BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Újra bevonulnak a gazdák Brüsszelbe: az európai agrárszervezetek felvonulást szerveznek jövő szerdára

Forronganak az európai agrártermelők az Európai Bizottság mezőgazdasággal kapcsolatos tervei miatt. A gazdálkodókat és szövetkezeteiket képviselő Copa-Cogeca – amelynek magyar tagja az agrárkamara – jövő hétre szimbolikus felvonulást szervez Brüsszelbe a közös agrárpolitika védelmében.

Az európai mezőgazdaság szimbolikus felvonulásaként határozták meg a szervezők a jövő hét szerdán kora délutánra összehívott rendezvényt, amely az EU költségvetésére és a jövőbeli közös agrárpolitika (KAP) fontosságára kívánja felhívni a figyelmet. A menet a Place du Luxembourgról indul, és a Berlaymont épület előtt, vagyis az Európai Bizottság brüsszeli központjánál tart egy megállót.

Daily Life In Brussels, közös agrárpolitika
Az Európai Bizottság épülete elé vonulnak a gazdák a közös agrárpolitika védelmében / Fotó: NurPhoto via AFP

A Copa-Cogeca és az FWA a megmozdulással azt kívánják nyomatékosítani, hogy egy olyan időszakban, amikor Európa átfedő kihívásokkal néz szembe – a geopolitikai instabilitástól és a gazdasági vagy jogi bizonytalanságtól kezdve az éghajlatváltozáson át a változó globális kereskedelmi dinamikáig –, egy dolog világos: az élelmezésbiztonság az biztonság. Vagyis az EU nem érhet el valódi stratégiai autonómiát mezőgazdasági ágazatának biztosítása nélkül.

Ennek a biztonságnak az alapköve egy erős, közös és jól finanszírozott agrárpolitika

– nyomatékosították.

Védendő a közös agrárpolitika

Ez azonban szerintük veszélyben van, mert az Európai Bizottság javaslata, miszerint az uniós finanszírozást egyetlen alapba kellene központosítani, kínálhat ugyan bizonyos költségvetési rugalmasságot, de azzal a kockázattal jár, hogy a közös agrárpolitikát egy tágabb, kevésbé fókuszált, kevesebb garanciát nyújtó és közös jövőkép nélküli keretbe oldja fel.

A szervezők szerint a kétpilléres KAP egyetlen nemzeti programozási modellel való felváltása

  • gyengítené az egységes piacot,
  • késleltetné az alapvető beruházásokat és
  • jelentős egyenlőtlenségeket teremtene a tagállamok között, mindezt
  • a gazdálkodók jövedelmének veszélyeztetése,
  • a fenntarthatóság aláásása és
  • az agrár-élelmiszerlánc stabilitásának veszélyeztetése mellett,

még az EU határain túl is.

A Copa-Cogeca hangsúlyozza, hogy az uniós költségvetés nem csupán technikai vita, hanem kulcsfontosságú politikai kérdés, különösen a mezőgazdaság számára. Az európai mezőgazdaságot támogató egyértelmű és védett költségvetési sor nélkül az európai agrárpolitika kártyavárként omolhat össze. Az uniós mezőgazdasági ágazattól megkövetelt többszörös – környezeti, digitális és gazdasági – átmenetek csak megfelelő finanszírozás esetén valósíthatók meg. 

Hiányolják a konzultációt

Ezért nem fogadhatják el a KAP egyetlen alapba való feloldását, a további újraállamosítás felé tett bármilyen lépést vagy a következő KAP-ra vonatkozó, júliusban a 2027 utáni többéves pénzügyi kerettel (MFF) együtt benyújtott elhamarkodott javaslatot – közölték. Nyilatkozatuk szerint különösen az erőforrások tisztázása, illetve a mezőgazdasági ágazattal folytatott megfelelő konzultáció nélkül nem tehetik ezt meg.

Agrárháború Brüsszelben: a támogatások jövője a tét
A közös agrárpolitika pénzeszközeinek a leginkább hátrányos helyzetű ágazatokhoz és régiókhoz kell eljutniuk – mondta a mezőgazdaságért felelős uniós biztos az Európai Parlamentben. A 2027 utáni közös agrárpolitika irányairól szóló vitában Dömötör Csaba, a Fidesz EP-képviselője a megszorításokról kérdezte a biztost.

A Copa és a Cogeca együtt a gazdálkodók és a mezőgazdasági szövetkezetek egységes hangjaként határozza meg magát, amely azt biztosítja, hogy az EU mezőgazdasága fenntartható, innovatív és versenyképes legyen, miközben garantálják az élelmiszer-biztonságot 500 millió ember számára Európa-szerte. A honlapján szereplő adatok szerint 23 millió európai termelő és 22 ezer mezőgazdasági szövetkezet képviseletéért felelős a Copa-Cogeca közel száz teljes jogú taggal és több mint harminc partnerszervezettel. Magyar tagja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. Mint emlékezetes, a gazdák tavaly év elején traktorokkal vonultak be Brüsszelbe az erőteljesebb nyomásgyakorlás érdekében.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.