Ukrajna csatlakozása a becslések szerint 186 milliárd euró többletkiadást generálna egy hétéves EU-költségvetési ciklusban. Összehasonlításként: Moldova és Georgia együttes csatlakozása csupán 74 milliárd euróba kerülne – derül ki az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány friss elemzéséből.
Magyarország részesedése az EU-s forrásokból egy azonnali csatlakozás esetén a jelenlegi 8 százalékról akár 3 százalékra csökkenhetne, egy visszafogottabb, 2030-as forgatókönyv szerint is 20 százalékos csökkenés várható a magyar kohéziós támogatásokban. Ez évi 236 milliárd forint kiesést jelenthet.
Ukrajna rekordgyorsasággal, mindössze 4 hónap alatt nyerte el a tagjelölti státuszt (2022), és a célja, hogy akár 2026-ra teljes jogú taggá váljon, ami élesen eltér a korábbi tagjelöltek gyakorlatától. Az uniós joganyag átvétele rendkívül költséges, ezenkívül külön kockázatot jelent Ukrajnában a jogállamiság és a korrupció.
Ukrajna a becslések szerint az uniós források 42 százalékára lenne jogosult, ami átrendezné a jelenlegi elosztást és a kohéziós politikát, ennek következményeként – a rendszer jelentős reformja nélkül – Magyarország forrásvesztővé válhat. Ukrajna rendelkezik az EU tervezett teljes mezőgazdasági területének közel 20 százalékával, így a Közös Agrárpolitika (KAP) legnagyobb kedvezményezettje lehetne.
Ez évi 672 milliárd forintos csökkenést jelenthet az agrártámogatásokból a magyar gazdáknak. A tanulmány szerint a múltbeli bővítések (Spanyolország, Románia és Bulgária példája) egyértelműen mutatják, hogy a rendszer reformja nélkül az integráció pénzügyi és piaci sokkot okozna.
Hiányzó milliárdok: a védelem felemészti az ukrán költségvetést, adóemelés is jöhet
Ukrajna a háború harmadik teljes évében próbálja fenntartani gazdasági stabilitását. Ugyanakkor egyre élesebben rajzolódik ki az a pénzügyi realitás, amely szerint a védelemre szánt kiadások teljesen felboríthatják az ukrán költségvetés egyensúlyát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.