A Google – az Alphabet Inc. leányvállalata – olyan változtatásokat tervez a keresőfelületén, amelyek a rivális vásárlási és utazási platformokat helyezik előtérbe. A cél: megfelelni az Európai Unió digitális piacokról szóló törvényének (DMA) és elkerülni a milliárdos büntetéseket – értesült a Bloomberg. A terv értelmében a Google keresési találatainak tetején, egy mezőben rangsorolt lehetőségek jelennek majd meg az ár-összehasonlító cégek weboldalairól – mondták a névtelenséget kérő személyek, mivel a javaslat még nem nyilvános.
A tervek szerint a Google találati listája tetején egy új doboz jelenik meg, amelyben ár-összehasonlító oldalak (például Booking, Expedia) ajánlatai szerepelnek rangsorolva. A felhasználók ezekre a versenytárs oldalakra navigálhatnak, vagy közvetlenül a szálláshely, légitársaság oldalára is kattinthatnak.
Egy legördülő menüből további lehetőségek is elérhetők lesznek – beleértve a Google saját ár-összehasonlító szolgáltatásait is. Egy másik változat szerint egyszerű listaként is megjelenhetnek a közvetlen linkek a kereskedők vagy utazási szolgáltatók weboldalaira.
Az Európai Bizottság márciusban figyelmeztette a Google-t, hogy a Google Flights és más saját szolgáltatások előnyben részesítése sérti a DMA-t, és komoly pénzbírsággal járhat. Tavaly már elvesztett egy pert, amelyben 2,4 milliárd eurós büntetést szabtak ki a verseny torzítása miatt.
A DMA célja, hogy megakadályozza a technológiai óriások piaci erőfölényének visszaélésszerű alkalmazását. A szabályozás tiltja a saját szolgáltatások előnyben részesítését, és korlátozza a személyes adatok összevonását különböző platformokon. A bírság akár az éves globális árbevétel 10 százaléka, ismételt vétség esetén 20 százaléka is lehet.
A Google korábban már módosított az EU-s keresési eredményeken, hogy több összehasonlító oldal jelenhessen meg. Most azonban a rivális szolgáltatások kerülnek a legelőkelőbb helyre, megelőzve a Google saját mezőit is.
Nem a Google az egyetlen célpont:
Az uniós fellépés komoly feszültséget keltett az USA-val. A Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsának szóvivője, Brian Hughes „gazdasági zsarolásként” minősítette a DMA-bírságokat. Mindez akkor történik, amikor az EU és az USA kulcsfontosságú kereskedelmi megállapodásokról tárgyal – miközben Donald Trump elnök tarifákkal fenyegette meg az amerikai partnereket.
Mint a Világgazdaság korábban megírta, Donald Trump kormánya július 9-ig több mint száz országnak küldi ki a vámtarifákról szóló hivatalos levelet, amelyek akár 70 százalékos adóval is sújthatják az exportot az Egyesült Államokba. A cél: nyomást gyakorolni a kereskedelmi megállapodásokra.
A VG korábban arról is beszámolt, hogy a Google számára kedvezőtlen fordulatot vett a küzdelem az Európai Unió által kiszabott 4,1 milliárd eurós versenyjogi bírság ügyében. Juliane Kokott, az EU Bíróságának főtanácsnoka jogi véleményében arra jutott, hogy a szabályozó hatóság helyesen büntette meg a vállalatot az Android-ökoszisztéma piaci hatalmának jogellenes kihasználása miatt
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.