járműből körül-belül 500 ezer nem rendelkezik kötelező biztosítással. A kormány azt tervezi, hogy fellép ez ellen is, azonban addig érdemes megelőzni a bajt, hiszen sokba kerülhet egy baleset akkor is, ha nem mi vagyunk a hibásak.

Nemcsak személyautóval, hanem lakóautóval is fontos a körültekintés. 2025 eleje óta ugyanis tilos 24 óránál hosszabb ideig bárhol parkolni lakóautóval. Ez alól csak a kifejezetten lakóautók számára kijelölt kempingek vagy parkolók jelentenek kivételt.

A szabálysértésekért itt is magas bírságokat szabnak ki, ugyanis utasonként 300 euróra (120 ezer forint) lehet megbírságolni a lakóautózókat. Ha a kempingező felszólal a bírság ellen, vagy megpróbál kereket oldani, akkor akár 3000 eurós (1,2 millió forint) pénzbírságra és akár három hónap börtönbüntetésre is számíthat.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.