Londonban megkezdődtek az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi tárgyalások, amelyeken az Egyesült Államok jelezte, hogy hajlandó feloldani bizonyos technológiai exportkorlátozásokat, cserébe biztosítékot nyújt arra, hogy Kína enyhíti a ritkaföldfém-szállítmányok korlátozásait.
A Bloomberg hírügynökség beszámolója szerint, hétfőn helyi idő szerint délután 1 óra után kezdődött találkozó várhatóan késő estig tart, és szükség esetén kedden is folytatódhat. A Trump-adminisztráció arra számít, hogy „a londoni kézfogást” követően „az Egyesült Államok exportkorlátozásai enyhülnek, és Kína nagy mennyiségben szabadítja fel a ritkaföldfémeket” – mondta Kevin Hassett, a Fehér Ház Nemzetgazdasági Tanácsának vezetője a CNBC-nek.
Hassett washingtoni kijelentései a legvilágosabb jelzést adták arra vonatkozóan, hogy az Egyesült Államok hajlandó ilyen engedményt tenni, bár hozzátette, hogy az Egyesült Államok nem fogja belefoglalni a megállapodásba az Nvidia Corp. által gyártott legkifinomultabb amerikai chipeket, amelyeket a mesterséges intelligencia (MI) működtetésére használnak.
„Nem a nagyon-nagyon csúcskategóriás Nvidia-cuccokról beszélek” – mondta Hassett, hozzátéve, hogy az MI-szolgáltatások betanításához használt Nvidia H2O-csipekre vonatkozó korlátozásokat nem oldják fel. „Más félvezetők lehetséges exportkorlátozásairól beszélek, amelyek szintén nagyon fontosak számukra.”
Az amerikai részvények árfolyama kismértékű nyereség és veszteség között ingadozott, a hongkongi kínai részvények pedig bikapiacra léptek, mivel egyes befektetők reményüket fejezték ki, hogy a tárgyalások a kereskedelmi feszültségek enyhülését jelzik.
Az egy hónappal ezelőtti találkozó óta sorra kerülő első tárgyalási forduló célja a bizalom helyreállítása abban, hogy mindkét fél betartja Genfben tett ígéreteit. A megbeszélések során Washington és Peking megállapodott abban, hogy 90 napra csökkentik a bénító vámokat, hogy időt adjanak a kereskedelmi egyensúlyhiány kezelésének módjainak kidolgozására, amelyet a Trump-adminisztráció a tisztességtelen versenyfeltételeknek tulajdonít.
A genfi találkozót követő zűrzavar Kína ritkaföldfémexport-engedélyezési folyamatával kapcsolatban, az Egyesült Államok technológiai szállítmányokra vonatkozó korlátozásaival és Washington kínai diákvízumokkal szembeni közelmúltbeli szigorával együtt rávilágít a Kína és az Egyesült Államok közötti megállapodások összetettségére.
„Túl sok mindent hagytak nyitva arra, hogy szabadon értelmezhessék” – mondta Josh Lipsky, az Atlanti Tanács nemzetközi gazdaságért felelős elnöke. Az Egyesült Államok és Kína „csak vissza akarnak térni oda, ahol Svájcban voltak, még néhány papíron lévő megállapodással, hogy valóban megértsék, mi lesz engedélyezett, mi lesz megengedett, és mi nem” – tette hozzá.
Úgy tűnik, hogy Donald Trump elnök és Hszi Csin-ping, az Egyesült Államok elnöke közötti múlt heti telefonbeszélgetés új lendületet adott a tárgyalások felélesztésének és a megállapodás elérésének.
Hétfőn a londoni Lancaster House-ban Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter, Howard Lutnick kereskedelmi miniszter és Jamieson Greer, az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője találkozik a He Lifeng alelnök vezette kínai delegációval.
Lutnick kinevezése, aki a fejlett technológia értékesítésének korlátozásáért felelős, azt jelzi, hogy Trump hajlandó lehet megfontolni néhány olyan korlátozás visszavonását, amelyek veszélyeztetik Kína hosszú távú növekedési ambícióit, a technológiai kellékektől kezdve a sugárhajtómű-alkatrészekig.
Az USA és Kína közötti kereskedelmi feszültségek idén fokozódtak, miután Trump megemelte a kínai árukra kivetett vámokat, ami Peking válaszlépéseit váltotta ki. Ez mindkét gazdaságban nehézségeket okozott, beleértve az adatok torzulását és a bizonytalanságokat a vállalkozások számára, akik megpróbálnak eligazodni a kereskedelempolitika hirtelen változásaiban.
Hétfőn korábban a kínai kormány adatai szerint az export a vártnál kisebb mértékben nőtt a múlt hónapban, mivel az Egyesült Államokba irányuló szállítmányok több mint öt éve nem látott mértékű visszaesése ellensúlyozta a más piacokról érkező erős keresletet.
Az Egyesült Államokban a munkahelyteremtés májusban mérséklődött, és az előző hónapok adatait lefelé korrigálták, ami azt jelzi, hogy a munkaadók óvatosak a növekedési kilátásokkal kapcsolatban. Trump vámtarifái bizonytalanságot és késedelmeket okoznak az amerikai gyártóknak, különösen a középnyugaton, ami kihatással van beruházási és termelési terveikre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.