Putyin nevet a markába: Oroszország már az első napon hatalmas pénzt keresett az izraeli–iráni háborún
Az iráni nukleáris létesítmények és más célpontok elleni izraeli támadások tovább fokozták a feszültséget a Közel-Keleten, ami az olaj piacán is érezhető nyomot hagyott. A nyersanyag ára éles emelkedésbe kezdett a légicsapások után, ami természetesen az olajtermelő cégek részvényeinek árfolyamán is látható.

Az olajárak emelkedése a moszkvai tőzsdén is érezhető volt, ahol a legnagyobb orosz olajcégek értéke alig három óra alatt 550 milliárd rubellel (2400 milliárd forint) nőtt – írja az Ekonomicsna Pravda.
Az izraeli bombázás legnagyobb nyertesei a következő orosz olajcégek voltak:
- a Rosznyeft 247 milliárd rubellel növelte értékét egy 5,7 százalékos ralinak köszönhetően,
- a Lukoil 2,8 százalékos erősödése a cég piaci kapitalizációjának 120 milliárd rubeles növekedését jelenti,
- a Gazprom Nyeft 3,7 százalékkal, vagyis 110 milliárd rubellel növelte értékét,
- a Szurgutnyeftgaz részvényei 1,6 százalékot emelkedtek, 10 milliárd rubellel növelve a cég értékét,
- a Tatnyeft 3,3 százalékos drágulása 64 milliárd rubelt adott a cég értékéhez.
Fontos azt is megjegyezni, hogy az olajárak ugrásszerű emelkedése nemcsak az orosz tőzsdei olajcégek kilátásait javítják, de az orosz költségvetés bevételeit is, így Moszkva számára az izraeli támadás megkönnyíti az ukrajnai háború finanszírozását is. Ugyanakkor Oroszország nemrég kötött stratégiai együttműködésről szóló megállapodást Iránnal, ám ez nem jelent katonai szövetséget a két ország között.
Izraeli–iráni háború
Ahogy arról a Világgazdaság a nap folyamán tudósított, Izrael péntek hajnalban nagyszabású légicsapásokat mért Iránra, egyebek mellett atomlétesítményeket, ballisztikusrakéta-gyárakat és katonai parancsnokokat vett célba.
A helyi beszámolók szerint az izraeli hadsereg pénteken napközben második hullámban is légi csapásokat hajtott végre az iráni Tabriz és Siráz városában. A közösségi médiában megosztott felvételeken mindkét városban füstoszlopok emelkedtek a levegőbe.
Péntek hajnalban 200 izraeli vadászgép vett részt a csapásokban, amelyek több mint száz iráni célpontot értek el – közölte Effie Defrin dandártábornok, a hadsereg szóvivője.
Izrael újra megtámadta Iránt: atomlétesítményt és repülőteret is eltalált
Az izraeli hadsereg pénteken második hullámban is megtámadta Iránt, a célpontok között szerepeltek repülőterek, rakétagyárak és nukleáris létesítmények is. A támadások következtében az iráni Forradalmi Gárda vezetői és több atomtudós is meghalt. Donald Trump szerint Iránnak addig kell megegyeznie vele, míg van miről.



