A Pentagon leállította több légvédelmi rakéta és precíziós fegyver szállítását Ukrajnának, mivel a hadsereg saját készleteinek kritikus csökkenésétől tart – jelentette több, az ügyet ismerő forrás. A döntést Elbridge Colby, a védelmi minisztérium politikai vezetője kezdeményezte, miután felmérték az amerikai fegyverraktárak állapotát, és aggodalomra okot adó hiányokat találtak.
A szállítások felfüggesztéséről már június elején megszületett a döntés, de csak most lép életbe – éppen akkor, amikor Ukrajna egyre hevesebb orosz rakétatámadásokat próbál visszaverni, köztük a háború eddigi legnagyobb drón- és rakétacsapását.
Az érintett fegyverek között Patriot légvédelmi rendszerhez való rakéták, Hellfire rakéták, valamint más precíziós eszközök is szerepelnek, melyeket Ukrajna az F–16-os vadászgépeiből és drónjaiból indít.
A Fehér Ház szóvivője, Anna Kelly a döntést így kommentálta: „Ez az amerikai érdekek elsőbbségét szolgálja a világban nyújtott katonai támogatások újraértékelése alapján. Az Egyesült Államok haderejének ereje nem kérdés – kérdezzék csak meg Iránt.” Marcy Kaptur, az ukrán ügyekkel foglalkozó kongresszusi csoport társelnöke élesen bírálta a döntést: „Ha ez igaz, akkor Colby lépése sok ukrán katona és civil halálához vezethet” – írja a Politico.
A támogatás eddig két csatornán érkezett: egyrészt a meglévő amerikai készletek lecsapolásával (amit később visszapótolnak), másrészt a Ukrainian Security Assistance Initiative keretében megrendelt új fegyverekkel. Az Egyesült Államok ebben a programban közvetlenül amerikai hadiipari cégektől vásárol fegyvereket Ukrajna számára. Ezeket a szerződéseket még a Biden-kormány kötötte, a szállítások pedig folyamatosan érkeznek.
A Trump-adminisztráció eddig nem kért újabb Ukrajna-segélyt a kongresszustól, de a korábban jóváhagyott hatvanegymilliárd dolláros csomagból még néhány hónapig van elegendő forrás.
A Trump-kormány jelenleg Izrael és más szövetségesek támogatására is felhasználja ezeket a forrásokat.
A Pentagon már február óta három csoportba sorolja a lőszereket aszerint, mennyire kritikus a készlethiány. Március óta többször javasolták a szállítások szüneteltetését, különösen azokét, amelyekre Jemenben is szükség lehetett. Egyes fegyvereket az Egyesült Államok vagy Izrael készleteinek visszapótlására szánnak, így Ukrajna egyelőre nem kapja meg őket.
Oroszország vasárnapra virradó éjjel újabb nagyszabású légitámadást indított Ukrajna ellen, több mint 500 drónnal és rakétával. Az ukrán hadsereg szerint hatan megsérültek, és elvesztettek egy F–16-os vadászgépet is, amely hét célpont megsemmisítése után zuhant le. A támadások Lvivtől Cserkaszijig több régiót érintettek, lakóépületeket, ipari létesítményeket és kritikus infrastruktúrát is ért találat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.