Kína földi űrkörnyezet-figyelő műszerhálózata, a Chinese Meridian Project (CMP) pénteken sikeresen átment az országos szintű ellenőrzés második fázisán is – jelentette a kínai állami média. A projektet a kínai állami űrkutatási központ vezeti. Első fázisa 2008-ban kezdődött, majd 2012-ben fejeződött be, második fázisa pedig 2019 novemberében kezdődött meg.
A CMP a világ első olyan átfogó földi megfigyelőrendszere, amely képes lefedni a Nap–Föld térséget a Nap légkörétől a Föld-közeli világűrig. A Nap–Föld tér az a fő terület, ahol az ember űrtevékenységet folytat és a világűrt használja. A projekt célja, hogy az ebben a térben lévő űridőjárást és az általa okozott esetleges kockázatokat, mint a műholdak meghibásodását, kommunikációs zavarokat, navigációs eltéréseket, illetve az energiaellátás megszűnését előre jelezzék ezekkel a korai figyelmeztető szolgáltatásokkal, elősegítve ezáltal az űrtevékenységet.
A kínai média beszámolói szerint a CMP második fázisa egy sor fejlett eszközből áll. A próbaüzem alatt már összegyűjtöttek számos különféle megfigyelési adatokat, megörökítette például a rendszer a 2024 májusában bekövetkezett szuper geomágneses vihart, emellett rögzítette a Nap–Föld űrkörnyezet naptevékenységre adott válaszának teljes folyamatát is.
A közlés szerint Kína elindítja az úgynevezett nemzetközi meridiánkör programot is, amelynek célja, hogy a Nap–Föld űrkörnyezetet minden szélességi fokon, minden időjárási viszony mellett éjjel-nappal megfigyelhessék a kutatók.
Nem csak Kína aktív az űriparban, az Egyesült Államok és az Európai Unió is egyre nagyobb figyelmet fordít a világűr felé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.