A brit vendéglátó szektor figyelmeztet: az elszálló adók és költségek miatt idén akár 378 pub is végleg lehúzhatja a rolót. A brit sörfőzdéket és pubokat képviselő szakmai szervezet, a British Beer and Pub Association (BBPA) szerint 2025-ben naponta egy pub zárhat be Angliában, Skóciában és Walesben, összesen 378 egység megszűnésével és 5600 munkahely elvesztésével számolnak. Ez a tavalyi 350 bezárásnál is több, és folytatódhat a 2000 óta tartó negatív trend, amelynek során már több mint 15 ezer pub tűnt el végleg a brit utcákról.
A BBPA szerint a bezárási hullám egyik fő oka a vállalkozásokat sújtó magas adóteher, különösen az ingatlanalapú üzleti adó (business rates). Ezeket az adókat az ingatlan „bérleti értékén” alapuló becslés szerint számítják ki, ami különösen hátrányos a történelmi, értékes épületekben működő, ugyanakkor alacsony haszonkulccsal dolgozó pubok esetében. A szervezet arra is felhívta a figyelmet, hogy
a sör után fizetendő jövedéki adó és áfa miatt minden elköltött 4 fontból 1 közvetlenül az államkasszába kerül.
Tovább növeli a terheket a munkáltatói társadalombiztosítási járulék (NIC) emelése, valamint az új hulladékkezelési szabályok is, amelyek miatt a kocsmák évi plusz 60 millió fonttal kénytelenek számolni – főként az üvegpalackok újrahasznosítása miatt. „A pubok jól forgalmaznak, de a bevétel nagy része azonnal visszafolyik az adókba és a számlákba. Sok helynek esélye sincs profitot termelni, így kénytelenek végleg bezárni” – mondta Emma McClarkin, a BBPA vezérigazgatója.
Bár a költségnyomás egyre súlyosabb, a tavaszi és nyári jó idő enyhén javította az iparág hangulatát: a Young’s nevű pubhálózat 7 százalékos forgalomnövekedésről számolt be év eleje óta. A cég ugyanakkor továbbra is 11 millió fontos költségnövekedéssel számol az infláció és a minimálbér-emelések miatt. Közben a parlamenti bizottságokban is egyre több szó esik a problémáról.
A vendéglátóipari vezetők szerint az energiaárak még mindig kétszer magasabbak, mint a 2022-es válság előtt,
a kisvállalkozások pedig nehezen tudják érvényesíteni ezeket a többletköltségeket az árakban. A BBPA szerint még nem késő változtatni: a kormánytól valódi üzleti adóreformot, az EPR és munkáltatói költségek mérséklését, valamint a söradók csökkentését kérik. „Nem kivételezést kérünk – csak azt, hogy a brit pubkultúra gazdasági és társadalmi értékét végre ne lehetetlenítse el az adórendszer” – zárta nyilatkozatát McClarkin.
Kibővítik a kocsmatámogatást – egyre többen igényelhetnek vissza nem térítendő forrást
Vissza nem térítendő forrásra, azaz ingyenpénzre pályázhatnak energiahatékonyságot növelő fejlesztésekre, marketingre, eszközbeszerzésre és működési költségre, akár munkabérre is azokon az ezer és kétezer fő közötti kistelepüléseken működő italüzletek is, amelyek egy éven belül kezdték meg üzemelésüket. A vidéki kisvállalkozások megerősítését szolgáló Magyar Falu Program részeként május 26-tól számukra is megnyílik a 3 millió forintos pályázati forrás. Az új felhívás a pályázatkezelő Kisfaludy2030 Turisztikai Fejlesztő Nzrt. által február végén a vidéki kiskocsmák üzemeltetői számára kiírt program újabb kiterjesztését jelenti, hogy az érintett kistelepüléseken minél szélesebb körben legyen elérhető az italüzletek támogatása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.