BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fordulat az európai napelemek piacán: egy évtizede nem történt ilyen

Véget ért a régóta tartó fellendülés, miután az államok visszavettek a támogatásokból. Az új napelemek telepítésének növekedési üteme már tavaly lelassult, idén pedig a visszájára is fordult.

Egy évtized óta először fordulhat elő, hogy az Európai Unió kevesebb új napelemes kapacitást állít szolgálatba, mint a megelőző évben a SolarPower Europe iparági szervezet csütörtökön közzétett adatai szerint.

Solar panel cleaning at a solar farm in Avila, Spain.
A lakossági napelemek telepítése esett vissza főként, miután csökkentek az állami támogatások / Fotó: Emilio Parra Doiztua / Bloomberg

Ez rámutat a változó politikai prioritásokra a kontinensen, a tagállamok sora csökkenti a zöldítésre fordított pénzt és a tiszta energia támogatását, miután a kifeszített költségvetésekből inkább a helyi ipar támogatására és a fegyverkezésre költenek.

Véget ért a napelemek terjedésének robbanásszerű növekedése

A SolarPower Europe adatai szerint az idei évben csak 64,2 gigawatt új napelemes kapacitást állíthatnak fel az unióban, ami 1,4 százalékkal kevesebb a tavalyi 65,1 gigawattos értéknél. 2015 óta először eshet vissza a növekedés üteme – írja a Reuters, felidézve, hogy a napelemes kapacitás növekedése 2023-ban még 51 százalékos volt, igaz, tavaly mindössze 3 százalékra lassult.

EU Solar Power Growth Is Set for First Decline Since 2016
Fotó: Solar Power Europe

Ennek ellenére a múlt hónapban a napelemek adták az EU áramtermelésének a 22 százalékát, amivel a legnagyobb hozzájárulói voltak a villamos energia termelésének. 

A mostani telepítési ütem azonban azt jelenti, hogy az EU 27 gigawattal elmaradhat a 2030-ra kitűzött, 750 gigawattos céltól, 

ami a klímacélok és az orosz fosszilis tüzelőanyag kiváltása szempontjából egyaránt fontos.

A napelemek felállítása főként amiatt esik vissza, hogy háztartási napelemes rendszerekből kevesebbet telepítettek. Ez a szektor az új kapacitások mindössze 15 százalékát adhatja idén, szemben a 2020–2023 között jellemző 30 százalékos aránnyal. Németország és Franciaország egyaránt csökkentette a háztartási rendszerekből érkező áram betáplálási árát, és Hollandia is csökkentette a lakossági termelők támogatását.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.