BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több milliárd forintért kelt el a legnagyobb marsi meteorit

A Földön fellelt legnagyobb marsi eredetű meteorit 5,3 millió dollárért cserélt gazdát egy New York-i aukción. A 24,5 kilós, 38 centiméteres kődarabot 2023 novemberében találták meg Nigerben, és ritkasága miatt a tudományos világ is figyelemmel kíséri. A különleges lelet mind méretében, mind árban új csúcsot állított fel a marsi meteoritok történetében.

Több mint 5,3 millió dollárért (nagyjából 1,9 milliárd forintért) talált új gazdára a Földön valaha felfedezett legnagyobb marsi meteoritdarab egy New York-i árverésen – jelentette be a Sotheby’s aukciósház. Az NWA 16788 névre keresztelt, rozsdásbarnás színű, 24,5 kilogrammos kődarabot 2023 novemberében fedezték fel Niger egyik távoli, sivatagos régiójában.

Több milliárd forinttért kelt a legnagyobb marsi meteorit
Több milliárd forinttért kelt a legnagyobb marsi meteorit / Fotó: AFP

A 38 centiméter hosszú meteorit nem csupán mérete miatt különleges: a Sotheby’s tudományos és természettörténeti részlegének alelnöke, Cassandra Hatton szerint „a világon ez a legnagyobb darab Mars, amely valaha eljutott a Földre” – írja a BBC. Hangsúlyozta, hogy a valószínűsége annak, hogy egy ilyen méretű marsi meteorit áthatoljon a Föld légkörén, szárazföldre zuhanjon, majd épségben megtalálják – gyakorlatilag elenyésző. Tekintettel arra, hogy a bolygónk felszínének mintegy 70 százalékát óceán borítja, óriási szerencse kellett ahhoz is, hogy a kőzet szárazföldre hulljon és begyűjthető legyen.

A marsi eredetű meteoritok rendkívül ritkák: mindössze körülbelül 400 ilyet sikerült azonosítani eddig a Földön.

Az NWA 16788 ehhez képest valódi szenzáció, ugyanis 70 százalékkal nagyobb, mint a korábban ismert legnagyobb marsi kőzetdarab. Az aukció során az induló ár 4,3 millió dollár volt, ám a vevő a járulékos díjakkal és adókkal együtt végül 5,3 millió dollárt (1,8 milliárd forint) fizetett a különleges leletért. A vásárló személyazonosságát és a kőzet további sorsát nem hozták nyilvánosságra.

A meteorit egy nagyobb tudományos és természettörténeti aukció keretében került kalapács alá. Ugyanitt kelt el 26 millió dollárért (9 milliárd forint) egy késő jura kori Ceratosaurus csontváza, valamint 1,4 millió (közel 500 millió forint) dollárért egy Pachycephalosaurus koponya is – ezzel a szerdai aukció a közelmúlt egyik legnagyobb szabású őslénytani és űrtörténeti eseményévé vált.

Vizet találtak a Marson: rátalálhattak a bolygó eltűnt óceánjára

Egy kínai vezetésű nemzetközi kutatócsoport a NASA InSight szondájának szeizmikus adatait elemezve bizonyítékot talált arra, hogy folyékony víz lehet a Mars felszíne alatt, alig 5-8 kilométer mélyen. A felfedezés szerint ez a vízréteg akkora, mintha az egész bolygót egy több száz méter mély óceán borítaná. A kutatást kínai állami szervek finanszírozták, költségvetése több millió dollárra tehető.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.